Předpověď teplotyPrognózy počasí

Předvánoční ochlazení a vánoční obleva?

Hodnocení článku

Čeká nás předvánoční ochlazení a vánoční obleva? Počasí dokáže zcela jistě stihnout ještě hodně. Jisté zatím máme pouze to, že současné teplé týdenní období skončí přesně s koncem týdne. Na začátku příštího dojde k ochlazení a zimnímu počasí včetně nížin. Vývoj počasí za týden máme ale dosti nejistý, tam ještě nemůžeme říci zda se uplatní typická vánoční obleva a znovu se oteplí. Nebo zda bude pokračovat studené a tedy zimní počasí. Jak vidí vývoj teploty variantní předpovědi (ensembly) základních modelů aktuálně týden před začátkem svátků, na to se podíváme právě v tomto textu. Do týdne máme skutečně jistotu, že se očekávaný ráz počasí nijak zásadně nezmění. Poté ovšem nikoli a dobře to ilustrují právě variantní předpovědi.

Vánoční obleva: Teplo nebo zima na Vánoce? To ještě nějaký čas nedokážeme říci

Předvánoční ochlazení a vánoční obleva? Větrno a obleva na horách. Zamrzlý rybník.

Vánoční obleva se u nás vyskytuje často, jedná se však pouze o důsledek střídání vzduchových hmot v našem klimatu.

Svátky máme přesně za týden. Do této doby můžeme brát střednědobé předpovědi jakž takž v potaz. Dále už se často významně mění a jinak tomu není ani v současné situaci. Otázka zda se uplatní teplejší proudění nebo zůstane studené tedy nemůže být věrohodně zodpovězena. Rozeberme variantní předpovědi modelů GFS a GEM k výstupu ze 17.12.2021 00 UTC. Z těchto vyplývá, že zatím nemůže být v předpovědi jistota. Právě dnešní noční výstup modelů začíná připouštět, že se vyskytne vánoční obleva. Jiné modely tuto formu předpovědi neposkytují nebo nepředpovídaní delší časové období.

Model GFS

Jak vidíme, tek model ukazuje razantní ochlazení na přelomu týdnů. V tom se varianty zcela shodují a to již delší dobu. Teplota vzduchu klesne z nadnormálních hodnot, které očekává model hlavně přes ochlazením, tedy v neděli. Během dne přejde naše území studená fronta, za kterou k nám pronikne od severu studený vzduch. Na počátku týdne klesne teplota významněji pod dlouhodobý normál a i v nížinách můžeme očekávat celodenní mráz. Během týdne slibuje model přibližování se teploty k dlouhodobému průměru. Srážky se v tomto období téměř nevyskytnou, ani zmíněná studená fronta jich příliš nepřinese. Srážky ukazuje model až právě přesně na začátek Vánoc, což by souviselo s avizovaným oteplením. zhruba od tohoto termínu se varianty začínají postupně i značně rozcházet. Průměr výstupu zůstává většinou ale pod dlouhodobým normálem období 1981-2010.

Model GEM

Model GEM předpokládá ochlazení na přelomu týdnů shodně, jistotu vykazuje právě do toho okamžiku. Poté má mírnou nejistotu vývoje, ale varianty se shodují na mírném oteplování. Od svátků ukazuje teplotu kolem normálu, tj. i slabě nad normálem. V přibývání srážek se shoduje s modelem GFS. Od 23. až 24. prosince vidíme značnou rozkolísanost variant vývoje teploty. Minulé výstupy ukazovaly pozvolnější oteplování a teplotu kolem normálu tedy později, většinou až po Vánocích, tj. na začátku týdne dalšího.

Obrázky nebyly funkční a byly odstraněny.

TIP: Sledujte variantní předpovědi na stránce Wetterzentrale.

Chcete-li se dozvědět více o variantní předpovědi: Pročtěte si náš článek Co je to ensemble?

Závěr: Předvánoční ochlazení a vánoční obleva

Nejistota vývoje počasí vypadá významně, vyskytne se předvánoční ochlazení a poté vánoční obleva? Nicméně v tomto časovém úseku jde o běžný vývoj modelových prognóz. Ta nejistota tam je vždy, někdy může být menší a uplatňovat se ve výhledu později. Jindy naopak větší a uplatnit se také dříve. Zatím modely nedokáží určit, jaký druh proudění se uplatní během svátků. Jisté máme ochlazení 20. prosince, tedy na počátku týdne. Do jeho konce zbývá ještě poměrně dost času a aktuální prognózy nutno zpřesnit. Ideálně musíme počkat na počátku příštího týdne, to už bude prognóza jistější. Základní obrysy nabere už v neděli. V našem pravidelném stručném přehledu počasí na následující týden tedy už nastíníme jistější vývoj.