O víkendu bude jen kolem 11°C

Hodnocení článku

O víkendu bude jen kolem 11°C, avizované citelnější ochlazení se postupně stane skutečností. Do střední Evropy proniká studený vzduch a tento příliv začne o víkendu sílit. Opětovně se dostaneme pod vliv tlakové níže, která se postará o velkou oblačnost a četné srážky. Takové počasí lze očekávat do úterý, po polovině nového týdne se začne pozvolna oteplovat. Nejnižší teplotu přes den očekáváme v neděli a v pondělí. Současně se objeví četné srážky, čímž dojde právě ke snížení teploty. Slunečního svitu se v dalších dnech tedy příliš nedočkáme, méně oblaků může být krátce zejména v noci a ráno. Jinak převládne velká oblačnost a se zmíněnými srážkami.

Malý rozdíl noční a denní teploty

Velká oblačnost a srážky, to je průběh počasí, při na kterém se teplota vzduchu příliš nemění. Ve shodné vzduchové hmotě jde o podmínky pro stabilitu teploty vzduchu. Čím to je způsobeno? Velkou oblačností a při tomto rázu počasí také větrem. Tento snižuje také naši pocitovou teplotu. Velká oblačnost působí v noci jako izolace proti radiačnímu ochlazování a tedy úniku tepla do vesmíru. Proto se v noci teplota nesníží tak, jakoby se snížila za shodných podmínek a podmínky vyjasnění. Přes den oblačnost brání průniku slunečního svitu k povrchu a tedy oteplování povrchu a vzduchu. Výskyt trvalejších srážek brání oteplování ještě více. Takové počasí nás čeká v nejbližších několika dnech. Počasí čekáme celkově studené, avšak s malým rozdílem mezi nočním minimem a denním maximem teploty vzduchu, právě z uvedených důvodů.

Nejchladnější počasí čekáme v neděli a také v pondělí. Přes den se v těchto dnech objeví hodně srážek a současně lze čekat intenzivní příliv studeného vzduchu na naše území. Oteplovat se začne nejdříve od středy, kdy během dne vedle srážek ubude částečně i oblaků. To ovšem způsobí intenzivnější radiační ochlazování v nočních hodinách a pokles teploty místy i pod 4°C s výskytem přízemního mrazu, prvního letošní chladné části roku. Současně se na horách objeví první sněžení v této chladné části roku a to na přelomu týdnů.

O víkendu bude jen kolem 11°C. Odchylky teploty vzduchu na 18.9.2022.

Obr. 1 Odchylky teploty vzduchu od normálu na neděli 18.9.2022, zdroj: pivotalweather.com

Minima a maxima teploty vzduchu v dalších dnech:

So 17.9.: 9 až 5°C/11 až 15°C

Ne 18.9.: 8 až 4/8 až 12°C

Po 19.9.: 8 až 4/11 až 15°C

Út 20.9.: 9 až 5°C/10 až 14°C

St 21.9.: 10 až 6°C/9 až 13°C

Čt 22.9.: 9 až 5°C/11 až 15°C

Podle současných modelových prognóz se oteplí o následujícím víkendu a teplota dosáhne v maximech ještě 20°C, v některých případech tuto hodnotu zřejmě i přesáhne. Mírně se oteplí i v nočních hodinách.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality