Předpověď teplotyPrognózy počasí

Pozdní léto končí, přijde podzim?

Hodnocení článku

Pozdně letní počasí nazývané též Mariánské léto trvalo v ČR přibližně od začátku září. Nyní přichází změna a pozdní léto končí. Letní hodnotu přesáhla teplota v úterý i ve středu a čeká nás teplejší noc. Na polovinu září zůstane v noci teplota vysoko. Způsobí to velká oblačnost, převážně zatažená obloha a postupně místy s deštěm, ale také příliv teplého vzduchu. Ten se u nás stále odehrává. Změna je ale už blízko, dorazí pravý podzim? Nebo lze čekat stále spíše teplejší počasí?

Maxima teploty vzduchu 28.1°C dosáhla dnes jihomoravská stanice Strážnice. Podobně teplo bylo v Lednici (v té s velkým “L samozřejmě) a dále v Přerově, ale i v Javorníku, severním výběžku Moravy. Ráno byla přesto na Šumavě nula a ojediněle i slabě mrzlo. To jsou totiž ty pravé rysy pozdního léta, kdy jsou již dobré podmínky pro noční radiační ochlazování. Ale zároveň ještě dobré podmínky pro prohřívání povrchu během dne, nejvíce samozřejmě v nížinných oblastech. Jak potvrzují naměřené hodnoty teploty. Ale zima nebyla odpoledne ani na takové Jizerce, kdy ráno slabě mrzlo. Odpoledne tam bylo dnes 20°C.

Letní teplotu už čekat nelze, pozdní léto končí

Poslední den s možností výskytu letní teploty alespoň v jihovýchodní části naší republiky je zítřek. Poté předpověď jasně ukazuje, léto je minulostí. Vyloučit ojediněle krátkou teplou epizodu nemůžeme ani na začátku října. Ale lze už říci, že to typické zářijové léto je definitivně u konce. Počasí třeba čekat příští týden již chladné podstatně chladnější. I když se na období sedmi dnů dopředu předpověď ještě dosti mění, tak se předpovědní modely shodují na chladnějším rázu počasí. To pocítíme jak na ranních minimech teploty, tak na odpoledních maximech. Určitě to už nebude na krátký rukáv. Také musíme počítat s tím, že ani nebude tolik slunečního svitu, jak bylo zvykem v minulých zhruba 14 dnech.

Pozdní léto končí. Maxima teplota na 19.9.2021.

Obr. 1 Pozdní léto končí. Maxima teploty na neděli 19.9.2021 podle modelu GFS, zdroj: pivotalweather.com

První ochlazení tedy přichází nyní, teplota ale ještě vystoupí v nejbližších dnech na hodnoty kolem 20°C. To platí i o první polovině víkendu. V závěru týdne se ovšem očekává další ochlazení. Teplota už většinou 20°C ani nedosáhne nebo se tak stance ojediněle. A další ochlazení předpokládají modely na příští týden. I když typický podzim ještě zatím nenastane, tak je třeba už čekat určitě spíše podzimní než letní ráz počasí. Přestože astronomicky ještě nějaký ten den léto potrvá. Klimatologicky máme každopádně od začátku měsíce již podzim. A největší vypovídací hodnotu má hodnocení podle průběhu počasí, hlavně podle průměrné teploty. Ta byla v minulých dnech zajisté letní, nyní nastane zlom.