Prognózy počasí

Přijde letos babí léto?

Hodnocení článku

Přijde letos babí léto? Takovou otázku si nyní po významnějším ochlazení a vyhlídce studeného i vlhkého počasí do dalších dnů klade více z Vás. Babí léto je singularita počasí, která se u nás opakuje v určitém období roku. Ale nemusí se zopakovat, stejně jako jiné singularity, nutně každý rok. O pojmu babího léto, kdy ho čekat a jak to předběžně vypadá s předpovědí letos pojedná právě tento text. Nutno si umět nejprve správně odpovědět na několik otázek. A to, co přesně znamená babí léto a ve kterém období se přesně. Jaké počasí lze v tomto období letos očekávat? Lze to už alespoň částečně předpovědět?

Týden teplotní inverze. Nízká oblačnost a mlhavo na podzim.

Mlha k babímu létu patří, ale typicky situace s tenkou inverzní vrstvou, kdy se tato dopoledne rozpustí

Kdy přichází babí léto a čím se vyznačuje?

Babí léto jako meteorologická singularita je obdobím se specifickou synoptickou situací a typickým této odpovídajícím průběhem počasí. Obecně jde o slunné počasí bez srážek, se slabým větrem a se studenými nocemi/rány, ale relativně teplými dny.

Rozeberme si definici babího léto podrobněji. Více o něm píšeme též v článku Co je to babí léto? Připomeňme i v tomto textu, co to znamená, když se řekne počasí babího léta.

  • Vliv tlakové výše nad centrem Evropy s přílivem teplého vzduchu
  • Slunné počasí bez srážek s ranními či dopoledními mlhami, což souvisí se slabým nebo žádným větrem
  • Dosti studené noci a rána, poměrně dosti teplé dny a tzn. velká denní výchylka teploty vzduchu
  • Vyskytnout se musí v období přelomu září a října, nejpozději do 8. až 10. října
  • V jiném období se vyskytují jiné obdobné situace, ale o babím létu hovořit nelze

Podle výše uvedeného můžeme z aktuálního pohledu říci, že na výskyt pravého babího léta je ještě čas. Toto se může vyskytnou později, například až na konci uvedeného období v podobě nějakých 5-7 dnů.

Přijde letos babí léto? Tepleji i na přelomu měsíců. Podzimní ráno s rozpouštějící se mlhou.

Dopoledne vypadá typické rozpouštění mlhy o babím létě nějak takto a odpoledne je jasno a teplo

Lze už předpovědět letošní výskyt babího léta?

Samozřejmě přesná předpověď na začátek října zatím určitě neexistuje. Částečně můžeme vyhlédnout do konce září, kdy modely slibují nějaký ten teplý den s maximy teploty do 20°C a minimy pod 10°C, včetně výskytu malého oblačnosti. Zatím se ale situace typická pro babí léto v těchto dnech pravděpodobná nejeví. Počasí bude spíše proměnlivější, zpočátku příštího týdne vlhké s velkou oblačností a srážkami pod vlivem cyklony. Během týdne se oteplí spíše mírně. Další týden přinese o něco teplejší dny, ale jak bylo uvedeno velmi krátce. Také se někde stane, že babí léto trvá velmi krátce. Není totiž stanoveno, kolik minimálně dnů musí uvedená synoptická situace trvat. První říjnové dny mohou ustálené a přes den ještě teplé počasí přinést. Tam zatím ale předpovídat takto detailně nelze.