Po polovině týdne návrat tepla

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Po polovině týdne návrat tepla. Po studeném období nás čeká opět oteplení. To je v tuto dobu na počátku jarního období zcela běžný průběh počasí z hlediska našeho území.

Týden 18. až 24.3.2019

Stručně

Po krátkém, ale poměrně významném ochlazení, kdy se na počátku týdne opět objeví sněhové přeháňky i v nižších polohách, se ve druhé polovině týdne vrátí jarní teploty. Oblačnosti i srážek bude o poznání méně než doposud. I vlivem toho lze čekat na počátku týdne slabé ranní mrazy.

Předpověď

Zpočátku týdne bude počasí během dne proměnlivé a často se budou vyskytovat krátké přeháňky, které budou i v nižších polohách smíšené nebo sněhové. Méně oblačnosti bude v noci a ráno, což podpoří ochlazování. Po polovině týdne lze čekat návrat tepla. Obnoví se příliv teplého vzduchu, bude i o něco více oblačnosti.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty +5 až 0°C, krátce až -3°C, v závěru týdne 8 až 3°C.

Nejvyšší teploty: 4 až 10°C, po polovině týdne 10 až 17°C.

Průměrné teploty 5 až 10°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 2 až 10mm.

Shrnutí

Týden bude opačný oproti minulému co se srážek týče, teplotně lze čekat počasí více méně odpovídající normálu s většími změnami teplot během týdne.

Týden bude:

teplotně průměrný

srážkově mírně podprůměrný.

Synoptická situace

Zpočátku období se bude střední Evropa nacházet v chladném a vlhčím západním proudění. Ve druhé polovině týdne se bude nad námi rozprostírat vysoký tlak vzduchu, táhnoucí se v pásu od jihozápadu a bude k nám pronikat teplý vzduch z jižních směrů.

Modelové mapy jako výstupy numerických modelů najdete například na stránce tropicaltidbits. Předpověď počasí na delší dobu dopředu je obecně méně spolehlivá, neboť se potýká s vývojem. Tím rozumíme změny v atmosférické cirkulaci, které promítají do předpovědi počasí. Sledujte naše prognózy na stránce Výhled na týden, kde je zpracován grafický přehled očekávaného počasí v dalším týdnu v ČR.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality