Předpověď teplotyPrognózy počasí

Předvánoční obleva přichází dříve

Hodnocení článku

Předvánoční obleva přichází dříve. Jak naznačuje předpověď už celý týden, tak se v ČR od jihozápadu zvolna otepluje. Teplota vzduchu vystupuje na jihozápadě a v centru Čech ojediněle i na hodnoty kolem 5-6°C. Taková teplota bude v dalších dnech týdne častější, jak ukazuje výhled. Teplota vzduchu vystoupí n vyšší hodnoty hlavně v Čechách a to v jihozápadní a střední části. Tam může teplota dosáhnout v týdnu i 8-9°C, nejtepleji čekáme kolem poloviny týdne. Ke konci týdne se slabě ochladí. Jak se teplota vzduchu vyvine do konce týdne v řeči konkrétních čísel? A může znamenat dřívější obleva výskyt vánočního ochlazení?

Zima opět teplo vystřídá, jak intenzivně je otázkou

Oteplení není nijak citelné, ale v nižších výškách způsobí samozřejmě oblevu i při vyšší sněhové pokrývce. Sníh částečně odtaje i ve středních výškách, avšak na severovýchodě a východě očekávejme chladnější počasí. A to celkově, takže tam nastane tání v těchto polohách později a bude nevýznamné. Spíše dojde ke snížení kvality sněhu. Teplý vzduch pronikne i do vyšších výšek, během týdne se rozvine teplotní inverze. Sníh na horách ale nijak neodtaje. Ke konci týdne se ochladí. V nížinách to nebude znamenat zatím zimní počasí, ale od vyšších poloh začne opět trvale mrznout a případné srážky padat ve formě sněžení. Stále modely slibují chladnější severovýchod a východ území ČR. Tam se teplota až na výjimky dostane jen na 3-4°C a ke konci týdne tam vystoupí jen slabě nad bod mrazu. Výjimkou může být například severní výběžek Moravy a částečně jih Moravy, jako nejníže položené oblasti.

Obr. 1 Teplota vzduchu v 850hPa (1.5km) a teplý vzduch nad střední a jihozápadní Evropou k 15.12.2021, zdroj: wetterzentrale.de

Obr. 2 Odchylky teploty vzduch ve 2m nad povrchem k 15.12.2021, zdroj: pivotalweather.com

Ochlazení dorazí ale na počátku dalšího týdne, shodují se stále numerické předpovědi a to nejen ty mezi sebou. Shodují se i s dlouhodobým odhadem vývoje počasí. Naděje na vánoční ochlazení místo oblevy je tedy v Velká. V takovém případě by napadl sníh opět i v nížinách. Opět můžeme zvýšit pravděpodobnost výskytu tohoto vývoje počasí. Zatím není jisté, jak významné ochlazení bude a hlavně kolik spadne po ochlazení srážek. To by bylo důležité pro tvorbu sněhové pokrývky v nejnižších nadmořských výškách. Srážek čekáme celkově v dalších 7-10 dnech méně než by mělo být. Proto můžeme i za předpokladu dostačujícího ochlazení konstatovat, že půjde patrně o slabou až nevýznamnou pokrývku sněhu.

Maxima teploty vzduchu

  • Út 14.12.: 3 až 7°C, na SV/V 0°C
  • St 15.12.: 4 až 8°C, na SV/V 2°C
  • Čt 16.12.: 3 až 7°C
  • Pá 17.12.: 2 až 6°C, na SV/V 3°C
  • So 18.12.: 1 až 5°C, na SV kolem 1°C

Teplotně celkově nadprůměrné počasí musíme tento týden čekat. Ale vlivem rozvíjející se inverze během týdne půjde o dosti rozdílné hodnoty teploty. A v nížinách může být při silné inverzi i docela chladno (přes den), na horách naopak.