Prognózy počasíTýdenní výhledy

Polovina prosince teplá a suchá

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Po zimním začátku měsíce bude polovina prosince teplá a suchá. Ve vysokém tlaku za přílivu teplejšího vzduchu včetně vyšších nadmořských výšek čekáme minimum srážek. Méně se vyskytne frontální oblačnosti, místy ovšem vzniknout mlhy a oblačnost nízká vlivem inverze teploty. V nižších polohách tak může být během týdne i relativně chladno, teplý vzduch se prosadí naopak na horách a obecně od vyšších nadmořských výšek. Zpravidla mimo vyšší výšky nečekejme mráz ani v noci. Přes den zejména při rozrušení inverze teplota přesáhne 5°C, místy dosáhne 8°C. Půjde o teplotně nadnormální počasí po celý týden a pravděpodobně i na počátku týdne dalšího. Polovina prosince bude teplá a suchá.

Vpád studeného vzduchu. Polovina prosince teplá a suchá. Zataženo a zima bez sněhu.

Polovina prosince bude teplá, typický obrázek teplého oblačného počasí v zimě.

Týden 13. až 19.12.2021

Předpověď

Převážně mrholení nebo slabý déšť, zpočátku i mrznoucí srážky. Takové počasí nabídne týden kolem poloviny prosince. Oblačnosti čekáme více, frontální zpočátku období a poté často té nízké. Srážky ale oproti prvním dvěma týdnům prosince téměř žádné, tedy významně podnormální. Teplotně jsme v minulém týdnu pod normálem, nyní se očekává kompenzace a průměrná teplota vystoupí nad normál. Mráz se objeví mimo hory i v noci spíše ojediněle a to jen na počátku týdne. Teplotní inverze způsobí rozdíly v teplotně vzduchu během týdne a to hlavně přes den. Teplý vzduch začne více pronikat do vyšších výšek.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 4 až -2°C, zpočátku týdne na SV/V -9°C
  • Nejvyšší teplota: 1 až 8°C, na SV/V zpočátku -2 až 3°C
  • Průměrná teplota: 1 až 4°C, odchylka období: nadprůměrné
  • Celkové srážky: 0 až 4mm, odchylka období: silně podprůměrné

Synoptická situace a závěr: Polovina prosince teplá a suchá

Od západu přejde naše území teplá fronta, zvolna slábnoucí. V dalších dnech týdne k nám pronikne teplejší vzduch, postupně především do vyšších hladin atmosféry. A to ve vysokém tlaku vzduchu, který se nasune do centrální Evropy od jihozápadu. Bude určující pro počasí u nás, během týdne vznikne teplotní inverze.

Týden, který předchází tomu s vánočními svátky očekáváme teplejší a suchý téměř bez srážek. Sněhová pokrývka v nižších výškách roztaje, částečné odtávání sněhu lze čekat i ve středních polohách. Mírně chladnější zůstane SV/V země, tam očekáváme oblevu mírnější. Existuje ovšem zatím předpoklad, že následující týden obsahující na svém konci vánoce, bude studenější. Zatím to ovšem berme orientačně. Jeho začátek by měl být ještě teplý, prozatím to tak vypadá. Jak se předpověď vyvine sledujte na naší stránce Výhled na týden. Mapy numerického modelu Aladin najdete na stránce chmi.cz. Jaké varianty mají aktuální výstupy hlavních numerických modelů a jaký je jejich průměr? To ukazují variantní prognózy ensembly, doporučujeme grafy na stránce wetterzentrale.de.