Předpověď teplotyPrognózy počasí

O víkendu zimní počasí i mimo hory

Hodnocení článku

Čeká nás o víkendu zimní počasí i mimo hory? Od vyšších nadmořských výšek zcela se vším všudy, již včera tam napadl sníh. V nižších výškách půjde o zimní teplotu, avšak sníh a ani sněžení zde zatím nečekejme. Teplota vzduchu se už ale v nížinách na konci týdne očekává kolem 5°C. Podobně studený ráz počasí můžeme čekat na počátku dalšího týdne. Maxima teploty se spíše na 5°C zastaví. Index severoatlantické oscilace klesne do lehce záporných hodnot, shodují se na tom varianty předpovědi na nadcházejících 10 až 14 dnů. To znamená jediné, potlačení západo-východního přenosu vzduchu a tedy přílivu v tomto období chladné části roku spíše teplejšího vzduchu a výskytu počasí s vyšší teplotou vzduchu včetně vyšších poloh. Z nadprůměrně teplého období  a po inverzi se přesouváme tedy do období studenějšího.

Březen byl studený. O víkendu zimní počasí. Na Šumavě změřili pod -27°C. Hlavní mrazy skončily, bohužel škodily. Led po mrazu.

První noční mráz v nížinách, o víkendu se čeká zimní počasí i mimo hory

Na severovýchodě a východě ČR začne být patrné ochlazování již během pátku a v sobotu, kdy tam ráno klesne teplota pod nulu. Počasí u nás ovlivní totiž do konce týdne frontální rozhraní, za nímž k nám od severovýchodu začne studený vzduch pronikat. V neděli už čekáme ráno lehce mrazivé na celém území ČR, zejména při zmenšení oblačnosti. To se odehraje krátce hlavně o víkendu, kdy za podpory přílivu studeného vzduchu od severovýchodu klesne teplota vzduchu i více pod nulu. V nížinách půjde mnohde o první noční mráz mimo přízemní vrstvu. Kolem nuly nebo slabě pod nulou se bude teplota pohybovat v ranních minimech i příští týden. Studené proudění vydrží a ani přes den nelze čekat žádné teplo, ale vyloženě zimní teplotu. Vzhledem k četným mokrým povrchům čekejme na území ČR náledí.

Minima teploty vzduchu v ČR v dalších dnech:

So 19.11.: -3 až 1°C

Ne 20.11.: 0 až 4°C, na S/SV 0°C

Po 21.11.: 2 až 6°C

Út 22.11.: 2 až 6°C

St 23.11.: 3 až 7°C

Noční minima očekáváme o víkendu v rozmezí 0 až -5°C, na SV při vyjasnění až -10°C. Studené počasí zůstane i v novém týdnu, v noci s teplotou kolem nuly a možností slabého mrazu. Přes den kolem 5°C.

TIP: Sledujte u nás Předpověď teploty.

Maxima čekejme o víkendu skutečně kolem nuly a mnohde i celý den pod nulou, včetně ne horských poloh. Dále s možnosti výskytu smíšených srážek zejména v okrajových částech dne i v nižších nadmořských výškách. Nejstudenější vzduch očekáváme v oblasti střední Evropy v podobě tzv. jazyka” studeného vzduchu od severovýchodu právě o víkendu (obr. 1). po přechodu zvlněného frontálního rozhraní k nám jeho příliv během noci na sobotu od severovýchodu zesílí. Frontální rozhraní se bude udržovat nadále nad střední Evropou a přinášet bohatou oblačnost s častými srážkami různého skupenství. Na horách a od vyšších poloh napadne sníh, v ostatních polohách se očekává déšť či smíšené srážky a také při mokrých površích vznik prvního náledí. Rozhraní začne ztrácet vliv na počasí u nás velmi pozvolna.