Předpověď srážekPrognózy počasí

O víkendu vydatněji zaprší, kolik naprší?

Hodnocení článku

Po několika sušších dnech s častějším slunečním svitem přichází změna počasí. Ke smůle lidstva to bude zrovna o víkendu, ale vláha je v nížinách už docela potřeba. I když zásoby podzemních vod jsou stále dostatečné. O víkendu vydatněji zaprší, v tomto článku bude rozebráno kolik kde naprší a jaké mohou být důsledky. Vlivem vydatnějších srážek, zejména v nasycených povodích, dojde k vzestupům hladin vodních toků. Jejich průtoky jsou nyní přeci jen většinou nižší, přesto může krátce dojít během víkendu a hlavně na počátku příštího týdne k dosažení nízkých SPA. Na horách budou srážky sněhové, během neděle se bude hranice sněžení snižovat do vyšších poloh. To znamená, že by mělo sněžit většinou od 600-700m, ale to až v neděli večer. To budou současně srážky postupně ustávat.

O víkendu vydatněji zaprší: Za víkend naprší 10 až 40mm srážek

O víkendu vydatněji zaprší. Očekávané srážky za 24h v neděli 2.5.2021.

Obr. 1 O víkendu vydatněji zaprší: Očekávaný úhrn srážek za neděli 2. a noci na pondělí 3.5.2021 dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Srážky budou plošné a budou rozděleny do dvou hlavních epizod. V noci na sobotu a zpočátku soboty se budou přesouvat od západu spíše přeháňky či případně občasný déšť. Srážky budou vydatnější velmi lokálně, přesto v nich může spadnout i kolem 20mm srážek. Další srážková epizoda se očekává v sobotu večer a v neděli ráno. Jinými slovy od sobotního večera do nedělního rána. Do té doby budou (v sobotu přes den) spíše ojedinělé. Srážky budou poté pokračovat s přesunem na východ během neděle, kdy budou odpoledne v Čechách od západu až jihozápadu ustávat. Celkově tak během víkendu vydatněji zaprší. První květnové dny tak doplní mírný deficit srážek z posledních dvou týdnů. To byly srážky totiž slabé a lokální nebo několik dní i žádné.

Na návětří hor může spadnout i více srážek. Ve vyšších polohách se stále nachází sněhová pokrývka a při kladné teplotě bude docházet i urychlování jejího tání. Během neděle se ovšem v nejvyšších polohách, kde je nejvíce sněhu ochladí. Tání bude tedy brzdit až se zastavovat. V neděli bude vlivem trvalejších srážek chladno i v nížinách, teplot kromě jihu Moravě dosáhne většinou maximálně 9°C. Konečně tedy o víkendu vydatněji zaprší.

TIP: Sledujte na našem webu předpověď srážek i hydrologickou situaci v ČR.

Příčinou srážek bude tlaková níže a zvlněné rozhraní

O víkendu vydatněji zaprší. Synoptická situace na 2.5.2021.

Obr. 2 Očekávaná synoptická situace nad Evropou dne 2.5.2021 14 SELČ, zdroj: chmi.cz

Srážkově významnou oblačnost přinese tlaková níže a s ní spojené frontální rozhraní, které se bude nad střední Evropou až do konce týdne vlnit. Tlaková níže se bude odsouvat zvolna k severovýchodu až teprve během nedělního večera a noci na pondělí začne ztrácet vliv na počasí u nás. V neděli bude mít cyklona střed nad Slovenskem a frontální rozhraní bude okludovat. Počasí v ČR bude tedy pod vlivem okluzní fronty. V noci na pondělí se prosadí výběžek tlakové výše, která je patrná u Pyrenejí (obr. 2).

Spíše zvolna klesající průtoky vodních toků se po plošných srážkách významně zlepší. Zlepšení zaznamená především aktuální již dosti nízká vodní kapacita v půdě v nižších polohách. Vlhčí počasí bude i během příštího týdne, zatím to nevypadá na takto vydatné srážky, ale srážková činnost bude častější a tedy průběžnější. Což je od května už samozřejmě potřeba, aby se nezačalo sucho opět prohlubovat.