Opět rozdílné předpovědi zimy 2024/2025
Opět se můžeme dočíst rozdílné předpovědi zimy 2024/2025. Již dlouho vycházejí na internetu články a ve zpravodajství jsou sdělovány předpovědi na nadcházející zimní sezónu. Prognózy na zimní sezónu patří k nejsledovanějším. Během září nebo ojediněle už na konci srpna se objevily předpovědi, které většinou neslibovaly katastrofické scénáře v podobě tuhé zimy. Veškeré numerické modely totiž ukazovaly kladné teplotní odchylky a s tím spojenou podprůměrnou pravděpodobnost výskytu sněhových srážek a sněhové pokrývky. Nyní během října se objevily prognózy, že bude pravděpodobně vše jinak. Proč? Z jakého důvodu se nyní předpovídá jiný scénář vývoje počasí? Dlouhodobé předpovědi na více než dva měsíce dopředu věřit nemůžeme, jde pouze o prezentaci aktuálního stavu prognózy a faktorů, které mohou průběh počasí v daném širším regionu během zimy směřovat do určitého převládajícího vývoje, resp. průběhu.
Předpovědi zimy 2024/2025 jsou opět rozdílné
Jaký bude průběh počasí v nadcházející zimě nyní opravdu nevíme, neví to nikdo. Existují modelové odhady, které vycházejí z aktuálního a očekávaného vývoje klimatických jevů. Ty mohou mnohé naznačovat, ale často naznačují něco jiného. Numerické modely v posledních týdnech ukazovaly jednoznačně nadprůměrně teplou zimu s průměrnými nebo i nadprůměrnými srážkami. Ale vzhledem k očekávané teplotě s podprůměrným sněžením. Vše tomu nasvědčovalo dle vývoje klimatických jevů a ukazatelů. Nyní se objevily faktory, které naznačují možný jiný průběh. Jak moc jim lze věřit?
To je velmi vratké, jedná se typicky o polární vír, jeho intenzitu a odhad chování. V případě jeho včasného zeslabení až úplného kolapsu, tedy zhroucení, by mohlo dojít k uvolnění mrazivého vzduchu od pólů a jeho průniku mimo jiné do nižších zeměpisných šířek Evropy. Taková možnost existuje asi vždy, otázkou tedy je, s jakou pravděpodobností k takovému vývoji dojde a proč by tomu tak mělo být.
Obr. 1 Rozsah sněhové pokrývky nad Eurasií v minulých letech a k říjnu 2024, zdroj: severe-weather.com
V hlavní roli polární vír a sněhová pokrývka nad Eurasií
Zcela zásadní roli hraje sněhová pokrývka a vliv na polární vír, který poté ovlivňuje polární cirkulaci a přesněji to, kam se dostane tento polární vzduch. V důsledku výskytu nadprůměrné sněhové pokrývky dochází k rozvoji mohutnější anticyklony. Tato ovlivní polární vír, tedy cirkulaci a to tím, že podporuje přesun vertikální energie do vyšších hladin stratosféry. Slabší polární vír přináší tedy slabší polární cirkulaci a vyšší pravděpodobnost průniku mrazivého vzduchu během zimy do nižší zeměpisných šířek, tedy dále do Evropy. Toto jsme mohli slyšet nebo číst i v uplynulých zimách. Vždy je však toto podmíněno tím, zda dojde k výskytu podmínek vedoucím k zeslabení víru.
V letošním roce je nyní v říjnu nadprůměrný rozsah sněhové pokrývky zejména nad Eurasií. Dle proběhlých situací lze konstatovat, že v době velkého rozsahu sněhové pokrývky nad Eurasií v říjnu byl polární vír teplejší a tím slabší. Aktuálně registrujeme nad Sibiří velký rozsah sněhu, větší než je v tuto dobu obvyklé. Jde o třetí nejvyšší rozsah za posledních 20 let. Největší rozsah pokrývky touto dobou byl v poslední době v letech 2016, 2014 a 2002. Předpověď na nejbližší dobu ukazuje zvětšování rozsahu sněhové pokrývky a také zvýšení její výšky.
Aktuální klimatická prognóza a pranostiky, též rozdílné předpovědi zimy
Co nyní říkají klimatické modely ohledně teplotních charakteristik na zimu? Většinou ukazují teplotně nadprůměrnou zimu i nadále. Některé modely mírně a jiné významněji. Podrobný přehled stavu prognózy zatím nemá smysl prezentovat. Jen pro zajímavost uvádíme předpověď odchylek teploty vzduchu na prosinec až únor dle hlavního modelu ECMWF na obrázku 2 níže. Jako jeden z mála modelů ukazuje malou pravděpodobnost nadprůměru teploty v centrální Evropě. Obecně slibuje však o poznání vyšší tuto pravděpodobnost v rámci kontinentu jako celku.
Obr. 2 Rozdílné předpovědi zimy 2024/2025. Předpověď odchylek teploty vzduchu na zimu 2024/2025 podle modelu ECMWF, zdroj: charts.ecmwf.int
V současné i dohledné době můžeme jen sledovat vývoj klimatických jevů a ukazatelů či zpracovaných prognóz klimatických modelů. A sledovat jejich rozdílné předpovědi a vývoj. Pro zajímavost můžeme zkusit, jak vychází letos předpověď zimního počasí podle současných pranostik. Těch máme nyní na podzim s předpovědí zimy opravdu mnoho. Případně můžeme pozorovat přírodu a její vývoj, ta nám může pomoci ve zvýšení pravděpodobnosti úspěšnosti dané prognózy nebo zcela naopak.
Co tedy říkají hlavní pranostiky? “Spadne-li listí v říjnu, bude mokrá zima” – zatím nemůžeme posoudit. “V říjnu hodně žaludů a bukvic, oznamuje zimy víc” – hodně lokální a individuální. “Sněží-li brzy v říjnu, bude mokrá zima” – a další obdobné pranostiky říkající, že brzké chladno vyústí v teplo během zimy. Na horách sněžilo už v září, ale to není zcela vypovídající počítat. Pokud budeme brát v potaz ne horské oblasti pod 600m, zatím je k tomu daleko. “Fouká-li na den Marie Orodovnice od východu, bude tuhá zima” – 2.10. letos foukalo od V/JV, v Čechách se vítr během dne stáčel na JZ/Z. “Je-li déšť na svatého Diviše, bude mokrá zima” – 9.10. u nás pršelo, zejména zpočátku dne na frontě. “Déšť na Havla, déšť na Vánoce” – 16.10. letos nepršelo nikde v ČR, celý den bylo slunečno či polojasno vyjma mlh. “Fučí-li na svatého Michala od severu nebo východu, bude tuhá zima” – 29.9. letos foukal vítr od SZ a během dne od S.
Některé pranostiky si doslova protiřečí, v takových spíše potenciál nehledejme. Sestaveny patrně byly jen proto, že se prostě rýmují. TIP: Další pranostiky najdete na naší stránce Pranostiky.
Z výše uvedeného máme obecně rozdílné předpovědi zimy, můžeme si udělat tedy rozdílné a nejasné představy. Určitě to bude hlavně tím, že jsme vstoupili teprve do druhé poloviny období podzimního.