Teplé počasí do středy

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Teplé počasí do středy. Původní předpoklad numerických modelů sliboval příliv teplého vzduchu, který započal na konci minulého týdne, ještě po celou pracovní část dalšího týdne. Nyní ale modely potvrdily verzi teplého počasí pouze v prvních dnech týdne a v jho polovině ochlazení. Po přechodu studené fronty se musí očekávat přízemní mráz i v nížinách a přes den teplota zhruba o 10°C nižší. Podle vyhlídky na další dny se ještě mírně oteplí, vyloženě studené počasí tedy trvale nezůstane .

Týden 17. až 23.10.2022

Předpověď

Hodně oblačnosti očekáváme na frontálních vlnách a to na studené frontě přechodně v noci na středu a poté v závěru týdne při vlivu dalšího frontálního systému. Jeho vlivem dojde k mírnému oteplení. Srážky se omezí na uvedené fronty, hlavní spadnou na konci týdne. Zpočátku týdne a poté ve vysokém tlaku po ochlazení nutno čekat ranní nebo dopolední mlhy a nízkou oblačnost s tímto ročním obdobím spojené.

Nejčetněji vzniknou mlhy a nízká oblačnost během pondělí, noci na úterý a udrží se i zpočátku úterního dne. Poté se začne počasí měnit s anticyklonálního a přibude frontálních oblaků. Méně oblaků i nízkých inverzních očekáváme po polovině týdne za studenou frontou v chladném západním až severozápadním proudění. Brzy se ale proudění stočí zpět na východní.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 13 až 8°C, během týdne při vyjasnění 7 až 1°C a četné mrazíky
  • Nejvyšší teplota: 14 až 21°C, postupně 10 až 15°C, v závěru týdne místy 17°C
  • Průměrná teplota: 10 až 13°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 018mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace a závěr

Vysoký tlak vzduchu ovlivní počasí  u nás a ve východní Evropy na počátku týdne. Od východu k nám proniká teplý vzduch. Tento příliv ukončí v noci na středu přechod studené fronty, za níž se obnoví poměrně rychle vliv vysokého tlaku vzduchu. Od západu k nám pronikne studený vzduch. V závěru týdne přejde přes ČR další frontální systém.

TIP: Sledujte náš Výhled na týden s grafickým přehledem. Mapy numerických modelů najdete například na webu wetterzentrale.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality