Vydatné srážky a obleva na horách

Hodnocení článku

V nejbližších dnech nás čekají vydatné srážky a obleva na horách. Vzhledem k tomuto očekávanému meteorologickému vývoji musíme počítat s tím, že dojde k rozvodnění horských toků i na povodňové stupně. Již dnes večer se bude oteplení týkat jihozápadních hor, kde očekáváme nejdéle kladnou teplotu a ve spojení s vydatnými srážkami i rychlejší tání sněhu. Významné srážky spadnou dnes během dne i v noci na zítřek. Další srážky během čtvrtka lze čekat četněji na horách. Na Šumavě a v Českém lese se oteplí nejdříve, proto zde spadne většina srážek ve formě deště za kladné teploty. Dnes během dne zde započne tání sněhu, vlivem něhož dojde k významnějším vzestupům hladin horských a podhorských toků.

Na horách i 60mm srážek za tři dny

Vydatné srážky a obleva na horách. Akumulace srážek na 96 hodin do 11.3.2023.

Obr. 1 Akumulace srážek podle modelu GFS do 11.3.2023, zdroj: pivotalweather.com

TIP: Sledujte u nás Předpověď srážek včetně jejich druhu dle hlavních numerických modelů.

Významnější srážky spadnou na území ČR v dalších dnech poměrně plošně. Nejvydatnější budou samozřejmě na horách, kde půjde často o sněžení. Nicméně i zde se očekávají krátkodobě též srážky v podobě deště. Nejvíce se toto dotkne Šumavy a obecně jihozápadu a jihu území, kde lze čekat delší dobu teplotu nad bodem mrazu i na horách. Do vyšších výšek pronikne teplý vzduch zejména v jižní části našeho území. Proto se i hranice výskytu sněžení v dalších dnech v rámci ČR bude významněji lišit. Na jihu lze čekat déšť i ve vyšších polohách, na severu by mělo sněžit i v nižších nadmořských výškách. Ale i tam se hranice sněžení s postupujícím teplým vzduch zvýší už dnes večer.

I na horách déšť nás čeká zítra, opět tam spadne více srážek než v nižších polohách. Rozdíl v úhrnech můžeme oproti dnešku čekat větší. I tak očekávejme na jihu pokračující a na severu či východě počínající oblevu. Ochlazení se dostaví v pátek večer a v noci na sobotu poměrně rychlé a razantní, byť opět krátkodobé. Hranice sněžení se sníží z horských poloh do úplných nížin. Tuhé srážky tak o víkendu očekávejme opět ve všech polohách. Oteplení dorazí na počátku nového týdne, kdy další srážky které se očekávají v oblasti cyklon a s nimi spojených systémů front nabydou opět kapalné formy včetně hor. Typické střídání počasí vzhledem k ročnímu období a očekávané synoptické situaci čekejme i nadále.

Vydatné srážky a obleva na horách. Teplota vzduchu v 850hPa na na 9.3.2023.

Obr. 2 Teplota vzduchu v 8580hPa a poloha nulové izotermy (černá čára) na severní hranici našeho území na 9.3.2023, zdroj: meteociel.fr

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality

Napsat komentář