Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 18. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 18. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Velmi teplé počasí skončí po polovině týdne mírným, avšak ne tak zásadním ochlazením. Noční mráz se zatím neočekává a odpoledne se teplota vrátí k průměrným hodnotám pro začátek května. Slunečné počasí z první polovin týdne se změní v oblačné a objeví se také srážky. Ty budou mít častěji lokální konvekční charakter. Hlavní konvekční sezóna totiž pomalu začíná. Místy mohou být srážky i významnější.

Týden: 29.4. až 5.5.2024

Předpověď

Počasí na 18. týden 2024. Rozkvetlá řepka olejná a slunečné počasí.

Málo oblačnosti a maxima teploty krátce nad letními 25°C. Taková bude první polovina týdne, který je rozdělen prvním květnovým svátkem. Po polovině týdne přejde naše území frontální rozhraní a počasí se změní na více oblačné se srážkami, místy významnějšími. A také se mírně ochladí, nepůjde však o příliv vyloženě studeného vzduchu. Teplota vzduch jen klesne k obvyklým hodnotám pro toto roční období z mírně nadprůměrných, které se vyskytují v těchto dnech.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 11 až 5°C, uprostřed týdne 14 až 9°C.
  • Nejvyšší teplota: 20 až 26°C, krátce 15 až 21°C.
  • Průměrná teplota: 12 až 15°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 0 až 8mm, odchylka období: silně podprůměrné.

Synoptická situace

Vysoká tlak vzduchu určí počasí u nás po většinu týdne. Na naše území bude pronikat teplý až velmi teplý vzduch od jihovýchodu. Ke konci týdne začne částečně ovlivňovat naše území frontální rozhraní spojené s tlakovou níží. Do centra Evropy začne proudit o něco vlhčí vzduch.

Závěr: Počasí na 18. týden 2024

TIP: Sledujte u nás modelovou Předpověď srážek na nejbližší hodiny a dny s určením též druhu srážek.

Týden se předpokládá podle numerických modelů spíše suchý, často zejména v jeho první polovině se slunečním svitem. Vzhledem k opět až letní teplotě nutno čekat vyšší výpar a pokles půdní vláhy, zásob podzemní vody i průtoků vodních toků. V závěru týdne se objeví lokální často konvekční srážky, které přinesou spíše nižší a lokálně rozdílné úhrny srážek. Hydrologickou situaci neovlivní. Během týdne nutno čekat zvyšující se riziko vzniku požárů, na místě bude vyvarovat se rozdělávání ohňů v přírodě.

Napsat komentář