Bude červenec chladný nebo horký?

Hodnocení článku

V různých médiích se můžeme v posledních dnech setkat s velmi různými informacemi o tom, jaké čeká naší republiku počasí v nejteplejším měsíci roku dle klimatu našeho území a také měsíci, ve kterém jsou školní prázdniny a s tím spojené letní dovolené. Někde se můžete dočíst nebo slyšet, že bude červenec deštivý a chladný, jinak že nás budou spalovat horka i nadále, jinými slovy, že bude tedy spíše teplý či podle patřičných informací dokonce horký s častými teplotami překračujícími tropické hodnoty. A teď čemu věřit při plánování dovolené? Bude červenec chladný nebo horký?

Podle počasí příliš dopředu plánovat nelze

Jaké bude počasí v období od 18. do 25. července? Odpověď na takovou otázku v současné době meteorolog poskytnout nemůže. Může pouze říci, jaké bude pravděpodobně následující období jako celek a zda se předpokládá po polovině až ke konci července teplejší počasí nebo naopak a zda bude v tomto období více či méně srážek. S přesností to ale takto měsíc dopředu říci nelze. Proto plánovat dovolenou příliš dopředu podle počasí skutečně není možné. Dovolenou plánujeme většinou z nutnosti více dopředu a již ji musíme v tu dobu mít. Ohledně počasí je to tedy taková sázka, buď se počasí podaří a budeme mít pěkně nebo nikoli a svoji dovolenou tomu můžeme případně jen přizpůsobit.

Mnohým informacím na internetu, zejména z bulvárních a jiných pochybných serverů, doporučujeme nevěřit. A to už proto, že seriózně daná informace poskytnout nelze. Pokud budete sledovat dlouhodobý výhled založený na statistické pravděpodobnosti zjistíte, že lze se podle něho řídit, ale s velkou rezervou a to hlavně na první dva týdny předpovědi. Druhé dva týdny vykazují velký rozptyl možností a tedy více chyb. Po další aktualizace projde předpověď na tato období velkou změnou. Podobné je to u numerických klimatických modelů s předpovědí odchylek teplot a srážek.

Že bude v červenci i horko je vysoce pravděpodobné

Aby nebyly v červenci tropické teploty a tedy klasická vedra se u nás téměř nestává. Proto je hodně pravděpodobné, že se s nimi v tomto nejteplejším měsíci v roce u nás i letos setkáme. Otázkou je jak extrémní budou vlny veder a jak rychle se budou teploty střídat (tedy jak dlouho potrvá horko a jak se bude prudce ochlazovat, jak dlouho potrvá chladno atd.). Podle známého klimatického modelu CFS bude červenec zcela teplotně průměrný a to znamená, že by měl odpovídat průběhu průměrných teplot v tomto měsíci u nás. Model ukazuje převážně průměr již delší dobu, což u něho není tak typické. Navíc vykazuje velkou jistotu této prognóz,y viz mapa na obrázku 1.

Obr. 1 Předpověď odchylek teploty vzduchu na měsíc červenec 2019 pro Evropu dle modelu CFS, šedě oblasti, kde si model není předpovědí jistý, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Neznamená to, že nemůže být horko či také v určitém období chladněji než je běžné. Celkově budou teploty ale odpovídat průměru. Není ovšem velká pravděpodobnost, že by déle trvalo významné horko nebo naopak chladno. U srážek je situace složitější. Neboť zde dochází v létě k jejich velmi nerovnoměrnému rozložení u nás. Někde tak spadne o mnoho více než činí měsíční průměr. Protože se v oblasti vyskytne několik bouřek s prudkým lijákem a o kousek dále třeba jen několik se slabým deštěm. Tam bude naopak měsíc i významněji podprůměrný. U srážek je navíc obecně větší chybovost v předpovědi numerickými modely a tedy větší nejistota.

Většina médií vám nenapíše, že bude počasí průměrné a nebude se dít nic zajímavého, přestože je to pravda. Při snaze upoutat čtenáře a zvýšit sledovanost/návštěvnost sázejí například v létě na tvrzení, že bude velké horko nebo naopak že můžeme na léto zapomenout a tedy že bude chladné, bude často pršet a podobně.

METEO AKTUALITY

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1101 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality