Hodně srážek v první polovině týdne, poté přechodné ochlazení

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Bude hodně srážek v první polovině týdne.

Týden 19. až 25.8.2019

Náš komentář

Hodně srážek spadne v oblasti studené fronty v prvních dnech týdne hlavně v Čechách, ke konci týdne se naopak vrátí letní až tropické počasí. Pokud vyhlížíte počasí vhodné pro houbaření bude hlavně v pracovní části týdne, pokud počasí na koupání či slunění, bude hlavně o víkendu.

METEO AKTUALITY

Předpověď

První polovina týdne přinese často hodně oblačné počasí a vyskytovat se budou také časté srážky. Tyto mohou být místy i vydatnější. Zatímco v Čechách lze čekat častěji i trvalejší déšť, na východě území půjde především o lokální bouřky či přeháňky. Během týdne budou srážky méně časté a častěji lze čekat polojasnou až jasnou oblohu. Při vyjasnění, hlavně po srážkách, se budou v noci tvořit místní mlhy, které se ovšem většinou brzo ráno rozpustí.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty 19 až 12°C, uprostřed týdne v chladném vzduchu při malé oblačnosti 13 až 8°C.

Nejvyšší teploty 22 až 28°C, zpočátku týdne na JV/V a na konci týdne i jinde 26 až 31°C, kolem poloviny týdne přechodně 18 až 25°C.

Průměrné teploty 14 až 19°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 15 až 50mm a ojediněle kolem 60mm, na Moravě a ve Slezsku 5 až 20mm.

Shrnutí

Srážky nebudou v týdnu příliš rovnoměrně rozloženy a to neplatí ani o území ČR. Zde budou velmi nerovnoměrné, celkově lze čekat v týdnu na našem území vyrovnané srážky. Teploty by měly být spíše vyšší než by ke konci srpna měly být.

Období bude:

teplotně nadprůměrné,

srážkově průměrné.

Synoptická situace

Přes ČR přejde na počátku týdne studená fronta, která se zde bude vlnit. Oddělovat bude teplý vzduch na jihovýchodě od studenějšího na západě a severozápadě. Po přechodu rozhraní se do centrální Evropy rozšíří výběžek tlakové výše. Ke konci týdne se vrátí příliv teplého vzduchu z jižních směrů.

Sledujte náš Výhled na týden nebo modelové mapy, které najdete například na stránce wetterzentrale.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality