Předvánoční ochlazení a vánoční obleva?

Hodnocení článku

Čeká nás předvánoční ochlazení a vánoční obleva? Počasí dokáže zcela jistě stihnout ještě hodně. Jisté zatím máme pouze to, že současné teplé týdenní období skončí přesně s koncem týdne. Na začátku příštího dojde k ochlazení a zimnímu počasí včetně nížin. Vývoj počasí za týden máme ale dosti nejistý, tam ještě nemůžeme říci zda se uplatní typická vánoční obleva a znovu se oteplí. Nebo zda bude pokračovat studené a tedy zimní počasí. Jak vidí vývoj teploty variantní předpovědi (ensembly) základních modelů aktuálně týden před začátkem svátků, na to se podíváme právě v tomto textu. Do týdne máme skutečně jistotu, že se očekávaný ráz počasí nijak zásadně nezmění. Poté ovšem nikoli a dobře to ilustrují právě variantní předpovědi.

Teplo nebo zima na Vánoce? To ještě nějaký čas nedokážeme říci

Svátky máme přesně z týden. Do této doby můžeme brát střednědobé předpovědi jakž takž v potaz. Dále už se často významně mění a jinak tomu není ani v současné situaci. Otázka zda se uplatní teplejší proudění nebo zůstane studené tedy nemůže být věrohodně zodpovězena. Rozeberme variantní předpovědi modelů GFS a GEM k výstupu ze 17.12.2021 00 UTC. Z těchto vyplývá, že zatím nemůže být v předpovědi jistota. Právě dnešní noční výstup modelů začíná připouštět vánoční oblevu. Jiné modely tuto formu předpovědi neposkytují nebo nepředpovídaní delší časové období.

Model GFS

Obr. 1 Ensemble modelu GFS ze 17.12.2021 00 UTC, zdroj: wetterzentrale.de

Jak vidíme, tek model ukazuje razantní ochlazení na přelomu týdnů. V tom se varianty zcela shodují a to již delší dobu. Teplota vzduchu klesne z nadnormálních hodnot, které očekává model hlavně přes ochlazením, tedy v neděli. Během dne přejde naše území studená fronta, za kterou k nám pronikne od severu studený vzduch. Na počátku týdne klesne teplota významněji pod dlouhodobý normál a i v nížinách můžeme očekávat celodenní mráz. Během týdne slibuje model přibližování se teploty k dlouhodobému průměru. Srážky se v tomto období téměř nevyskytnou, ani zmíněná studená fronta jich příliš nepřinese. Srážky ukazuje model až právě přesně na začátek Vánoc, což by souviselo s avizovaným oteplením. zhruba od tohoto termínu se varianty začínají postupně i značně rozcházet. Průměr výstupu zůstává většinou ale pod dlouhodobým normálem období 1981-2010.

Model GEM

Obr. 2 Ensemble modelu GEM ze 17.12.2021 00 UTC, zdroj: wetterzentrale.de

Model GEM předpokládá ochlazení na přelomu týdnů shodně, jistotu vykazuje právě do toho okamžiku. Poté má mírnou nejistotu vývoje, ale varianty se shodují na mírném oteplování. Od svátků ukazuje teplotu kolem normálu, tj. i slabě nad normálem. V přibývání srážek se shoduje s modelem GFS. Od 23. až 24. prosince vidíme značnou rozkolísanost variant vývoje teploty. Minulé výstupy ukazovaly pozvolnější oteplování a teplotu kolem normálu tedy později, většinou až po Vánocích, tj. na začátku týdne dalšího.

TIP: Sledujte variantní předpovědi na stránce Wetterzentrale.

Ikona informace. Chcete-li se dozvědět více o variantní předpovědi: Pročtěte si náš článek Co je to ensemble?

Závěr

Nejistota vývoje počasí vypadá významně. Nicméně v tomto časovém úseku jde o běžný vývoj modelových prognóz. Ta nejistota tam je vždy, někdy může být menší a uplatňovat se ve výhledu později. Jindy naopak větší a uplatnit se také dříve. Zatím modely nedokáží určit, jaký druh proudění se uplatní během svátků. Jisté máme ochlazení 20. prosince, tedy na počátku týdne. Do jeho konce zbývá ještě poměrně dost času a aktuální prognózy nutno zpřesnit. Ideálně musíme počkat na počátku příštího týdne, to už bude prognóza jistější. Základní obrysy nabere už v neděli. V našem pravidelném stručném přehledu počasí na následující týden tedy už nastíníme jistější vývoj.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality