Vedra a sucho, kůrovec a orkány – aneb co ničí naše lesy

Hodnocení článku

Při procházkách v lesích v současné době není možné nevidět důsledky extrémů počasí v podobě uschlých stromů. V četných lesích probíhá masivní těžba dřeva. Nejde o bezhlavé kácení stromů, ale jedná se o dřevo nemocné. Přesněji dřevo suché napadané lýkožroutem zvaným zjednodušeně kůrovec. Téma v poslední době hodně diskutované a prezentované široce v médiích. Co ničí naše lesy a způsobuje napadání stromů kůrovcem a tedy ideální podmínky pro jeho aktivitu? Počasí, tedy určitý dlouhodobý vliv počasí v podobě klimatu. Jde o extrémní počasí a se změnou klimatu s tímto je nutné počítat. Lesy neničí jen tento lýkožrout, podílí se na tom další faktory.

Co je to kůrovec nebo-li lýkožrout? “Kůrovci je podčeleď brouků z čeledi nosatcovití. Dříve byli kůrovci řazeni do samostatné čeledi kůrovcovití. Vyvinuli se na konci druhohor a dnes patří se 6 000 druhy mezi jedny z nejrozmanitějších skupin hmyzu.” (cs.wikipedia.org)

Změna klimatu svědčí kůrovci i extrémnímu počasí a to může vést též ke kůrovci

Lýkožrout smrkový aneb kůrovec ničí naše lesy v posledních letech čím dál, tím intenzivněji. Významně jeho výskyt a tedy činnost ovlivňuje počasí. Měnící se klima v podobě oteplování s výskytem četných vln veder v létě za doprovodu suchých epizod jsou pro tohoto brouka ideálními podmínkami. Kůrovec se rojí při určité teplotě vzduchu, hovoříme zde o efektivní teplotě. Suma efektivních hodnot teploty musí dosáhnout pro rojení brouka 140°C (ČHMÚ). Horké počasí je pro něj ideální, proto došlo v minulých letech po velmi horkých létech k rozšíření jeho populací. Vlny veder vedou tedy k rojení kůrovce a jeho napadání stromů. Suché epizody s trvalým nedostatkem vodní kapacity v půdě působí též usychání stromů. Změna klimatu je tedy příznivá pro výskyt kůrovce a to vlivem toho, že přináší časté horké vlny.

Předpověď počasí pro výskyt kůrovce nově poskytuje ČHMÚ ve spolupráci s dalšími odborníky a dvakrát týdne aktualizuje na svém webu mapku s rozložení sumy efektivní teploty pro rojení kůrovce (minimálně 140°C) na http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/ceska-republika/pocasi-a-kurovec. Viz též http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/tiskove_zpravy/2020/TZ_pocasi_a_kurovec.pdf.

Stromy, které neuschnou a nenapadne je kůrovec se zlomí větrem

V chladné části roku, kdy nejsou vhodné podmínky pro rojení kůrovce a ani se nevyskytuje sucho, ničí naše stromy v lesích další extrémní projev počasí. Tím jsou orkány, tedy silné poryvy větru při vlivu významných cyklon. Vzpomeňme cyklony Yulia, Sabine, Vaia, Eberhard, Herwart či Kyrill. To jsou ty podstatné, které v posledních několika letech způsobily značné polomy stromů. Mezi nimi byly méně významné, které ovšem jsou zejména v souvislosti  výskytem těchto významných též svým způsobem významné a to svým vlivem na lesy. Stromy narušené například suchem jsou poté zničeny větrem mnohem snáze. Jinými slovy stromy, které nenapadne kůrovec a nedojde k jejich odumření vlivem vodního stresu při suchém počasí, ty zlomí nebo vyvrátí extrémní poryv větru. K tomu musíme připočíst lokální značné nárazy větru v letních bouřkách, byť nemají tak plošný záběr. Ale též se v souvislosti se změnou klimatu vyskytují častěji a jsou intenzivnější.

Pokud bude pokračovat současné střídání těchto extrémů v podobě vln veder a sucha s výskytem četných populací kůrovce v teplé části roku. A v podobě silných nárazů větru v oblasti cyklon v chladné části roku, zbydou nám nakonec nějaké lesy? Těžba je rekordní. Stromy jsou ale velmi důležité z různých úhlů pohledu a to hlavně v četném zastoupení v podobě zalesnění. Tyto jsou nejen našimi plícemi. Chrání nás před povodněmi i od stále častějšího sucha, kdy toto alespoň zmírňují. Poskytují nám také dřevní hmotu s četným využitím, hrozí její nedostatek. O tomto problému se můžete aktuálně v médiích též dočíst.

Váš názor

CO NIČÍ NAŠE LESY. Máte názor na toto téma? Klidně ho vyjádřete v komentáři pod článkem, budeme rádi za vaše názory k tomuto vážnému tématu. Článek patří k občasné rubrice Téma na našem webu.

Některé články a informace k tématu ve spojení se suchem:

IDNES.CZ. Ekonomika. Sucho a kůrovec. Škody ve smrkových lesích dosáhly 40 miliard korun. Online, 2019. Dostupné na https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/kurovec-sucho-skody-smrk-smrkove-lesy-lesni-porost-kalamita-czech-forest.A191007_131701_ekonomika_elka.

ČESKÁ TELEVIZE. Domácí. Těžba dřeva je rekordní, může za to kůrovec i sucho. Kalamitní oblasti jsou ve všech krajích. Online, 2020. Dostupné na https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3044739-tezba-dreva-je-rekordni-muze-za-kurovec-i-sucho-kalamitni-oblasti-jsou-ve-vsech.

LESY ČR. Dopad klimatické změny. Klimatická změna a kůrovec. Online. Dostupné na https://lesycr.cz/kurovcova-kalamita/.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality