Rekord 38°C v Arktidě potvrzen

Hodnocení článku

Světovou meteorologickou organizací (WMO) byl o podrobné verifikaci rekord 38°C v Arktidě potvrzen. Teplota vzduchu byla změřena 20.8.2020 v ruské vesnici Verkhoyansk. Teplotu uznala organizace po ověření jako nový maximální teplotní rekord oblasti Arktidy. Pokud by šlo o mrazivý rekord, určitě by na tom nebylo nic neobvyklého. Tato hodnota ovšem ukazuje na pokračující globální oteplování planety. Teplota v Arktidě se oproti celosvětovému průměru zvýšila dvojnásobně. Na opačné straně v Antarktidě byl naměřen v loňském roce teplotní rekord co se maximální naměřené hodnoty týče a ten činil 18.3°C. Hodnoty naměřené na stanicích WMO detailně zkoumá a ověřuje, zda nedošlo k jejich ovlivnění nepřesným měřením. Až poté oficiálně uznává hodnoty jako skutečné a platné. Tedy pokud tzv. vyšetřování neodhalí nepřesnosti a tedy vlivy na správné měření.

Rok 2020 jako jeden z nejteplejších a další rekordy v šetření

Jeden ze tří nejteplejších roků byl právě minulý rok 2020 na Světě a to vůči normálu let 1850-1900. Meteostanice v oblasti Verkhoyansk měří od roku 1885, hodnoty mají tedy velkou vypovídací hodnotu. K naměření rekordu došlo loni při významné vlně vedra s teplotou 10°C nad dlouhodobým normálem. Při vlně veder se rozhořely ničivé požáry a významně odtál mořský led. Máme další důkazy globálního oteplování, jeho vážnosti a dopadů. A na Světě s vyskytly loni další vysoké a pravděpodobně rekordní hodnoty teploty.

  • 54.4°C bylo v Kalifornii, na nejteplejším místě v Údolí smrti
  • 48.8°C bylo na Sicílii a půjde možná o evropský absolutní maximální rekord teploty vzduchu

Údaje musí WMO ověřit, ale i přesto jde v současné době o nejvíce rekordů na ověření v jednom okamžiku.

Absolutní maximální teplotní rekordy

Připomeňme si aktuálně platné maximální teplotní rekordy a další rekordy teploty na Zemi i na jednotlivých kontinentech. Podívat se můžete včetně dalších nejen teplotních na naší stránku o absolutních extrémech počasí.

  • 56.7°C nejvyšší teplota na Světě a v USA, v Údolí smrti
  • 53.9°C nejvyšší teplota v Asii
  • 50.8°C nejvyšší teplota v Austrálii
  • 48.9°C nejvyšší teplota v Jižní Americe
  • 48.0°C nejvyšší teplota v Evropě
  • 15.0°C nejvyšší teplota v Antarktidě

Doporučené a použité informace

WMO. Media. Press Releases. WMO recognizes new Arctic temperature record of 38°C. Online, 2021. Dostupné na wmo.int.

ČTK. Zprávy. WMO potvrdila teplotní rekord v Arktidě, plus 38 stupňů. Online, 2021. dostupné na ceskenoviny.cz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality