Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 41. týden 2023

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 41. týden 2023 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku. Teplota vzduchu zaznamená v týdnu větší změny, oproti dosavadnímu průběhu v několika posledních týdnech. Počasí v centru Evropy ovlivní frontální systémy oddělené výběžky vyššího tlaku vzduchu. Velká oblačnost převáží zpočátku a ke konci týdne, uprostřed týdne se počasí vylepší a citelněji se oteplí. Větší nejistota modelových prognóz na konci týdne však nedává možnost v celkové přehledové předpovědi sestavené nyní přesněji vývoj počasí a to zejména teploty predikovat.

Týden: 9. až 15.10.2023

Počasí na 41. týden 2023. Kapky vody na listech trávy po dešti.

Předpověď

Hodně oblačnosti a občasné srážky čekejme v prvních dvou dnech týdne. Nejstudenější bude pondělí a úterý pak na východě země. Tam přetrvá celkově více oblačnosti a srážky se objeví i trvaleji. Proto tam očekáváme studené počasí ještě po celé úterý, od západu se začne oteplovat. Významné oteplení nastane v polovině týdne, kdy teplota dosáhne až letních 25°C. Srážky ustanou a oblačnosti ubude. Další oblačné systémy ovlivní počasí u nás v závěru týdne, teplota vzduchu se bude střídat v závislosti na typu vzduchových hmot za jednotlivými frontami.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 13 až 8°C, chladném proudění až 5°C
  • Nejvyšší teplota: 13 až 19°C, krátce v teplém proudění 25°C
  • Průměrná teplota: 11 až 14°C, odchylka období: nadprůměrné.
  • Celkové srážky: 320mm, návětří S hor až 35mm, odchylka období: podprůměrné.

Synoptická situace

Přes naše území postoupí frontální systémy, vlivem jejichž přechodu se bude střídat proudění a přílivy jednotlivých vzduchových hmot. Zpočátku týdne určí počasí u nás zvlněné frontální rozhraní. V polovině týdne do centra Evropy krátce zasáhne výběžek tlakové výše. Studené fronty oddělí jednotlivé přílivy teplejšího a chladnějšího vzduchu.

Závěr: Počasí na 41. týden 2023

TIP: Na týden dopředu poskytujeme souhrnný výhled počasí s komentářem na stránce Výhled na týden. Mapy numerických modelů najdete například na serveru tropicaltidbits.com.

V týdnu se uplatní typické střídání počasí v převažujícím západním proudění. Půjde o střídání stále ještě dosti teplých přílivů s vpády studeného vzduchu. A to v tomto období přechodu mezi teplou a chladnou částí roku. Srážek spadne kromě severu území méně než by před polovinou října mělo.