Předpověď teplotyPrognózy počasí

Pouze závan léta

Hodnocení článku

Pouze závan léta nás čeká příští týden v polovině. I když to nebude nyní n přelomu týdnů ani trochu vypadat. Za studenou frontou k nám zítra o severu pronikne významněji studený vzduch. V noci lze čekat na některých místech kromě severu teplejší počasí než následně během dne. Takže například v noci a ráno můžeme čekat třeba i 18°C za silného větru a velké oblačnosti. A poté po přechodu fronty v poledne může být jen 11°C. Studené počasí zůstane v pondělí, kdy nás čeká zatím nejstudenější ráno. Minima teploty klesnou k 1°C s četným přízemním mrazem. V dalších dnech k nám rychle pronikne teplý vzduch od jihovýchodu a na teplotě to poznáme. I v noci se oteplí, ale teplé noci jako v létě nečekejme.

Pouze závan léta a poté opět citelné ochlazení

Teplota vzduchu dosáhne a místy i přesáhne letních 25°C kolem poloviny nového týdne. Teplota vzduchu tak v tuto roční dobu dosáhne vysoce nadprůměrných hodnot. Poté přijde ale návrat k normální teplotě pro polovinu října. Uplatňuje se tedy podobně jako na jaře střídavé počasí. Střídání stále ještě poměrně výrazných přílivů teplého vzduchu s již prvními vpády více studeného vzduchu. Na jaře je tomu naopak, už se dokáže více oteplit a přílivy teplého vzduchu jsou významnější. Zároveň se ještě uplatňují vpády studeného vzduchu. Nyní v neděli i poté příští pátek dojde k přílivu studeného vzduchu přímo ze severu. Mezi tím k nám pronikne teplý vzduch od jihovýchodu. To objasňuje tento vývoj počasí. Letní teplotu můžeme čekat ve středu a ve čtvrtek. Modely zatím upřesňují, zda přijde ochlazení až v pátek nebo v některých částech naší země již během čtvrtka.

Pouze závan léta. Maxima teploty na 11.10.2023.

Obr. 1 Maxima teploty na středu 11.10.2023, zdroj: pivotalweather.com

Babí léto končí a počasí začne být více střídavé. Začínají se k nám dostávat frontální systémy a vlivem nichž se bude často měnit proudění a tím tedy teplota. Pouze závan léta nás čeká v polovině týdne, poté se očekává opět podzimní teplota.

Vývoj denní teploty vzduchu podle aktuálních modelových podkladů:

Ne 8.10.: 12 až 16°C, ráno však tepleji

Po 9.10.: 13 až 17°C

Út 10.10.: 16 až 21°C

St 11.10.: 21 až 25°C

Čt 12.10.: 21 až 26°C, na Z 16°C

Pá 13.10.: 13 až 17°C

Současně by s příchodem chladnějšího počasí mělo přibývat srážek. Hlavní srážky spadnou na studených frontách, zejména na té příští týden. V týdnu nás čeká pouze závan léta a to v podobě rychlého a krátkodobého oteplení. Ve středu na celém území a ve čtvrtek to vypadá, že už jen na východě území.