Předpověď teplotyPrognózy počasí

O víkendu bude jen kolem 11°C

Hodnocení článku

O víkendu bude jen kolem 11°C, avizované citelnější ochlazení se postupně stane skutečností. Do střední Evropy proniká studený vzduch a tento příliv začne o víkendu sílit. Opětovně se dostaneme pod vliv tlakové níže, která se postará o velkou oblačnost a četné srážky. Takové počasí lze očekávat do úterý, po polovině nového týdne se začne pozvolna oteplovat. Nejnižší teplotu přes den očekáváme v neděli a v pondělí. Současně se objeví četné srážky, čímž dojde právě ke snížení teploty. Slunečního svitu se v dalších dnech tedy příliš nedočkáme, méně oblaků může být krátce zejména v noci a ráno. Jinak převládne velká oblačnost a se zmíněnými srážkami.

Malý rozdíl noční a denní teploty, o víkendu bude jen kolem 11°C

Velká oblačnost a srážky, to je průběh počasí, při na kterém se teplota vzduchu příliš nemění. Ve shodné vzduchové hmotě jde o podmínky pro stabilitu teploty vzduchu. Čím to je způsobeno? Velkou oblačností a při tomto rázu počasí také větrem. Tento snižuje také naši pocitovou teplotu. Velká oblačnost působí v noci jako izolace proti radiačnímu ochlazování a tedy úniku tepla do vesmíru. Proto se v noci teplota nesníží tak, jakoby se snížila za shodných podmínek a podmínky vyjasnění. Přes den oblačnost brání průniku slunečního svitu k povrchu a tedy oteplování povrchu a vzduchu. Výskyt trvalejších srážek brání oteplování ještě více. Takové počasí nás čeká v nejbližších několika dnech. Počasí čekáme celkově studené, avšak s malým rozdílem mezi nočním minimem a denním maximem teploty vzduchu, právě z uvedených důvodů.

Nejchladnější počasí čekáme v neděli a také v pondělí. Přes den se v těchto dnech objeví hodně srážek a současně lze čekat intenzivní příliv studeného vzduchu na naše území. Oteplovat se začne nejdříve od středy, kdy během dne vedle srážek ubude částečně i oblaků. To ovšem způsobí intenzivnější radiační ochlazování v nočních hodinách a pokles teploty místy i pod 4°C s výskytem přízemního mrazu, prvního letošní chladné části roku. Současně se na horách objeví první sněžení v této chladné části roku a to na přelomu týdnů.

O víkendu bude jen kolem 11°C. Odchylky teploty vzduchu na 18.9.2022.

Obr. 1 O víkendu bude jen kolem 11°C. Odchylky teploty vzduchu od normálu na neděli 18.9.2022, zdroj: pivotalweather.com

Minima a maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 17.9.: 9 až 5°C/11 až 15°C

Ne 18.9.: 8 až 4/8 až 12°C

Po 19.9.: 8 až 4/11 až 15°C

Út 20.9.: 9 až 5°C/10 až 14°C

St 21.9.: 10 až 6°C/9 až 13°C

Čt 22.9.: 9 až 5°C/11 až 15°C

Podle současných modelových prognóz bude o víkendu jen kolem 11°C a se oteplí o následujícím víkendu. Teplota dosáhne v maximech ještě 20°C, v některých případech tuto hodnotu zřejmě i přesáhne. Mírně se oteplí i v nočních hodinách.