Před sedmi lety i celodenní mráz
Pamatujete na druhou polovinu března 2013, kdy už každý čekal jen pravé jaro? Tento rok se běžně konaly akce spojené s Dnem otevřených dveří v souvislosti s Světovým dnem Meteorologie a Světovým dnem vody. A návštěvníci pracovišť, zejména meteorologických stanic, při exkurzích pěkně vymrzli. Na počátku poslední dekády března se dostavilo do střední Evropy ochlazení. Podobné jako se odehrálo letos, o čemž informujeme v článku Spadla teplota i srážky. Nebo v předpovědním článku Astronomické jaro začne citelným ochlazením. Letos se sice ochladilo rychle a výrazně, ale před sedmi lety byl i celodenní mráz. Teplota zůstala několik dnů i celé dny pod bodem mrazu včetně nejnižších poloh, kde též napadl sníh.
Krátce sníh i v nížinách a silné noční mrazy
Tak se rozloučila zima 2012/2013, která nepatřila mezi úplně nejteplejší a přinášela i několik málo kratších epizod s trvalým mrazem v nížinách. Každopádně se protáhla a i když na začátku března teplota vystupovala postupně i mírně nad 10°C, přišlo ochlazení a sněžení. První se dostavilo po začátku druhé dekády měsíce, trvalo od 12. do 16. března. Za více než týden se dostavilo další ochlazení a trvalo od 22. do 27. března. Studený byl poté i začátek dubna, včetně svátků jara. po jejich skončení se poté dosti významně oteplilo.
Zpět k mrazivému období v březnu. Za pozornost stojí zejména druhé období mrazu po 20. březnu. Noční mráz byl i v nížinách dosti významný. Teplota klesala krátce na -7 až -12°C, místy se vyskytovala sněhová pokrývka. Maximální teplota nepřekročila v několika dnech bod mrazu. V Praze se pohybovala odpoledne například v den exkurzí na meteostanicích a dalších pracovištích v Libuši kolem -2 až -3°C. Počasí bylo slunečné až polojasné, ale mrazivý vzduch byl přesto znát. Před výskytem mrazu napadl i v nížinách sníh, místy leželo i kolem 10cm mokrého sněhu. Tento ovšem stačil do příchodu mrazů roztát. Trvalejší sněžení přinesl přechod tlakové níže zvané “Andreas (obr. 1).
Obr. 1 Synoptická situace nad Evropou k 20.3.2020 13 SEČ, zdroj: met.fu-berlin.de
Minimální noční teplota v Praze: 22.3.: -2.0°C, 23.3.: -8.6°C, 24.3.: -9.5°C, 25.3.: -5.6°C, 26.3.: -3.7°C. Maximální teplota v Praze pod 0°C – ledové dny: 23.3.: -1.4°C, 24.3.: -0.8°C, 25.3.: -0.5°C a 27.3.: -0.4°C. K ledovým dnům dodejme, že v březnu se zde ještě vyskytly v těchto dnech: 12.3., 14.3. a 15.3.
Synoptická příčina výskytu mrazu
Obr. 2 Teplota vzduchu v hladině 850hPa k 23.3.2013 ve 13 SEČ, zdroj: wetterzentrale.de/archiv
Do centrální Evropy zasahoval výběžek mohutné tlakové výše zvané “Jill”. Tato se rozprostírala kolem 21. března nejprve daleko nad severní Evropou a byla poměrně stabilním tlakovým útvarem. Následně se přesouvala dále k jihu přes Skandinávii. I v dalších dnech uvedeného mrazivého období setrvávala rozsáhlá anticyklona nad severem Evropy. Kolem ní k nám pronikal od severovýchodu mrazivý vzduch. Ke konci měsíce se začala odsouvat k východu a mrazivé proudění zesláblo.
Obr. 3 Synoptická situace nad Evropou k 26.3.2013, zdroj: met.fu-berlin.de
Příliv mrazivého vzduchu začal slábnout po odsunutí se zmíněné výše daleko do východní Evropy. Stále k nám ovšem pronikal studený vzduch. Započalo ale cyklonální počasí s přechodem systémů front spojených s tlakovými nížemi.
Obr. 4 Nový sníh v Praze mezi mrazivými epizodami, dne 19.3.2013 ráno
Situaci najdete se stručnými informace na naší stránce Významné události.