PočasíPrognózy počasíTýdenní výhledy

Letní až tropické počasí doplněné lokálně bouřkami z tepla

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Letní až tropické počasí doplněné lokálními bouřkami z tepla.

Týden 3. až 9.6.2019

Terminologie pozorování bouřky. Počasí doplněné lokálními bouřkami. Vzdálená letní bouřka.

Náš komentář

S prvními červnovými dny začne typické léto ve střední Evropě. Srážek bude méně a budou velmi lokální, proto je třeba čekat opět zvýrazňování sucha a vyšší riziko požárů.

METEO AKTUALITY

Předpověď: Letní až tropické počasí doplněné lokálními bouřkami

Počasí v ČR bude letní až tropické. V nejnižších polohách se budeme setkávat zejména v první polovině týdne i s teplotami slabě nad 30°C. Často bude na obloze slunečné počasí, většinou jasné nebo skoro jasné s několika málo plochými kupovitými oblaky na obloze, což jsou znaky typicky letního anticyklonálního počasí. Tyto oblaky budou spíše ojediněle narůstat do vertikálně vyvinutých či případně přerůstat v bouřkové a přinášet přeháňky. Více oblačnosti a srážek, většinou konvekčních, bude po polovině týdne.

TEPLOTA VZDUCHU

Nejnižší teploty 17 až 12°C, ke konci týdne 15 až 10°C.

Nejvyšší teploty 25 až 31°C, po polovině týdne 21 až 27°C.

ATMOSFÉRICKÉ SRÁŽKY

Celkové srážky 0-20mm, na horách až 40mm lokální (značné rozdíly).

Shrnutí

Celkově lze čekat teploty nad dlouhodobým normálem, srážky naopak s tím, že hodně lokálně může jít i průměrné srážky, jinde naopak o značně podprůměrné.

Období bude:

teplotně nadprůměrný,

srážkově podprůměrný.

Synoptická situace

Středoevropské počasí bude ovlivňovat tlaková výše s přílivem teplého vzduchu od východu až jihovýchodu. V noci na čtvrtek přejde přes naše území studená fronta a ukončí příliv teplého vzduchu na naše území. Další tlaková výše se nasune nad centrální Evropu ke konci týdne a propojí s vysokým tlakem nad severovýchodem Evropy. Též se na naše území obnoví příliv teplého vzduchu.

Čeká nás teplé počasí doplněné lokálními bouřkami, tzv. z tepla. Další informace o počasí na každý den najdete na naší stránce Předpověď na den. Jde o předpověď více parametrů a každodenní aktualizací informací. Modelové mapy numerických modelů s výběrem mnoha druhů modelů a prvků najdete na stránce wetterzentrale.de.