Zajímavosti

Kateřina na ledě, Vánoce na blátě

Hodnocení článku

Dnes je Kateřiny a tento den je spojen s různými známými pranostikami. Tyto se váží většinou k předpovědi dalšího vývoje počasí, tedy v zimě. Jaké bude počasí v zimě zajímavá nyní kde koho. Ale spolehlivě to říci určitě nelze. Numerické modely jsou jedna věc, pranostiky a předpovědi podle pozorování přírody věc druhá. Přesto se můžeme pro zajímavost podívat, jak pranostiky vážící se k tomuto dni vidí počasí v dalších týdnech. Asi nejznámější pranostika Kateřina na ledě, Vánoce na blátě hovoří jasně. Přesto jaké bude počasí přesně za měsíc jasné rozhodně není.

Kateřina na ledě, Vánoce na blátě

Kateřina na ledě: Brzké ochlazení a sníh mají předznamenávat teplo v zimě

Pokud se konají významná ochlazení již během podzimu kdy zimní počasí ještě být nemá, pak se shodují pranostiky na tom, že v zimě tomu bude naopak. Jsou to logické úvahy, ale určitě nemusejí v počasí platit. Podobné pranostiky se vztahují již ke svatému Martinovi, tedy k období přesně přes dvěma týdny. Ale některé jiné pranostiky říkají opak. Sněžení na začátku listopadu prý označují hodně sněhu v zimě. Tam je ale předpoklad, že když začne zima takto brzy a bude trvat prakticky bez přestávky, bude mít v lednu či únoru skutečně sníh výšku věží. Takové zimy u nás bývaly ale přes desítkami let. Nyní v měnícím se klimatu se právě na podobné pranostiky nemůžeme spolehnout vůbec.

Ať už jde o svatomartinskou pranostiku “o Martině po ledu – o Vánocích po blátě” nebo o pranostiku vztahující se Kateřině “Kateřina na ledě, Vánoce na blátě”, obě sledují tentýž vývoj. Těchto pranostik, které sledují podobný vývoj je více a mají různá znění. Pak tu je ale ještě pranostika vztahující se k období o 5 dnů později, tedy k Ondřejovi. Říká, že na “Ondřeje se zem ještě zahřeje”. Jak to bude tedy letos podle pořekadel? Sníh aktuálně nemáme prakticky ani v nejvyšších polohách, maximálně místy nějaké malé množství. Počasí je studenější, inverzní, ale rozhodně není nikde vyloženě led a sníh. Ani na Martina tomu tak nebylo. Že by Vánoce na sněhu? Opravdu tomu nevěřte a předčasně se netěšte. I když stane-li se zázrak, třeba budou letos alespoň ty Vánoce a počasí o nich podle představ velké části z vás.

A jak to vidí klimatické modely? Opět nejistě a to zatím i na prosinec. Některé spíše co do zimního počasí pesimisticky, jiné ale naopak. O tom, jak vypadá předpověď na zimu dle modelů aktuální pojednáme v některém z dalších článků. Vždy je lepší co nejdéle vyčkat, rozhodně nemá smysl publikovat první odhady někdy v říjnu.