Předpověď teplotyPrognózy počasí

Přes deset stupňů jen výjimečně

Hodnocení článku

Tento týden bude přes deset stupňů jen výjimečně. Těžko se tomu věří, když jsme od Velikonoc v ČR zaznamenali první letní den, poté rovnou první tropický den roku s 30.9°C. A od té doby počasí spíše připomíná léto než začínající jaro. Nicméně to bylo doslova nadstandardní a zcela neobvyklé počasí v důsledku intenzivního průniku teplého vzduchu z jihu daleko na sever. Nebylo však na místě si myslet, že už rovnou začalo léto. Nyní nám tryskové proudění ukazuje, že se vrátí západní cirkulace. S ní podstatně studenější a také vlhký vzduch. Vlhké počasí je potřebné, přeci jen povrchové sucho už v ČR místy po posledních týdnech zaznamenáváme. Tento týden však může teplota negativně působit na vegetaci, pro zemědělce či zahrádkáře a sadaře půjde o negativní vývoj. Problémem ovšem opět je tomuto počasí předcházející počasí.

Přes deset stupňů čekáme v týdnu méně často

Přes deset stupňů jen výjimečně. Odchylka teploty vzduchu od normálu na týden 15. - 22.4.2024.

Obr. 1 Přes deset stupňů jen výjimečně. Odchylka teploty vzduchu v Evropě na týden 15. – 22.4.2024 podle modelu ECMWF, zdroj: charts.ecmwf.int

Na mapce výše je zobrazení odchylek teploty pro Evropu na tento týden. Všímáme si proudění studeného vzduchu od severu až severozápadu daleko do centra Evropy. Podprůměrná teplota zůstane v centru Evropy pravděpodobně i v dalším týdnu. Další týdne se podle modelu jeví zatím průměrně. U srážek je to podobné, se studeným prouděním od Z/SZ je spojeno také vlhčí počasí. Mírně vlhčí se jeví ještě další, poslední dubnový, týden.

Teplota vzduchu v týdnu vystoupí přes deset stupňů jen výjimečně a to četně pouze dnes, na jihu Moravy se bude jednat zpočátku i o dvacet stupňů. V týdnu už se čeká teplota přes deset stupňů v denních maximech výjimečně, tedy spíše krátce a místy. Tepleji bude spíše na východě území. Maxima teploty v některých dnech deseti stupňů ani nedosáhnou. Teplotu ovlivní také průběh počasí a tedy výskyt četnějších srážek během dne. Noční teplota zamíří často k nule a na oblačnosti pak bude záviset jestli se dostane i po ní. Vzhledem k očekávané převážně velké oblačnosti a rychlejšímu proudění by neměla teplota klesat tak nízko. Při jiných podmínkách by v tomto proudění klesla. Přesto zejména na západě mráz očekávejme a přízemní pak místy i kdekoli jinde. Postačí delší noční vyjasnění a uklidnění větru. Minimálně od vyšších poloh napadne sníh a na horách ho nebude zrovna málo.

TIP: Sledujte u nás Předpověď teploty pro odhalení rizika jejího poklesu pod nulu o nejbližších hodinách a nocích.

Očekávaná maxima teploty tento týden:

Út 16.4.: 8 až 12°C (cca 1 až 8°C pod normálem)

St 17.4.: 7 až 11°C (cca 3 až 10°C pod normálem)

Čt 18.4.: 9 až 13°C, na Z 7°C  (cca 2 až 7°C, na Z 11°C pod normálem)

Pá 19.4.: 6 až 10°C (cca 3 až 6°C pod normálem)

So 20.4.: 5 až 9°C (cca 4 až 8°C pod normálem)

Ne 21.4.: 6 až 10°C (cca 6 až 10°C pod normálem)

Zatím se jeví na konec týdne další ochlazení, teplota vzduchu bude v ČR tento týden pod dlouhodobým normálem, nepočítaje první den. V závorkách a modře jsou uvedena přibližná rozmezí odchylek teploty vzduchu od normálu. Při velmi horkém počasí byla na počátku dubna teplota často 7 až 13°C nad normálem. Přes deset stupňů bude v týdnu zejména na jeho počátku, na konci to vypadá na ještě chladnější počasí.