Předvánoční obleva přichází dříve

Hodnocení článku

Předvánoční obleva přichází dříve. Jak naznačuje předpověď už celý týden, tak se v ČR od jihozápadu zvolna otepluje. Teplota vzduchu vystupuje na jihozápadě a v centru Čech ojediněle i na hodnoty kolem 5-6°C. Taková teplota bude v dalších dnech týdne častější, jak ukazuje výhled. Teplota vzduchu vystoupí n vyšší hodnoty hlavně v Čechách a to v jihozápadní a střední části. Tam může teplota dosáhnout v týdnu i 8-9°C, nejtepleji čekáme kolem poloviny týdne. Ke konci týdne se slabě ochladí. Jak se teplota vzduchu vyvine do konce týdne v řeči konkrétních čísel? A může znamenat dřívější obleva výskyt vánočního ochlazení?

Zima opět teplo vystřídá, jak intenzivně je otázkou

Oteplení není nijak citelné, ale v nižších výškách způsobí samozřejmě oblevu i při vyšší sněhové pokrývce. Sníh částečně odtaje i ve středních výškách, avšak na severovýchodě a východě očekávejme chladnější počasí. A to celkově, takže tam nastane tání v těchto polohách později a bude nevýznamné. Spíše dojde ke snížení kvality sněhu. Teplý vzduch pronikne i do vyšších výšek, během týdne se rozvine teplotní inverze. Sníh na horách ale nijak neodtaje. Ke konci týdne se ochladí. V nížinách to nebude znamenat zatím zimní počasí, ale od vyšších poloh začne opět trvale mrznout a případné srážky padat ve formě sněžení. Stále modely slibují chladnější severovýchod a východ území ČR. Tam se teplota až na výjimky dostane jen na 3-4°C a ke konci týdne tam vystoupí jen slabě nad bod mrazu. Výjimkou může být například severní výběžek Moravy a částečně jih Moravy, jako nejníže položené oblasti.

Obr. 1 Teplota vzduchu v 850hPa (1.5km) a teplý vzduch nad střední a jihozápadní Evropou k 15.12.2021, zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 2 Odchylky teploty vzduch ve 2m nad povrchem k 15.12.2021, zdroj: pivotalweather.com

Ochlazení dorazí ale na počátku dalšího týdne, shodují se stále numerické předpovědi a to nejen ty mezi sebou. Shodují se i s dlouhodobým odhadem vývoje počasí. Naděje na vánoční ochlazení místo oblevy je tedy v Velká. V takovém případě by napadl sníh opět i v nížinách. Opět můžeme zvýšit pravděpodobnost výskytu tohoto vývoje počasí. Zatím není jisté, jak významné ochlazení bude a hlavně kolik spadne po ochlazení srážek. To by bylo důležité pro tvorbu sněhové pokrývky v nejnižších nadmořských výškách. Srážek čekáme celkově v dalších 7-10 dnech méně než by mělo být. Proto můžeme i za předpokladu dostačujícího ochlazení konstatovat, že půjde patrně o slabou až nevýznamnou pokrývku sněhu.

Maxima teploty vzduchu

  • Út 14.12.: 3 až 7°C, na SV/V 0°C
  • St 15.12.: 4 až 8°C, na SV/V 2°C
  • Čt 16.12.: 3 až 7°C
  • Pá 17.12.: 2 až 6°C, na SV/V 3°C
  • So 18.12.: 1 až 5°C, na SV kolem 1°C

Teplotně celkově nadprůměrné počasí musíme tento týden čekat. Ale vlivem rozvíjející se inverze během týdne půjde o dosti rozdílné hodnoty teploty. A v nížinách může být při silné inverzi i docela chladno (přes den), na horách naopak.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality napsal 1072 příspěvků. Zobrazit všechny příspěvky od Meteo Aktuality