Evropa a SvětExtrémní počasíKlimatologie

Rekord 38°C v Arktidě potvrzen

Hodnocení článku

Světovou meteorologickou organizací (WMO) byl o podrobné verifikaci rekord 38°C v Arktidě potvrzen. Teplota vzduchu byla změřena 20.8.2020 v ruské vesnici Verkhoyansk. Teplotu uznala organizace po ověření jako nový maximální teplotní rekord oblasti Arktidy. Pokud by šlo o mrazivý rekord, určitě by na tom nebylo nic neobvyklého. Tato hodnota ovšem ukazuje na pokračující globální oteplování planety. Teplota v Arktidě se oproti celosvětovému průměru zvýšila dvojnásobně. Na opačné straně v Antarktidě byl naměřen v loňském roce teplotní rekord co se maximální naměřené hodnoty týče a ten činil 18.3°C. Hodnoty naměřené na stanicích WMO detailně zkoumá a ověřuje, zda nedošlo k jejich ovlivnění nepřesným měřením. Až poté oficiálně uznává hodnoty jako skutečné a platné. Tedy pokud tzv. vyšetřování neodhalí nepřesnosti a tedy vlivy na správné měření.

Lidstvo ovlivňuje globální oteplování. Je letos větší sucho? Teplota opět krátce přesáhne 35°C. Rekord 38°C v Arktidě potvrzen. Hrozí nevratné změny klimatu. K čemu je dobré horké počasí? Velké výkyvy teplot. Bude sucho problémem naší země? Horko a sucho.

Rok 2020 jako jeden z nejteplejších a další rekordy v šetření

Jeden ze tří nejteplejších roků byl právě minulý rok 2020 na Světě a to vůči normálu let 1850-1900. Meteostanice v oblasti Verkhoyansk měří od roku 1885, hodnoty mají tedy velkou vypovídací hodnotu. K naměření rekordu došlo loni při významné vlně vedra s teplotou 10°C nad dlouhodobým normálem. Při vlně veder se rozhořely ničivé požáry a významně odtál mořský led. Máme další důkazy globálního oteplování, jeho vážnosti a dopadů. A na Světě s vyskytly loni další vysoké a pravděpodobně rekordní hodnoty teploty.

  • 54.4°C bylo v Kalifornii, na nejteplejším místě v Údolí smrti
  • 48.8°C bylo na Sicílii a půjde možná o evropský absolutní maximální rekord teploty vzduchu

Údaje musí WMO ověřit, ale i přesto jde v současné době o nejvíce rekordů na ověření v jednom okamžiku.

Absolutní maximální teplotní rekordy

Připomeňme si aktuálně platné maximální teplotní rekordy a další rekordy teploty na Zemi i na jednotlivých kontinentech. Podívat se můžete včetně dalších nejen teplotních na naší stránku o absolutních extrémech počasí.

  • 56.7°C nejvyšší teplota na Světě a v USA, v Údolí smrti
  • 53.9°C nejvyšší teplota v Asii
  • 50.8°C nejvyšší teplota v Austrálii
  • 48.9°C nejvyšší teplota v Jižní Americe
  • 48.0°C nejvyšší teplota v Evropě
  • 15.0°C nejvyšší teplota v Antarktidě

Doporučené a použité informace

WMO. Media. Press Releases. WMO recognizes new Arctic temperature record of 38°C. Online, 2021. Dostupné na wmo.int.

ČTK. Zprávy. WMO potvrdila teplotní rekord v Arktidě, plus 38 stupňů. Online, 2021. dostupné na ceskenoviny.cz.