Předpověď počasí může být méně přesná

()

Ačkoli na první pohled nemusí být zřejmý dopad současné epidemie na meteorologické služby, bohužel tomu tak být může. Zejména v delším čase. Tento stav zásadních omezení je téměř celosvětový. Proto bude mít pravděpodobně vliv i na provoz meteorologických produktů a to zejména předpovědí počasí. Vzhledem k omezení letového provozu dojde k výpadkům měření důležitých dat, které vstupují do prognóz počasí. Chybějící data se mohou viditelně projevit a předpověď počasí může být méně přesná. Uvádí to vedoucí odborného týmu Světové meteorologické organizace WMO.

Numerické modely potřebují pro přesné předpovědi co nejvíce dat

Jak pracují numerické modely najdete na naší stejnojmenné stránce (viz odkaz) nebo v článku Numerické modely, cíl a úspěšnost jejich práce. Numerické modely potřebují se zpřesňováním a rozšiřováním prognóz více dat, je třeba zmapovat stav klimatu na více místech a častěji. Velmi cenné jsou právě údaje o počasí ve výškách, které jsou sbírány meteorologickými senzory na letadlech. Rušení letů tak znamená výpadek těchto dat. Když nyní dochází k četnému rušení letů, bude chybět více dat. Tato nelze zcela nahradit. Proto existuje riziko vážnějšího dopadu na výpočet předpovědi počasí. Sníží se její přesnost a nebude tedy možné detailně sledovat vývoj klimatu na Zemi.

Kolik dat do modelů vstupuje? Problémem je i personální výpadek

Běžně podle informací WMO vstupují do modelů data z 10 000 meteorologických stanic na povrchu. Dále 7 000 stanic na lodích a 1 000 na bójích na mořích a oceánech, stovky meteoradarů na povrchu, 70 satelitů. A právě také 1 000 stanic se nachází na letadlech a též existuje 3 000 komerčních letadel se speciální výbavou.

Problémem může být i personální výpadek, byť žijeme v době výpočetní techniky a internetu. Mnoho měření se totiž provádí mnohde stále ručně za pomoci meteorologa pozorovatele. Tyto též nelze nijak nahradit. V případě výpadku personálu by došlo ke ztrátě dat též z mnoha pozemních meteostanic. Pokud by k tomu došlo, významně by se snížil objem nasbíraných meteorologických dat a tedy tím vstupních dat numerických modelů. To by mělo za následek snížení kvality, tedy přesnosti, předpovědi numerických modelů. V Evropě například klesl počet nasbíraných dat ze 700 000 obvyklých dat za den pouze na několik tisíc.

Takové snížení přesnosti předpovědi by mohlo mít i závažnější dopady než jen ty, že častěji předpověď počasí více méně nevyjde. Zejména bude obtížnější předvídat příchod extrémů počasí pro dostatečnou přípravu dotčeného obyvatelstva. Předpověď počasí bude patrně méně přesná, ale věřme, že tento fakt nebude mít žádné větší dopady a brzy se situace vrátí k normálu. Nebylo by to v současné situaci žádné ulehčení.

Reference a seriózní zdroje

World Meteorological Organization – WMO (Světová meteorologická organizace), online, 2020, www.wmo.int.

ČTK. Zprávy. Počasí bude podle WMO kvůli zastavení letů méně předvídatelné. Online, 2020. Dostupné na https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pocasi-bude-podle-wmo-kvuli-zastaveni-letu-mene-predvidatelne/1874281.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Předpověď počasí může být méně přesná
Název
Předpověď počasí může být méně přesná
Popis
Předpověď počasí může být méně přesná. Informace o možnosti horších výsledků numerických modelů z důvodu absence dat o počasí z letadel.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.