Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 28. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 28. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Další červencový týden by měl přinést pokračování proměnlivého počasí. Častěji se čeká ale horké počasí a s maximem v polovině týdne. Současně spadne více srážek než by dle normálu mělo. Často půjde vzhledem k vyšší až vysoké teplotě o bouřkové srážky. Ty mohou být lokálně i významné. Více srážek spadne po polovině a na konci týdne. Závěr týdne přinese současně o něco chladnější počasí. Vyšší výpar způsobený až vysokou teplotou by měly kompenzovat zmíněné častější a vyšší srážky. Ale ty budou v jednotlivých lokalitách dosti rozdílné.

Počasí na 28. týden 2024. Vzdálená bouřková oblačnost uprostřed léta.

Týden: 8. až 14.7.2024

Předpověď

Méně oblačnosti, srážky spíše ojediněle. A současně po nedělním ochlazení opět oteplování až na teplotu v maximech nad 30°C. Takové počasí čekejme v první půlce týdne. Maxima dosáhne teplota ve středu, kdy se současně projeví částečně změna počasí. Začnou se tvořit lokální bouřky, ty mohou být i silné s prudkými srážkami a nebezpečnými projevy. Na konci týdne se očekávají také bouřky a i silnější. Mírné ochlazení se očekává po polovině týdne, další pak během víkendu a tedy v úplném závěru týdne. Krátce se v týdnu setkáme ojediněle s tropickou nocí, kdy teplota v noci neklesne pod 20°C. Nemělo by se však jednat o tak extrémně teplé noci.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 15 až 9°C, uprostřed týdne 20 až 15°C.
  • Nejvyšší teplota: 22 až 28°C, uprostřed týdne 28 až 35°C.
  • Průměrná teplota: 19 až 22°C, odchylka: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 530mm, místy 50mm, odchylka: průměrné.

Synoptická situace

Vyšší tlak vzduchu zasahující do centra Evropy od severovýchodu zeslábne v polovině týdne. Dojde k obnově přílivu teplého vzduchu od jihovýchodu. Tento příliv bude během středy na území ČR vrcholit. Studená fronta tento následně ukončí. Pod vlivem nízkého tlaku vzduchu s přílivem vlhčího vzduchu se ocitne naše území v závěru týdne. Pronikat k nám bude postupně chladnější vzduch.

Závěr: Počasí na 28. týden 2024

Počasí se očekává teplé až horké a vlhčí. Dojde tak ke kompenzaci výparu přísunem vlhkosti. Srážky budou ale často bouřkové či přeháňkové a lokálně rozdílné. Může jít o silné bouřky s nebezpečnými projevy. Méně srážek se čeká do středy, více naopak na konci týdne. To se současně ochladí na hodnoty teploty pod 30°C v maximech.

TIP: Mapy numerických modelů sledujte na webu wetterzentrale.de od různých modelů. Jak bude podrobněji každý den najdete na naší stránce Předpověď na den.

Napsat komentář