Extrémní počasíPočasíZměna klimatu

Vedra a sucho, kůrovec a orkány – aneb co ničí naše lesy

Hodnocení článku

Při procházkách v lesích v současné době není možné nevidět důsledky extrémů počasí v podobě uschlých stromů. V četných lesích probíhá masivní těžba dřeva. Nejde o bezhlavé kácení stromů, ale jedná se o dřevo nemocné. Přesněji dřevo suché napadané lýkožroutem zvaným zjednodušeně kůrovec. Téma v poslední době hodně diskutované a prezentované široce v médiích. Co ničí naše lesy a způsobuje napadání stromů kůrovcem a tedy ideální podmínky pro jeho aktivitu? Počasí, tedy určitý dlouhodobý vliv počasí v podobě klimatu. Jde o extrémní počasí a se změnou klimatu s tímto je nutné počítat. Lesy neničí jen tento lýkožrout, podílí se na tom další faktory.

Co je to kůrovec nebo-li lýkožrout? “Kůrovci je podčeleď brouků z čeledi nosatcovití. Dříve byli kůrovci řazeni do samostatné čeledi kůrovcovití. Vyvinuli se na konci druhohor a dnes patří se 6 000 druhy mezi jedny z nejrozmanitějších skupin hmyzu.” (cs.wikipedia.org)

Vedra a sucho, kůrovec a orkány - aneb co ničí naše lesy.

Změna klimatu svědčí kůrovci i extrémnímu počasí a to může vést též ke kůrovci

Lýkožrout smrkový aneb kůrovec ničí naše lesy v posledních letech čím dál, tím intenzivněji. Významně jeho výskyt a tedy činnost ovlivňuje počasí. Měnící se klima v podobě oteplování s výskytem četných vln veder v létě za doprovodu suchých epizod jsou pro tohoto brouka ideálními podmínkami. Kůrovec se rojí při určité teplotě vzduchu, hovoříme zde o efektivní teplotě. Suma efektivních hodnot teploty musí dosáhnout pro rojení brouka 140°C (ČHMÚ). Horké počasí je pro něj ideální, proto došlo v minulých letech po velmi horkých létech k rozšíření jeho populací. Vlny veder vedou tedy k rojení kůrovce a jeho napadání stromů. Suché epizody s trvalým nedostatkem vodní kapacity v půdě působí též usychání stromů. Změna klimatu je tedy příznivá pro výskyt kůrovce a to vlivem toho, že přináší časté horké vlny.

Předpověď počasí pro výskyt kůrovce nově poskytuje ČHMÚ ve spolupráci s dalšími odborníky a dvakrát týdne aktualizuje na svém webu mapku s rozložení sumy efektivní teploty pro rojení kůrovce (minimálně 140°C) na http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/ceska-republika/pocasi-a-kurovec. Viz též http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/tiskove_zpravy/2020/TZ_pocasi_a_kurovec.pdf.

Stromy, které neuschnou a nenapadne je kůrovec se zlomí větrem – co ničí naše lesy?

V chladné části roku, kdy nejsou vhodné podmínky pro rojení kůrovce a ani se nevyskytuje sucho, ničí naše stromy v lesích další extrémní projev počasí. Tím jsou orkány, tedy silné poryvy větru při vlivu významných cyklon. Vzpomeňme cyklony Yulia, Sabine, Vaia, Eberhard, Herwart či Kyrill. To jsou ty podstatné, které v posledních několika letech způsobily značné polomy stromů. Mezi nimi byly méně významné, které ovšem jsou zejména v souvislosti  výskytem těchto významných též svým způsobem významné a to svým vlivem na lesy. Stromy narušené například suchem jsou poté zničeny větrem mnohem snáze. Jinými slovy stromy, které nenapadne kůrovec a nedojde k jejich odumření vlivem vodního stresu při suchém počasí, ty zlomí nebo vyvrátí extrémní poryv větru. K tomu musíme připočíst lokální značné nárazy větru v letních bouřkách, byť nemají tak plošný záběr. Ale též se v souvislosti se změnou klimatu vyskytují častěji a jsou intenzivnější.

Pokud bude pokračovat současné střídání těchto extrémů v podobě vln veder a sucha s výskytem četných populací kůrovce v teplé části roku. A v podobě silných nárazů větru v oblasti cyklon v chladné části roku, zbydou nám nakonec nějaké lesy? Těžba je rekordní. Stromy jsou ale velmi důležité z různých úhlů pohledu a to hlavně v četném zastoupení v podobě zalesnění. Tyto jsou nejen našimi plícemi. Chrání nás před povodněmi i od stále častějšího sucha, kdy toto alespoň zmírňují. Poskytují nám také dřevní hmotu s četným využitím, hrozí její nedostatek. O tomto problému se můžete aktuálně v médiích též dočíst.

Váš názor – co ničí naše lesy

CO NIČÍ NAŠE LESY. Máte názor na toto téma? Klidně ho vyjádřete v komentáři pod článkem, budeme rádi za vaše názory k tomuto vážnému tématu. Článek patří k občasné rubrice Téma na našem webu.

Některé články a informace k tématu ve spojení se suchem:

IDNES.CZ. Ekonomika. Sucho a kůrovec. Škody ve smrkových lesích dosáhly 40 miliard korun. Online, 2019. Dostupné na https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/kurovec-sucho-skody-smrk-smrkove-lesy-lesni-porost-kalamita-czech-forest.A191007_131701_ekonomika_elka.

ČESKÁ TELEVIZE. Domácí. Těžba dřeva je rekordní, může za to kůrovec i sucho. Kalamitní oblasti jsou ve všech krajích. Online, 2020. Dostupné na https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3044739-tezba-dreva-je-rekordni-muze-za-kurovec-i-sucho-kalamitni-oblasti-jsou-ve-vsech.

LESY ČR. Dopad klimatické změny. Klimatická změna a kůrovec. Online. Dostupné na https://lesycr.cz/kurovcova-kalamita/.