Prognózy počasíSezónní výhledyZajímavosti

Bude červenec chladný nebo horký?

Hodnocení článku

V různých médiích se můžeme v posledních dnech setkat s velmi různými informacemi o tom, jaké čeká naší republiku počasí v nejteplejším měsíci roku dle klimatu našeho území a také měsíci, ve kterém jsou školní prázdniny a s tím spojené letní dovolené. Někde se můžete dočíst nebo slyšet, že bude červenec deštivý a chladný, jinak že nás budou spalovat horka i nadále, jinými slovy, že bude tedy spíše teplý či podle patřičných informací dokonce horký s častými teplotami překračujícími tropické hodnoty. A teď čemu věřit při plánování dovolené? Bude červenec chladný nebo horký?

Bude červenec chladný nebo horký? Chladnější léto už nezažijeme? Jasná obloha a letní krajina, charakteristický den v klimatologii. Absolutní maximální teplotní rekord ČR padl v roce 2012.

Podle počasí příliš dopředu plánovat nelze, bude červenec chladný nebo horký?

Jaké bude počasí v období od 18. do 25. července? Odpověď na takovou otázku v současné době meteorolog poskytnout nemůže. Může pouze říci, jaké bude pravděpodobně následující období jako celek a zda se předpokládá po polovině až ke konci července teplejší počasí nebo naopak a zda bude v tomto období více či méně srážek. S přesností to ale takto měsíc dopředu říci nelze. Proto plánovat dovolenou příliš dopředu podle počasí skutečně není možné. Dovolenou plánujeme většinou z nutnosti více dopředu a již ji musíme v tu dobu mít. Ohledně počasí je to tedy taková sázka, buď se počasí podaří a budeme mít pěkně nebo nikoli a svoji dovolenou tomu můžeme případně jen přizpůsobit.

Mnohým informacím na internetu, zejména z bulvárních a jiných pochybných serverů, doporučujeme nevěřit. A to už proto, že seriózně daná informace poskytnout nelze. Pokud budete sledovat dlouhodobý výhled založený na statistické pravděpodobnosti zjistíte, že lze se podle něho řídit, ale s velkou rezervou a to hlavně na první dva týdny předpovědi. Druhé dva týdny vykazují velký rozptyl možností a tedy více chyb. Po další aktualizace projde předpověď na tato období velkou změnou. Podobné je to u numerických klimatických modelů s předpovědí odchylek teplot a srážek.

Že bude v červenci i horko je vysoce pravděpodobné

Aby nebyly v červenci tropické teploty a tedy klasická vedra se u nás téměř nestává. Proto je hodně pravděpodobné, že se s nimi v tomto nejteplejším měsíci v roce u nás i letos setkáme. Otázkou je jak extrémní budou vlny veder a jak rychle se budou teploty střídat (tedy jak dlouho potrvá horko a jak se bude prudce ochlazovat, jak dlouho potrvá chladno atd.). Podle známého klimatického modelu CFS bude červenec zcela teplotně průměrný a to znamená, že by měl odpovídat průběhu průměrných teplot v tomto měsíci u nás. Model ukazuje převážně průměr již delší dobu, což u něho není tak typické. Navíc vykazuje velkou jistotu této prognózy viz mapa na obrázku 1.

Obr. 1 Předpověď odchylek teploty vzduchu na měsíc červenec 2019 pro Evropu dle modelu CFS, šedě oblasti, kde si model není předpovědí jistý, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Neznamená to, že nemůže být horko či také v určitém období chladněji než je běžné. Celkově budou teploty ale odpovídat průměru. Není ovšem velká pravděpodobnost, že by déle trvalo významné horko nebo naopak chladno. U srážek je situace složitější. Neboť zde dochází v létě k jejich velmi nerovnoměrnému rozložení u nás. Někde tak spadne o mnoho více než činí měsíční průměr. Protože se v oblasti vyskytne několik bouřek s prudkým lijákem a o kousek dále třeba jen několik se slabým deštěm. Tam bude naopak měsíc i významněji podprůměrný. U srážek je navíc obecně větší chybovost v předpovědi numerickými modely a tedy větší nejistota.

Většina médií vám nenapíše, že bude počasí průměrné a nebude se dít nic zajímavého, přestože je to pravda. Při snaze upoutat čtenáře a zvýšit sledovanost/návštěvnost sázejí například v létě na tvrzení, že bude velké horko nebo naopak že můžeme na léto zapomenout a tedy že bude chladné, bude často pršet a podobně.

METEO AKTUALITY