Kde je to březnové teplo?

Hodnocení článku

Kde je to březnové teplo? V předpovědi na březen, prezentované v článku Březen 2022 čekejme sušší a teplejší, hovoříme o teplejším březnu. Zatím to ovšem vypadá na opačný trend. Takže se určitě ptáte, kde je to březnové teplo? Odpověď zní, zůstalo uvězněno v původních předpovědích dnes starých asi 10-14 dní. Skutečně předpověď někdy opravdu nevyjde a dvojnásobně to platí o té dlouhodobé. To, jak se vyvine atmosférická cirkulace je jednoduše nepředvídatelné a počasí nám to dokazuje často. Někdy k závažné změně nedojde, proto předpověď i na delší dobu celkem vychází. Často ovšem k velké změně dojde a poté se nestačíme divit, jak se dokáže změnit předpověď nebo oproti ní chovat probíhající aktuální počasí. Fakt, že obtížnější a méně úspěšná bývá předpověď srážek platí. Ale nikoli vždy, neboť v tomto případě tomu je naopak.

Bude nakonec březen tedy studenější?

Prvních 14 dnů měsíce máme studených a to hlavně vlivem nízkých hodnot noční teploty. Ani denní teplota doposud nevystupovala nijak vysoko, ale většinou se udržovala kolem 4-6°C v rámci republikového denního průměru maximálních hodnot teploty. Až nyní krátce vystoupí na 10°C a mírně výše a to zejména na počátku příštího týdne. Stále to ovšem nemění nic na tom, že počasí prvních 14 dnů měsíce máme studené. A stále pokračují i přes denní teplo studené a to přesněji mrazivé noci. I v dalších dnech nutno očekávat při vyjasnění mráz, následně poté teplotu kolem 0°C.

Příští týden se sice krátce oteplí, ale prognóza neslibuje příchod definitivního jara. S tím rozhodně nepočítejte, byť původní odhady vypadaly poněkud jinak a to i na teplotu během příštího týdne nad 15°C. Ano místy teplota dosáhne 14-15°C, avšak opravdu velmi krátce a následně se místo pravého jara dostaví ochlazení. Zbytek týdne musíme čekat studenější, hovoří tak nejnovější předpovědi počasí v podobě výstupů globálních numerických modelů pro střednědobý horizont. Výhledově čekejme teplotu kolem normálu pro druhou polovinu března, doposud šlo o teplotu mírně podprůměrnou.Kde je to březnové teplo? Odchylky teploty na březen 2022 podle modelu CFS z 10.3.2022.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu podle modelu CFS na březen 2022 z 11.3.2022, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Vývoj denních maxim teploty vzduchu

  • Ne 13.3.: 8 až 12°C
  • Po 14.3.: 9 až 13°C
  • Út 15.3.: 11 až 15°C, na SV/V 9°C
  • St 16.3.: 8 až 12°C
  • Čt 17.3.: 5 až 9°C
  • Pá 18.3.: 3 až 7°C

Vlivem větší oblačnosti čekáme teplejší noci kolem poloviny týdne, což také bude souviset s přílivem teplého vzduchu. Menší oblačnosti ovšem způsobí během týdne opět mrazivé noci.

Sucho vychází perfektně

Klimatické modely avizovaly na březen také významně srážkově podprůměrné počasí. To ovšem velmi dobře vychází, byť srážky se zpravidla odhadují obtížněji a jejich předpověď vykazuje mnoho chyb. Stabilnost vlivu rozsáhlých anticyklon je ovšem významná, proto suché počasí máme v prvních 14 dnech měsíce a příliš srážek modely nepředpokládají ani na další dny. Krátce to vypadá před polovinou příštího týdne na velkou oblačnost a místy srážky. Během druhé poloviny týdne se už opět rychle vrátí počasí beze srážek a následně ubude také oblačnosti. Vzhledem ke střednědobé prognóze můžeme říci, že březen skončí na řadě míst jako významně srážkově podnormální.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality