Předpověď teplotyPrognózy počasí

Poslední teplé počasí roku?

Hodnocení článku

Čeká nás nyní poslední teplé počasí roku? Přesněji řečeno před přicházející skutečně chladnou až zimní částí roku? Ve středu se ochladí a posledním teplejším dnem s maximem teploty až 20°C bude skutečně zítřek. Nicméně modely slibují v závěru týdne a na počátku toho dalšího, posledního říjnového, opět oteplování. Studené počasí které nás čeká například ve čtvrtek a v pátek pravděpodobně tedy ještě nezůstane natrvalo. Další týden by měl přinést alespoň v prvních dnech opět vyšší teplotu. V nočních hodinách se oteplí také, ale ne nijak významně a zejména vlivem častěji oblačné oblohy. Teplota vzduchu dosáhla o víkendu ojediněle hodně vysokých hodnot. Dokonce ojediněle dosáhla letních 25°C, o čemž se nám například před měsícem ani nezdálo.

Poslední teplé počasí roku toto pravděpodobně nebylo

Činit výhled počasí na dva týdny, tedy nyní do konce října, s nějakou větší jistotou nelze. Ale předběžně se lze podívat, jak modely v posledních výstupech předpokládají další vývoj počasí. V tomto případě tedy hlavně teploty vzduchu. Ochlazení přijde tedy zítra, maxima teploty nedosáhnou na konci pracovní části týdne ani 15°C. O víkendu už ale předpověď hovoří o mírném oteplování a maxima teploty i přesáhnou 15°C, nicméně vypadá to, že místy. záležet bude na vzniku místních mlh a nízké oblačnosti, které teplotu v tomto pokročilejším podzimním období začnou již častěji ovlivňovat. S místními mlhami se setkáváme i nyní na počátku týdne v anticyklonálním počasí. Tyto mlhy se většinou rozpustí brzy dopoledne. Mlhy v dalším týdnu už by místy mohly právě vydržet až do odpoledne.

Očekávaný vývoj teploty vzduchu od poloviny týdne:

St 19.10.: 10 až 15°C, na jihu 18°C

Čt 20.10.: 10 až 14°C

Pá 21.10.: 10 až 14°C

So 22.10.: 12 až 16°C, místy 10°C

Ne 23.10.: 14 až 18°C, místy 12°C

Pravděpodobnostní předpověď více variant vývoje do konce října

Vyšší teplotu slibují ovšem zejména některé výstupy, předpověď na konci týdne nabývá vyšší nejistoty. Vezmeme-li průměr a obecně přesnější výstupy, tak teplota na počátku nového týdne dosáhne podobně jako o víkendu do 17°C. Teplejší počasí slibují modely i na nejbližší dny týdne, poté se mírně ochladí. Zásadně ovšem zatím nikoli.

Poslední teplé počasí roku? Ensemble modelu GFS z 16.10.2022.

Obr. 1 Poslední teplé počasí roku? Ensemble – variantní předpověď modelu GFS, zdroj: wetterzentrale.de

Podíváme-li se na ensemble modelu GFS, tedy předpověď více variant, vidíme onu narůstající míru nejistoty. Jednak větší výkyv teploty vzduchu (bílá silná čára) právě v polovině tohoto týdne, kdy půjde o krátkodobé ochlazení. A poté její vývoj nad dlouhodobým normálem (červená silná čára) po většinu předpovědního období. Až ke konci posledního říjnového týdne se začne více ochlazovat, avšak stále ne nijak zásadně. Jinými slovy teplota by měla být vyšší než v tuto roční dobu podle normálu být má. Srážek mírně přibude, tyto se objeví od konce tohoto týdne častěji. Nijak významné ovšem nebudou. Čeká nás nyní poslední teplé počasí roku?

V teplotě se předpovědní varianty rozcházejí mírně již v polovině tohoto týdne, což je krátkodobá předpověď. Podstatně více se rozcházejí od pátku či soboty. Proto v předpovědi podoby hodnot na mapách vidíme v jednom výstupu maxima teploty 12°C, ve druhém 20°C a podobně.