Předpověď teplotyPrognózy počasí

První přízemní mrazíky a potom léto?

Hodnocení článku

Dlouhodobě teplé počasí a poměrně dlouhé babí léto zdá se končí. Aktuálně máme po prvním ochlazení z nejteplejšího počasí. V úterý dosáhla maxima teplot ve středních Čechách až 29.5°C. Na začátek října jde o extrémně nadprůměrnou teplotu. Nyní se teplota vzduchu snížila na hodnoty obvyklé pro začátek října. A příliš teplé počasí nás již nečeká. Přechodně se maxima teploty dostanou nad 20°C v pátek a v sobotu, v závěru týdne to však vypadá na další ochlazení. Při malé oblačnosti pak ve studeném vzduchu minimální noční teplota klesne pod 5°C a pravděpodobně se objeví první přízemní mráz. Určitě je takové počasí o poznání typičtější než to do úterý. Tedy zejména teplota vzduchu v prvních dnech tohoto týdne. Též musíme počítat postupně s přibýváním oblačnosti a také se začnou vyskytovat častější srážky. Zejména na studených frontách.

První přízemní mrazíky? Současná předpověď říká “ano”, ale velmi krátce

Další poměrně zásadní ochlazení ovlivní již víkend. V neděli se teplota vzduchu sníží a v maximech již nevystoupí nad 15°C. Současně nás čekají také studené noci. Po přechodu fronty už nečekejte minima teploty nad 10°C. Ale při vyjasnění i pod 5°C s možným přízemním mrazem. Dlouho a definitivně toto ochlazení ovšem nepotrvá. Letní počasí se ještě před polovinou října vrátí. Nejstudenější čekejme pondělní ráno, kdy se objeví první přízemní mrazíky chladné části roku. Poté se bude ale oteplovat. Maxima teploty se vrátí na hodnoty před současným ochlazením. Numerické modely opět čekají vysoce nadprůměrnou teplotu a to kolem poloviny příštího týdne. Předpověď má ovšem různé varianty vývoje a tyto se rozcházejí. Jaká se uplatní?

Vyšší jistota předpovědi počasí je aktuálně do soboty, poté se začíná předpověď vývoje teploty vzduchu značně rozcházet. A to poměrně brzy, většinou mívá vyšší spolehlivost tak na pět dní dopředu. Je to známka toho, že stabilní situace pomalu končí.

První přízemní mrazíky? Ensemble modelu GFS z 5.10.2023.

Obr. 1 Ensemble modelu GFS (varianty vývoje teploty/srážek) na další dny z 5.10.2023 00 UTC a významné ochlazení na přelomu týdnů, kdy se objeví první přízemní mrazíky, zdroj: wetterzentrale.de

Jak můžeme vidět na ensemblu modelu GFS na obrázku výše, tak panuje značná nejistota vývoje teploty na další týden. Obecně dle průměru očekává model ochlazení na přelomu týdnů, což můžeme považovat za jisté. V noci proto zejména v pondělí klesne teplota pod 5°C a objeví se první přízemní mrazíky letošní chladné části roku mimo vyšší polohy. Další vývoj by měl být v podobě teplé varianty a návratu až letní teploty v odpoledních maximech. Oteplí se samozřejmě i v noci, avšak ne nijak výrazně. Velice podobný vývoj ukazují další hlavní globální modely. Teplota vzduchu se očekává během příštího týdne opět výrazně nad dlouhodobým normálem.