Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Na horách napadne sníh

Hodnocení článku

Na končí týdne na horách napadne sníh, v dalších dnech můžeme čekat ochlazování. Toto se bude týkat zejména vyšších výše, kde teplota dosahovala při inverzi i více nadprůměrných hodnot. V nižších polohách se mnohdy teplota nijak lišit nebude. V nočních hodinách začne i zde ovšem také mrznout, zejména při menší oblačnosti. Zmenšená oblačnost se očekává v dalších dnech ale spíše krátce. Přesto poznáme příliv studeného vzduchu od víkendu a i na počátku následujícího týdne. Na horách lze čekat sněžení i tvorbu sněhové pokrývky. V prvních dnech příštího týdne by mělo sněžit i v polohách středních. Začíná pomalu zima? Spíše nikoli.

Na horách napadne sníh. Počasí čekáme postupně i zimní, ale určitě ne natrvalo

Na horách napadne sníh. I v březnu bude ležet v nížinách sníh, jako před 14 lety. Sníh na trávě.

Ochlazování bude během týdne pokračovat. Dnes přechází naše území okluzní fronta a přináší plošné srážky v podobě deště, na SV/V na horách se objeví postupně sněžení. Zatím půjde o sněžení pouze ve výše položených horských oblastech. Ke konci týdne, tedy před víkendem a o něm se ochladí i na zbytku území. Srážky sněhové lze čekat tedy nejen na severovýchodních a východních horách, ale i na ostatních horách zhruba od 1000-1100m nad mořem. Oblaků a srážek čekáme více, více srážek se vyskytne spíše v západní části republiky. Víkendová teplota dosáhne podobných hodnot jako o minulém víkendu v nížinách. Na horách ji čekáme podstatně nižší, právě zejména na rozdíl od minulého víkendu. Stále očekáváme chladnější počasí zpočátku na severovýchodě země.

Snižující se teplota v dohledné době, poté zřejmě opět oteplení

Očekávaný vývoj maxima teploty vzduchu v ČR:

Čt 17.11.: 5 až 9°C

Pá 18.11.: 4 až 8°C, na SV/V do 6°C

So 19.11.: 3 až 7°C, na SV/V 4°C

Ne 20.11.: 2 až 6°C

TIP: Sledujte Předpověď teploty u nás.

Během víkendu zejména při zmenšení oblačnosti čekáme minima teploty slabě pod nulou i v nížinách. Podobné počasí převáží na počátku nového týdne, bude teplotně zimní. Maxima teploty do 5-6°C, v noci kolem nul a při delším zmenšení oblačnosti až -3°C. Oblaků čekáme spíše hodně a často se objeví srážky. Tyto předpokládáme od vyšších poloh sněhové či smíšené. V nočních hodinách mohou mokré povrchy namrzat i v nižších nadmořských výškách, záležet bude hodně na oblačnosti a případném delším vyjasnění. Očekávané chladnější počasí koreluje s předpovědí NAO i AO indexu. Severoatlantická oscilace během druhé poloviny listopadu klesne pod nulu, shodují se na tom varianty předpovědi. Očekávejme index na nule nebo velmi slabě pod ní. To znamená, že pravděpodobnost uplatnění se západní obecně v tuto dobu teplejší složky proudění není velká.

Tento trend pravděpodobně nevydrží dlouho a to ani do začátku prosince, tedy klimatologické zimy. Podle statistického výhledu ČHMÚ se začne naopak oteplovat a hodnoty teploty dosáhnou na začátku prosince a během první dekády i nadprůměrných hodnot. Toto období je poměrně daleko, takže uvidíme jaký bude další vývoj.