Prognózy počasíTýdenní výhledy

Studené počasí a na konci týdne oteplení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. I nadále nás čeká studené počasí a na konci týdne oteplení. Zimní ráz počasí s teplotou kolem nuly mimo hory převládne po většinu týdne. Od vyšších poloh pak půjde o zimní počasí se sněžením a nárůstem sněhové pokrývky.  Na konci týdne lze čekat oteplení a maxima teploty se opět dostanou na hodnoty kolem 10°C, oteplení čeká i hory. Současné ochlazení opravdu neznamená začátek zimy ve smyslu výskytu zimního počasí nějak trvaleji. Po skončení této studené epizody nastane hodně pravděpodobně opět epizoda teplejší.

Týden 21. až 27.11.2022

Studené počasí. Chladnější poslední květnové dny. Obloha zatažená střední oblačností.

Předpověď

hodně oblačnosti a srážek nás provede zejména první polovinou týdne, kdy očekáváme současně srážky různého skupenství. Zpočátku týdne čekejme sněžení i v nížinách, kde se bude toto kombinovat během dne i se smíšenými a postupně kapalnými srážkami. Ve zbytku týdne očekáváme sněhové srážky spíše od vyšších a v úplném závěru týdne se zvyšující se teplotou jen v horských polohách. Během noci vlivem častých srážek za kladných hodnot teploty čekáme mimo hory vznik náledí, případně zmrazků při částečně roztátém sněhu. Oblačnosti na obloze bude většinou hodně, tato se protrhá pouze krátkodobě. Méně srážek můžeme čekat v závěru týdne, kdy se tedy mírně oteplení. Maxima teploty by mohly slabě překročit i 10°C. V nočních minimech zaznamenáme kladné hodnoty, jen při delším vyjasnění půjde o teplotu kolem 0°C. Stále platí, že zmenšená oblačnost se očekává jen velmi krátkodobě a převáží většinou zatažená až oblačná obloha.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 4 až -2°C, při malé oblačnosti zpočátku místy -5°C.
  • Nejvyšší teplota: 1 až 6°C, v závěru týdne 5 až 11°C.
  • Průměrná teplota: 0 až 4°C, odchylka období: průměrné.
  • Celkové srážky: 520mm, hory i 30mm/cm, odchylka období: průměrné až podprůměrné.

Synoptická situace

Přes naše území přejde okluzní fronta spojená s tlakovou níží. V převažujícím teplejším a vlhčím západním proudění očekáváme během týdne postup dalších systémů front spojených s cyklonami. V závěru týdne začne pronikat na území ČR o něco teplejší vzduch.

Závěr: Studené počasí

Očekáváme teplotně více méně vyrovnané počasí co do času a tedy období jako celku i co plošnosti na území ČR jako celku bez větších rozdílů. Převáží typická studenější západní cirkulace s poměrně rychlým postupem frontálních vln k východu. Tato bude v závěru týdne o něco teplejší. Současně půjde o poměrně stálý přísun vlhkosti v rámci tohoto proudění. Takže převládne velká oblačnost a téměř každý den se objeví srážky, v některých dnech i na většině území. Od vyšších poloh půjde o srážky sněhové a většinou s akumulací sněhu. Jinde čekáme zpočátku proměnlivé skupenství srážky s možností vzniku přechodné slabé sněhové pokrývky. Ke konci týdne půjde mimo hory o kapalné srážky. Zima jako taková ve smyslu zimního rázu počasí současným ochlazením kromě hor nezačíná. Během týdne dojde spíše ke zlepšení půdní vláhy a obecně vodní bilance.

TIP: Sledujte náš Výhled na týden, kde v aktualizacích zapracováváme změny předpovědních modelů a ukazujeme graficky s textovým doprovodem očekávaný vývoj počasí na sedm dní dopředu. Mapy numerických modelů můžete sledovat například na webu pivotalweather.com.