Prognózy počasí

Obtížná synoptická situace a předpověď

Hodnocení článku

V tomto týdnu nás čeká obtížná synoptická situace a předpověď počasí. Situace nebude jednoznačná, proto lze čekat v prognóze počasí pro konkrétní místo na delší dobu dopředu nejistotu. Tím konkrétním místem tentokrát nemyslíme město na našem území, ale i území větších států. Při situaci, která se tento týden očekává lze čekat význačné projevy počasí. Půjde o cyklonální počasí, které se vždy předpovídá o poznání obtížněji a mnohdy je nemožné odhadnout jeho vývoj ani na několik málo dnů dopředu. Taková situace nastává tento týden, kdy numerické modely očekávají na druhou polovinu týdne různé varianty vývoje počasí. Již vyhlídka v podobě variantních předpovědí (Co je to ensemble?) z minulého týdne naznačovala velký rozptyl variant vývoje počasí a tím tedy jeho nejistý vývoj.

Postup významných cyklon a s nimi spojených systémů front a s tím související obtížná předpověď

Společným jmenovatelem počasí v tomto týdnu bude hodně oblačnosti, četné a místy i vydatnější srážky. Také změna teploty vzduchu a počasí z chladného se sněhovými srážkami i v nížinách po teplejší s deštěm a oblevou i na horách. Takto se počasí změní podle současných prognóz během tohoto týdne. Nyní padají tuhé srážky i v nejnižších nadmořských výškách, ať jde o sněžení nebo sněhové krupky v přeháňkách typické právě pro přelomu zimy a jara u nás. Na konec týdne slibují modely významnější oteplení, které se dotkne i nejvyšších horských poloh. To bude znamenat dešťové srážky včetně vyšších a horských poloh.

Za současně předpokládaného množství srážek by došlo k rychlejšímu tání sněhu z těchto oblastí a přidání další vody do povodí. toto by vedlo k vzestupům hladin vodních toků v nasycených vyšších nadmořských výškách na povodňové stupně. To berte jako předběžnou informaci o následku očekávaného průběhu počasí spíše na konci týdne. Nyní blíže k průběhu počasí ve druhé polovině týdne. Začněme ale hned u zítřka, kdy se objeví první významnější srážky po sušším období. Tyto očekáváme většinou sněhové.

Obtížná synoptická situace a předpověď. ensemble modelu GFS z 6.3.2023 pro Prahu.

Obr. 1 Obtížná předpověď. Ensemble (variantní předpověď) modelu GFS na další dny z 6.3.2023 00 UTC, zdroj: wetterzentrale.de

Nestává se tak často, aby předpověď vykazovala vysokou míru nejistoty už na 48 hodin od data sestavení této prognózy (obr. 1), tj. od výstupu předpovědního modelu. Současná situace je značně komplikovaná a to nám právě ukazují varianty vývoje, kterých existuje nyní pro další dny mnoho. V předpovědi se hledá převážná shoda modelů a variant vývoje, sestavuje se prognóz na základě průměru předpovědních podkladů. S tím, že se přihlíží k obecně spolehlivějším modelům a výstupům z daného dne. Nic více prognostik v této situaci udělat nemůže, jen čekat na čerstvější předpovědní podklady nebo-li data.

Obtížná předpověď: Bude na konci týdne teplo, zima nebo v rychlém sledu oboje?

To nám předpověď počasí nyní spolehlivě říci nedokáže. V komentářích pod naším článkem s předpovědí na tento týden také koluje informace o tom, že se zimou je dávno konec a tento týden má být 16°C. Předpovědi ukazují rychlé, avšak krátké oteplení na konec týdne. Ale také velkou nejistotu toho, že tento konkrétní vývoj počasí nastane. Předpověď s tím musí počítat, zde ovšem záleží na tom, podle jakých meteorologických dat a případně jak zkušeným prognostikem je taková předpověď sestavena. Podle jedněch předpovědních dat výstupu modelu může být v předpovědi velké oteplení na víkend. Podle jiné naopak ochlazení a spíše studené počasí podobně jako je tomu nyní na začátku týdne, případně i chladnější. A také tam může být oboje, nejprve rychlé oteplení a ještě v tomto týdnu citelné ochlazení. To považujeme za poměrně pravděpodobný vývoj, i když významnost výchylky teploty není zatím známa, nelze odhadnout.

Tento týden máme počasí v centru Evropy o vlivu cyklon a s nimi spojených systémů front postupujících v západním proudění, které čekáme také čerstvé či na konci týdne silné. Proto musíme čekat významné střídání meteorologických prvků. tlakem vzduchu počínaje a zejména teplotou vzduchu konče. Chvíli čekejme počasí bez srážek, krátce polojasné, ale většinou velkou oblačnost a poměrně významné srážky. A stejné to bude s vývojem teploty vzduchu. Ze studeného počasí se stane ke konci týdne teplé, poté nastane opět ochlazení. Otázkou je, za jak dlouho a jak významné bude toto ochlazení, ale i to oteplení mu předcházející.

Obtížná synoptická situace a předpověď. Předpověď maxima teploty vzduchu na 11.3.2023 16 SEČ dle modelu GFS z 6.3.2023 00 UTC.

Obr. 2 Obtížná situace. Předpověď maxima teploty vzduchu na 11.3.2023 dle modelu GFS z 6.3.2023 00 UTC, zdroj: wetterzentrale.de

Předpověď maxima teploty na 11.3.2023 dle modelu GFS z 6.3.2023 06 UTC.

Obr. 3 Obtížná situace. Předpověď maxima teploty vzduchu na 11.3.2023 dle modelu GFS z 6.3.2023 00 UTC, zdroj: wetterzentrale.de

Předpověď maxima teploty vzduchu na 11.3.2023 dle modelu GFS z 6.3.2023 12 UTC.

Obr. 4 Obtížná situace. Předpověď maxima teploty vzduchu na 11.3.2023 dle modelu GFS z 6.3.2023 00 UTC, zdroj: wetterzentrale.de

 

Obrázky 2 až 4 ukazují vždy průměr variant uvedených ke konkrétní lokaci (příklad obrázek 1). Zde dobře vidíme onu nejistotu předpovědi teploty vzduchu na sobotní odpoledne. Aneb prognostiku, vyber si podle svých znalostí, zkušeností a nejlepšího svědomí. Je to obtížná synoptická situace a s ní spojená obtížná předpověď.