Předpověď oblačnostiPrognózy počasí

Noe fronty nepustí

Hodnocení článku

Noe fronty nepustí směrem do Evropy. Řeč je o stabilních tlakových útvarech v podobě anticyklon s vlivem na středoevropské počasí. Období vysokého tlaku vzduchu nastalo už na konci února. Pokračovalo s jasnými dny minulý týden, výjimkou byl jen pátek, víkend a včerejší den. V pátek se vyskytlo sněžení i v nížinách, v dalších dnech setrvávala nad naším územím nízká oblačnost. Od úterý máme ale až na výjimky opět jasno či skoro jasno a to by mělo nyní zůstat. Výhled počasí hovoří o několika dnech se stabilním počasím, kdy můžeme očekávat převážně jasno nebo skoro jasno. Ani mlhy by se neměly tvořit, pokud ano u větších vodních ploch, tak slabé a krátkodobé. Vlivem záporné teploty často mrznoucí. Avšak námraza se na površích objeví obecně během noci při zvýšené vlhkosti i bez výskytu mlhy.

Hodně sluníčka ve stabilně vysokém tlaku vzduchu, aneb anticyklona Noa fronty do centra Evropy nepustí

Noe fronty nepustí. Synoptická situace na 11.3.2022.

Obr. 1 Noe fronty nepustí. Synoptická situace v Evropě na 11.3.2022, zdroj: met.fu-berlin.de/dwd.de

Tlaková výše zvaná Martin ovlivnila počasí u nás právě na počátku týdne a přinesla rozpad nízké oblačnosti z víkendu. V prostoru nad severní Evropou vznikla další anticyklona zvaná Noe. Ta se přesunula k severovýchodu a stabilně ovlivňuje počasí u nás. Zůstane tomu tak i nadále, fronty k nám vysoký tlak tedy stále nepustí. Oblačné systémy patřící frontálním vlnám spojeným s cyklonami, které jsou nad Atlantikem stále dosti hluboké, se dostřední Evropy nemají jak dostat (obr. 1). Oblačnost frontálního rozhraní se pouze přiblíží od západu našemu území, částečně nad naše území i přibude. To ale až příští týden a frontální systémy budou v anticykloně slábnout. Vysoký tlak vzduchu se udrží nad střední i severní Evropou a cyklony tam nepustí. Anticyklona vykáže znaky regenerace, tedy obnovy.

Sucho v nížinách vítané není, neboť tam chyběl v zimě sníh a nyní chybí tedy kompenzace alespoň v podobě potenciálních srážek. Ty se vyskytovaly sice hojně v únoru, avšak pokrýt zcela nedostatek vláhy ze zimy se nepodařilo. Jak můžete vidět povrchové sucho v nížinách nyní určitě máme, postačí se podívat na mapku využitelné vodní kapacity v půdě do 20cm hloubky. Mapu najdete na stránce Hydrologická situace i v pravém panelu hlavní stránky webu. Jak se vyvíjí nasycení tak můžete sledovat průběžně. To, že vysoký tlak bude stabilním útvarem po většinu března a že přinese suché počasí počítaly klimatické modely při předpovědi odchylek srážek na březen již po polovině února. Užít si můžeme tedy sluníčka, která během zimy spíše chybělo. Půjde spíše o brzké před jarní sluníčko. Srážek přibude podle dlouhodobé předpovědi během druhé poloviny března. Měsíc však skončí podprůměrný.

Jasno a pokud oblačnost, tak nevýznamná

Noe fronty nepustí. Oblačnost na 12.3.2022.

Obr. 2 Noe fronty nepustí. Předpověď oblačnosti na sobotu 12.3.2022 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Žádná oblačnost se nevyskytne na obloze v pátek, v sobotu ani v neděli kromě pozdního večer na západě území. To už začne totiž do ČR po delší době přibývat první oblačnost. Do té doby můžeme ale očekávat jasnou oblohu zcela bez oblačnosti na celém území ČR po celé dny. Minimum oblačnosti se vyskytlo již dnes. Pomalu postupující rozsáhlá anticyklona zvaná “Noe” se ale bude zvolna odsouvat během víkendu k východu a naše území se ocitne na její zadní straně. Na přelomu týdnů už se začne dostávat do prostoru centrální Evropy první oblačnost frontálního systémů, který na mapě (obr. 1) vidíme ještě nad západní Evropou až Atlantikem. Do té doby k nám anticyklona fronty nepustí. Systém je spojen s hlubokou cyklonou nad oceánem, zvanou Claudia, která by měla mít druhý střed k zítřejšímu odpoledni nad britskými ostrovy.