Před sedmi lety i celodenní mráz

Hodnocení článku

Pamatujete na druhou polovinu března 2013, kdy už každý čekal jen pravé jaro? Tento rok se běžně konaly akce spojené s Dnem otevřených dveří v souvislosti s Světovým dnem Meteorologie a Světovým dnem vody. A návštěvníci pracovišť, zejména meteorologických stanic, při exkurzích pěkně vymrzli. Na počátku poslední dekády března se dostavilo do střední Evropy ochlazení. Podobné jako se odehrálo letos, o čemž informujeme v článku Spadla teplota i srážky. Nebo v předpovědním článku Astronomické jaro začne citelným ochlazením. Letos se sice ochladilo rychle a výrazně, ale před sedmi lety byl i celodenní mráz. Teplota zůstala několik dnů i celé dny pod bodem mrazu včetně nejnižších poloh, kde též napadl sníh.

Krátce sníh i v nížinách a silné noční mrazy

Tak se rozloučila zima 2012/2013, která nepatřila mezi úplně nejteplejší a přinášela i několik málo kratších epizod s trvalým mrazem v nížinách. Každopádně se protáhla a i když na začátku března teplota vystupovala postupně i mírně nad 10°C, přišlo ochlazení a sněžení. První se dostavilo po začátku druhé dekády měsíce, trvalo od 12. do 16. března. Za více než týden se dostavilo další ochlazení a trvalo od 22. do 27. března. Studený byl poté i začátek dubna, včetně svátků jara. po jejich skončení se poté dosti významně oteplilo.

Zpět k mrazivému období v březnu. Za pozornost stojí zejména druhé období mrazu po 20. březnu. Noční mráz byl i v nížinách dosti významný. Teplota klesala krátce na -7 až -12°C, místy se vyskytovala sněhová pokrývka. Maximální teplota nepřekročila v několika dnech bod mrazu. V Praze se pohybovala odpoledne například v den exkurzí na meteostanicích a dalších pracovištích v Libuši kolem -2 až -3°C. Počasí bylo slunečné až polojasné, ale mrazivý vzduch byl přesto znát. Před výskytem mrazu napadl i v nížinách sníh, místy leželo i kolem 10cm mokrého sněhu. Tento ovšem stačil do příchodu mrazů roztát. Trvalejší sněžení přinesl přechod tlakové níže zvané “Andreas (obr. 1).

Obr. 1 Synoptická situace nad Evropou k 20.3.2020 13 SEČ, zdroj: met.fu-berlin.de

Minimální noční teplota v Praze: 22.3.: -2.0°C, 23.3.: -8.6°C, 24.3.: -9.5°C, 25.3.: -5.6°C, 26.3.: -3.7°C. Maximální teplota v Praze pod 0°C – ledové dny: 23.3.: -1.4°C, 24.3.: -0.8°C, 25.3.: -0.5°C a 27.3.: -0.4°C. K ledovým dnům dodejme, že v březnu se zde ještě vyskytly v těchto dnech: 12.3., 14.3. a 15.3.

Synoptická příčina výskytu mrazu

Obr. 2 Teplota vzduchu v hladině 850hPa k 23.3.2013 ve 13 SEČ, zdroj: wetterzentrale.de/archiv

Do centrální Evropy zasahoval výběžek mohutné tlakové výše zvané “Jill”. Tato se rozprostírala kolem 21. března nejprve daleko nad severní Evropou a byla poměrně stabilním tlakovým útvarem. Následně se přesouvala dále k jihu přes Skandinávii. I v dalších dnech uvedeného mrazivého období setrvávala rozsáhlá anticyklona nad severem Evropy. Kolem ní k nám pronikal od severovýchodu mrazivý vzduch. Ke konci měsíce se začala odsouvat k východu a mrazivé proudění zesláblo.

Obr. 3 Synoptická situace nad Evropou k 26.3.2013, zdroj: met.fu-berlin.de

Příliv mrazivého vzduchu začal slábnout po odsunutí se zmíněné výše daleko do východní Evropy. Stále k nám ovšem pronikal studený vzduch. Započalo ale cyklonální počasí s přechodem systémů front spojených s tlakovými nížemi.

Obr. 4 Nový sníh v Praze mezi mrazivými epizodami, dne 19.3.2013 ráno

Situaci najdete se stručnými informace na naší stránce Významné události.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality