PočasíZajímavosti

Věříte předpovědím počasí?

Hodnocení článku

O předpověď počasí je velký zájem, jde o hodně diskutované téma. Velký zájem je překvapivě o předpovědi na delší dobu dopředu. V dnešní době moderní technologie se od předpovědi počasí očekává velká přesnost a hlavě přesnější prognóza na dlouho dopředu. Atmosféra a klimatický systém Země jsou v neustálém vývoji. A rychlost tohoto vývoje je stále rychlejší než reakce techniky a procesu přípravy prognóz. Byť se očekává zlepšování prognóz a tzv. přibližování se rychlosti změn atmosféry, asi nikdy nebude možné počasí modelovat se 100% úspěšností. Věříte předpovědím počasí?

Nicméně stejně jako dnes nedokážeme počasí předpovědět s absolutní přesností a tato se nám s postupujícím časem předpovědi snižuje. Tak také dnes nedokážeme předpovědět jaký bude stav předpovědí počasí za 50 nebo i 100 let. Z pohledu dnešní doby jsou ovšem některými kladeny na předpovědi počasí a osoby, které je sestavují příliš velké nároky.

Předpověď na shodný čas je někdy úspěšná, jindy může hodně selhat

Každé počasí se ovšem předpovídá různě obtížně. Neplatí tedy vždy, že předpověď na nejbližší dobu může být úspěšná. Na druhou stranu neplatí ani, že předpověď na delší dobu musí být nutně málo úspěšná. Počasí je jasné i na více dní dopředu, pokud je tzv. jasné. Jinými slovy, pokud jde o stabilní situaci, zpravidla anticyklonálního typu beze změn. Pokud naopak má přecházet významné frontální rozhraní nebo postupovat přes střední Evropu tlaková níže, prognózy se mohou měnit. A to skutečně téměř do poslední chvíle. S takovými situacemi si numerické modely často nevědí rady. Proto se prognózy mění, jinými slovy v řeči meteorologa upřesňují či vyvíjejí. To některé často až rozčiluje a objeví se na adresu prognostiků negativní komentáře různého typu. Například “nevědí jak bude”, “nevědí jak bude zítra, natož za týden” a podobně.

Obecně úspěšnost prognóz v posledních letech roste. Obecně jsou úspěšnější prognózy na nejbližší dobu dopředu a tyto jsou také nejpodrobnější. Den po dni má smysl předpovídat na 7 až maximálně 10 dní, nejlépe však do toho 7. až 8. dne od data sestavení prognózy. S tím, že je nutno poslední 2-3 dny (opět dle situace) předpovědi brát spíše orientačně. Co to znamená? Orientačně znamená nebrat prognózu doslova, jen si udělat představu o přibližném vývoji počasí.

Příklady

Pokud předpověď slibuje na 6. až 8. den předpovědi jasno až polojasno, na konci období přibývání oblačnosti a místy déšť nebo přeháňky. Hlavně zpočátku ojediněle i bouřky. Teploty v minimech 16 až 11°C, postupně 13 až 8°C a v maximech 23 až 28°C. Postupně 17 až 22°C, tak pod pojmem “brát ji orientačně” si z tohoto vezmeme následující. A to, že se bude počasí měnit postupně k horšímu a s tím bude spojeno jisté ochlazení. Že se objeví první srážky, které mohou být i ve formě bouřek. Ale už nemůžeme jistě říkat, kdy přesně dojde k sestupu teplot a zda přesně na uvedené hodnoty. Nemůžeme říkat, kdy se objeví bouřky a jak budou četné či zda se vůbec objeví.

Pokud předpověď řekne, že bude v 6. až 8. dni předpovědi i nadále jasno až polojasno, nejnižší teploty 17 až 12°C a nejvyšší 24 až 30°C a bude pravděpodobnost stability takového počasí i pro další dny, tak lze počítat s tím, že tomu tak skutečně bude s tím, že například konečné hodnoty teplot mohou být o málo rozdílné, zpravidla bývají o něco zvyšovány.

Věříte předpovědím počasí? Letní střídané, nikoli tropické počasí. Vlhké a na konci týdne i letní počasí. Vzdálená bouřka.

Předpověď počasí a vaše důvěra v ni – věříte předpovědím?

Toto téma, které najdete na stejnojmenné stránce našeho webu, se zabývá současnou důvěrou vás všech v předpovědi počasí. Je tedy na místě při tomto hodnocení být kritický/á a vyjádřit svůj vlastní názor. Jak vnímáte současné prognózy počasí vy a jak jim tedy věříte, tj. jaké s nimi máte za poslední roky zkušenosti. Nehodnotí se předpovědi konkrétních serverů a médií. A spíše se, prosíme, vyvarujte informací v nevěrohodných médiích, tzv. bulvárních. Tam může být silný vliv, který poté mění názory lidí na práci meteorologů prognostiků. Ta je ovšem ve skutečnosti jiná a to bezesporu přesnější než bývá v těchto médiích v podobě zavádějících informací uváděno.

Přitom postačí malá záměna, například “bude oblačno, během dne zataženo a přeháňky. Místy bouřky, ojediněle intenzivní”. A v médiu pak “bude oblačno, během dne zataženo s přeháňkami a bouřkami, místy intenzivními. Nebo například “vodní toky mohou v horských oblastech na jihozápadě dosáhnout 1., ojediněle 2.SPA”. A v médiu pak bude klidně “většinu území Česka zasáhnou povodně”.

Výsledkem hodnocení by měl být tedy průměr vaší důvěry v předpovědi počasí v posledních letech, sestavené nejlépe meteorologickou službou ČR a šířené seriózním médiem, tedy bez úprav. Průměrem rozumějte s přihlédnutím k situacím a obdobím, kdy je tato přesnější a naopak k obdobím, kdy je méně přesná až hodně málo přesně a tedy komplikovaná.

Názory, prosíme, vyjádřete v našich anketách k tomu tématu (první se týká předpovědi na druhý den, druhá předpovědi na týden dopředu). Věříte předpovědím počasí?

[crowdsignal poll=10269132] [crowdsignal poll=10269136]

Bránit se nemusíte ani vyjádření vašeho názoru šířeji, prostřednictvím komentáře. Témata vyhlašujeme právě pro obecnou diskuzi o nich. Děkujeme za vaše názory, po ukončení hlasování v anketě zde zveřejníme výsledky.

Doporučujeme nejdůvěryhodnější předpověď počasí přímo od ČHMÚ.