Prognózy počasíSezónní výhledy

Počasí v prosinci 2021 průměrné

Hodnocení článku

Očekává se počasí v prosinci 2021 průměrné, stejně jako v posledních týdnech. Pokračovat by měl stávající trend, který se shoduje s běžným dlouhodobým normálem vývoje teploty a více méně i srážek na našem území i na počátku zimy. Teplotně chladnější období s mírně teplejšími se střídat budou, ale nepůjde o žádné významné výkyvy. Podobné lze čekat i u srážek, kdy vlhčí můžeme očekávat i podle střednědobé prognózy počátek měsíce. Zejména na západě a na horách spadne srážek celkově i více. Velmi sledovaným obdobím je to vánoční, na které samozřejmě spolehlivá předpověď neexistuje. Ale zatím to vypadá, že slabě teplejší počasí nastane kolem poloviny měsíce. V poslední dekádě měsíce se začne ochlazovat. Jak moc a jaké budou konkrétní hodnoty teploty, to samozřejmě měsíční přehled pravděpodobného vývoje počasí nepostihne.

Důležitý je teplotní průměr a naděje v akumulaci sněhu od vyšších poloh

Akumulace sněhu započala již na konci listopadu a v prosinci bude v prvních dnech určitě pokračovat. I v nižších polohách se už sněhová pokrývka místy krátce vyskytla. A totéž lze čekat i v prvních dnech prosince. Krátce nasněží během první poloviny měsíce i v nížinách a to pravděpodobně již příští týden, kde lze čekat krátce až mrazivé počasí. To už ukazuje střednědobý přehled vývoje počasí počítaný numerickými předpovědními modely počasí. Klimatické modely ukazují na prosinec jako celek teplotní průměr (obr. 1) a srážkový průměr až slabý nadprůměr. To je rozhodně dobrou zprávou ohledně hydrologické bilance, ale i možnosti provozovat zimní sporty i mimo upravené stezky na horách.

Počasí v prosinci 2021 průměrné. Teplotní odchylky na prosinec 2021.

Obr. 1 Očekávané odchylky teploty vzduchu od normálu na prosinec 2021 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Pravděpodobnost bílých Vánoc je vyšší, spoléhat na to ovšem nelze

Podle očekávaného průběhu počasí je vyšší pravděpodobnost, že zimní počasí bude na Vánoce i v nížinách. Ale určitě nemusí zima zrovna na toto období vyjít, klidně může dojít k přechodnému výkyvu teploty v podobě oteplení. Podobně jako je tomu nyní na začátku měsíce nebo může jít i o větší oteplení, byť dosti krátké. Fakt že bude počasí v prosinci 2021 průměrné sice zvyšuje pravděpodobnost obecně studenějšího počasí s možností tvorby sněhové pokrývky i v nížinách.

Ale určité výkyvy jsou pravděpodobné a dlouhodobá předpověď je nepostihne. Prozatím to vypadá, že na počátku poslední dekády prosince se začne ochlazovat. Také je třeba si uvědomit, že v tom období je průměrná teplota nižší než nyní na počátku měsíce. Nyní je průměrná teplota mezi +1 až +1.5°C, na počátku poslední dekády prosince bude kolem 0°C až slabě pod ní. A teplota by měla odpovídat tomu dlouhodobému normálu. I srážek má v tomto období mírně přibývat oproti krátkému období s nižšími srážkovými úhrny. Také půjde o normální hodnoty pro konec prosince.

Zatím je pravděpodobnost sněhu v období kolem Vánoc v nížinách poměrně vysoká. Od středních poloh je pravděpodobnost velmi vysoká a vyšší nadmořské výšky mají prakticky jistotu bílých vánočních svátků. Ještě uvidíme, jak se předpovědní karty zamíchají v dalších dnech a týdnech.