O víkendu vydatněji zaprší, kolik naprší?

Hodnocení článku

Po několika sušších dnech s častějším slunečním svitem přichází změna počasí. Ke smůle lidstva to bude zrovna o víkendu, ale vláha je v nížinách už docela potřeba. I když zásoby podzemních vod jsou stále dostatečné. O víkendu vydatněji zaprší, v tomto článku bude rozebráno kolik kde naprší a jaké mohou být důsledky. Vlivem vydatnějších srážek, zejména v nasycených povodích, dojde k vzestupům hladin vodních toků. Jejich průtoky jsou nyní přeci jen většinou nižší, přesto může krátce dojít během víkendu a hlavně na počátku příštího týdne k dosažení nízkých SPA. Na horách budou srážky sněhové, během neděle se bude hranice sněžení snižovat do vyšších poloh. To znamená, že by mělo sněžit většinou od 600-700m, ale to až v neděli večer. To budou současně srážky postupně ustávat.

Za víkend naprší 10 až 40mm srážek

O víkendu vydatněji zaprší. Očekávané srážky za 24h v neděli 2.5.2021.

Obr. 1 Očekávaný úhrn srážek za neděli 2. a noci na pondělí 3.5.2021 dle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

Srážky budou plošné a budou rozděleny do dvou hlavních epizod. V noci na sobotu a zpočátku soboty se budou přesouvat od západu spíše přeháňky či případně občasný déšť. Srážky budou vydatnější velmi lokálně, přesto v nich může spadnout i kolem 20mm srážek. Další srážková epizoda se očekává v sobotu večer a v neděli ráno. Jinými slovy od sobotního večera do nedělního rána. Do té doby budou (v sobotu přes den) spíše ojedinělé. Srážky budou poté pokračovat s přesunem na východ během neděle, kdy budou odpoledne v Čechách od západu až jihozápadu ustávat. První květnové dny tak doplní mírný deficit srážek z posledních dvou týdnů. To byly srážky totiž slabé a lokální nebo několik dní i žádné.

Na návětří hor může spadnout i více srážek. Ve vyšších polohách se stále nachází sněhová pokrývka a při kladné teplotě bude docházet i urychlování jejího tání. Během neděle se ovšem v nejvyšších polohách, kde je nejvíce sněhu ochladí. Tání bude tedy brzdit až se zastavovat. V neděli bude vlivem trvalejších srážek chladno i v nížinách, teplot kromě jihu Moravě dosáhne většinou maximálně 9°C.

TIP: Sledujte na našem webu předpověď srážek i hydrologickou situaci v ČR.

Příčinou srážek bude tlaková níže a zvlněné rozhraní

O víkendu vydatněji zaprší. Synoptická situace na 2.5.2021.

Obr. 2 Očekávaná synoptická situace nad Evropou dne 2.5.2021 14 SELČ, zdroj: chmi.cz

Srážkově významnou oblačnost přinese tlaková níže a s ní spojené frontální rozhraní, které se bude nad střední Evropou až do konce týdne vlnit. Tlaková níže se bude odsouvat zvolna k severovýchodu až teprve během nedělního večera a noci na pondělí začne ztrácet vliv na počasí u nás. V neděli bude mít cyklona střed nad Slovenskem a frontální rozhraní bude okludovat. Počasí v ČR bude tedy pod vlivem okluzní fronty. V noci na pondělí se prosadí výběžek tlakové výše, která je patrná u Pyrenejí (obr. 2).

Spíše zvolna klesající průtoky vodních toků se po plošných srážkách významně zlepší. Zlepšení zaznamená především aktuální již dosti nízká vodní kapacita v půdě v nižších polohách. Vlhčí počasí bude i během příštího týdne, zatím to nevypadá na takto vydatné srážky, ale srážková činnost bude častější a tedy průběžnější. Což je od května už samozřejmě potřeba, aby se nezačalo sucho opět prohlubovat.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality