Kateřina na ledě, Vánoce na blátě

Hodnocení článku

Dnes je Kateřiny a tento den je spojen s různými známými pranostikami. Tyto se váží většinou k předpovědi dalšího vývoje počasí, tedy v zimě. Jaké bude počasí v zimě zajímavá nyní kde koho. Ale spolehlivě to říci určitě nelze. Numerické modely jsou jedna věc, pranostiky a předpovědi podle pozorování přírody věc druhá. Přesto se můžeme pro zajímavost podívat, jak pranostiky vážící se k tomuto dni vidí počasí v dalších týdnech. Asi nejznámější pranostika Kateřina na ledě, Vánoce na blátě hovoří jasně. Přesto jaké bude počasí přesně za měsíc jasné rozhodně není.

Brzké ochlazení a sníh mají předznamenávat teplo v zimě

Pokud se konají významná ochlazení již během podzimu kdy zimní počasí ještě být nemá, pak se shodují pranostiky na tom, že v zimě tomu bude naopak. Jsou to logické úvahy, ale určitě nemusejí v počasí platit. Podobné pranostiky se vztahují již ke svatému Martinovi, tedy k období přesně přes dvěma týdny. Ale některé jiné pranostiky říkají opak. Sněžení na začátku listopadu prý označují hodně sněhu v zimě. Tam je ale předpoklad, že když začne zima takto brzy a bude trvat prakticky bez přestávky, bude mít v lednu či únoru skutečně sníh výšku věží. Takové zimy u nás bývaly ale přes desítkami let. Nyní v měnícím se klimatu se právě na podobné pranostiky nemůžeme spolehnout vůbec.

Ať už jde o svatomartinskou pranostiku “o Martině po ledu – o Vánocích po blátě” nebo o pranostiku vztahující se Kateřině “Kateřina na ledě, Vánoce na blátě”, obě sledují tentýž vývoj. Těchto pranostik, které sledují podobný vývoj je více a mají různá znění. Pak tu je ale ještě pranostika vztahující se k období o 5 dnů později, tedy k Ondřejovi. Říká, že na “Ondřeje se zem ještě zahřeje”. Jak to bude tedy letos podle pořekadel? Sníh aktuálně nemáme prakticky ani v nejvyšších polohách, maximálně místy nějaké malé množství. Počasí je studenější, inverzní, ale rozhodně není nikde vyloženě led a sníh. Ani na Martina tomu tak nebylo. Že by Vánoce na sněhu? Opravdu tomu nevěřte a předčasně se netěšte. I když stane-li se zázrak, třeba budou letos alespoň ty Vánoce a počasí o nich podle představ velké části z vás.

A jak to vidí klimatické modely? Opět nejistě a to zatím i na prosinec. Některé spíše co do zimního počasí pesimisticky, jiné ale naopak. O tom, jak vypadá předpověď na zimu dle modelů aktuální pojednáme v některém z dalších článků. Vždy je lepší co nejdéle vyčkat, rozhodně nemá smysl publikovat první odhady někdy v říjnu.