O víkendu zimní počasí i mimo hory

Hodnocení článku

Čeká nás o víkendu zimní počasí i mimo hory? Od vyšších nadmořských výšek zcela se vším všudy, již včera tam napadl sníh. V nižších výškách půjde o zimní teplotu, avšak sníh a ani sněžení zde zatím nečekejme. Teplota vzduchu se už ale v nížinách na konci týdne očekává kolem 5°C. Podobně studený ráz počasí můžeme čekat na počátku dalšího týdne. Maxima teploty se spíše na 5°C zastaví. Index severoatlantické oscilace klesne do lehce záporných hodnot, shodují se na tom varianty předpovědi na nadcházejících 10 až 14 dnů. To znamená jediné, potlačení západo-východního přenosu vzduchu a tedy přílivu v tomto období chladné části roku spíše teplejšího vzduchu a výskytu počasí s vyšší teplotou vzduchu včetně vyšších poloh. Z nadprůměrně teplého období  a po inverzi se přesouváme tedy do období studenějšího.

První noční mráz v nížinách

Na severovýchodě a východě ČR začne být patrné ochlazování již během pátku a v sobotu, kdy tam ráno klesne teplota pod nulu. Počasí u nás ovlivní totiž do konce týdne frontální rozhraní, za nímž k nám od severovýchodu začne studený vzduch pronikat. V neděli už čekáme ráno lehce mrazivé na celém území ČR, zejména při zmenšení oblačnosti. To se odehraje krátce hlavně o víkendu, kdy za podpory přílivu studeného vzduchu od severovýchodu klesne teplota vzduchu i více pod nulu. V nížinách půjde mnohde o první noční mráz mimo přízemní vrstvu. Kolem nuly nebo slabě pod nulou se bude teplota pohybovat v ranních minimech i příští týden. Studené proudění vydrží a ani přes den nelze čekat žádné teplo, ale vyloženě zimní teplotu. Vzhledem k četným mokrým povrchům čekejme na území ČR náledí.

Minima teploty vzduchu v ČR v dalších dnech:

So 19.11.: -3 až 1°C

Ne 20.11.: 0 až 4°C, na S/SV 0°C

Po 21.11.: 2 až 6°C

Út 22.11.: 2 až 6°C

St 23.11.: 3 až 7°C

Noční minima očekáváme o víkendu v rozmezí 0 až -5°C, na SV při vyjasnění až -10°C. Studené počasí zůstane i v novém týdnu, v noci s teplotou kolem nuly a možností slabého mrazu. Přes den kolem 5°C.

TIP: Sledujte u nás Předpověď teploty.

Maxima čekejme o víkendu skutečně kolem nuly a mnohde i celý den pod nulou, včetně ne horských poloh. Dále s možnosti výskytu smíšených srážek zejména v okrajových částech dne i v nižších nadmořských výškách. Nejstudenější vzduch očekáváme v oblasti střední Evropy v podobě tzv. jazyka” studeného vzduchu od severovýchodu právě o víkendu (obr. 1). po přechodu zvlněného frontálního rozhraní k nám jeho příliv během noci na sobotu od severovýchodu zesílí. Frontální rozhraní se bude udržovat nadále nad střední Evropou a přinášet bohatou oblačnost s častými srážkami různého skupenství. Na horách a od vyšších poloh napadne sníh, v ostatních polohách se očekává déšť či smíšené srážky a také při mokrých površích vznik prvního náledí. Rozhraní začne ztrácet vliv na počasí u nás velmi pozvolna.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality