Prognózy počasíTýdenní výhledy

Hodně srážek a často sněhových

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. V dalším březnovém týdnu nás čeká hodně srážek a často sněhových, neboť počasí zůstane většinou studené. I v nížinách očekáváme sněhové srážky, vyjma některých dnů. Sněhová pokrývka se v nižších nadmořských výškách spíše neudrží, případně napadne sníh pouze velmi krátce. Na závěru týdne očekávají numerické modely nejvíce srážek, avšak ve významnějším západním proudění. Takže to vypadá zřejmě na významnější oteplení. Toto zatím nechme s otazníkem, neboť nejistota prognózy během druhé poloviny týdne vzrůstá poměrně strmě. Čeká nás nyní však hodně srážek, často sněhových.

Hodně srážek a často sněhových. Postupně zimní ráz počasí. Zasněžená lesní cesta.

Hodně srážek a často sněhových nás čeká v dalších sedmi dnech.

Týden 6. až 12.3.2023

Předpověď

Týden sušší a často i s malou oblačností vystřídá v dalším březnovém týdnu hodně oblačné počasí a četnější srážky. Po většinu týdne to vypadá na studenější počasí s nočním mrazem a denní teplotou slabě až mírně nad nulo. Avšak s mrazivým vzduchem ve výšce, což značí sněhové srážky ve všech polohách. Hlavně v noci nebo v okrajových částech dne se může sněhová pokrývka při intenzivnějším sněžení vytvořit tedy i v nížinách. Nicméně delšího trvání mít tato nebude, což neplatí od středních poloh. Konec týdne vidí modely stále nejistě, spíše ukazují západní proudění s velkým množství vlhkosti a větší vzestup teploty vzduchu. Tento by znamenal dle současných předpovědních podkladů minimálně krátce oblevu i ve vyšších polohách. Toto ovšem zatím potvrdit v této stručné prognóze nelze.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 1 až -5°C, při vyjasnění -8°C
  • Nejvyšší teplota: 1 až 6°C, krátce 9°C a v závěru období kolem 9°C
  • Průměrná teplota: 0 až 5°C, odchylka období: průměrné až podprůměrné
  • Celkové srážky: 1540mm/cm, hory 4080cm, odchylka období: nadprůměrné

Synoptická situace

Nízký tlak vzduchu a s ním spojené systémy front budou ovlivňovat středoevropské počasí v převažujícím severním až severozápadním a postupně teplejším západním až jihozápadním proudění. Do centra Evropy čekáme po sušším anticyklonálním počasí přísun vlhkého vzduchu.

Závěr: Hodně srážek, často sněhových

Sušší počasí vystřídá vlhké, od středních poloh půjde o zcela zimní počasí. Stále se očekává akumulace nového sněhu, kdy na horách se může jednat o vyšší přírůstek sněhové pokrývky. Nejvíce sněhu napadne v týdnu na Šumavě a na severních či severovýchodních horách. Počasí čekáme hodně oblačné a během týdne se budou vyskytovat časté srážky. Závěr týdne ukazuje předpověď jako nejistý s možnou variantou většího oteplení včetně hor. Jarní počasí však ani v nížinách zatím nezačne, čekáme stále slabý noční mráz.

TIP: Sledujte proto aktualizace prognóz, například náš Výhled na týden. Mapy numerických modelů nabízí například stránka tropicaltidbits.com. Zde najdete i dlouhodobější výhledy.