Prognózy počasíTýdenní výhledy

Počasí na 16. týden 2024

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí na 16. týden 2024 a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně odchylek od dlouhodobého normálu na území ČR jako celku.

Stručně:

Týden se očekává studený a více oblačný, častěji se srážkami. Srážková činnost se stane plošnější a hlavně průběžněji se vyskytující oproti minulým týdnům. Dorovná tedy meteorologický srážkový deficit a deficit vláhy na povrchu půdy, vlivem čehož místy hrozí vznik požárů. V noci a ráno bude míst mrznout nejen v přízemní vrstvě. Odpoledne se po polovině týdne čeká místy teplota i pod 10°C.

Týden: 15. až 21.4.2024

Počasí na 16. týden 2024. Intenzivní duha při jarní večerní přeháňce.

Předpověď

Převážně velká oblačnost, zejména na frontách pak plošnější srážky. Srážková činnost se vyskytne každý den nebo téměř každý den týdne z hlediska našeho území. Od vyšších poloh se očekávají postupně sněhové srážky i s tvorbou sněhové pokrývky. Sněžení i v polohách kolem 500m můžeme čekat ve druhé polovině týdne, opět tam místy napadne sníh. Tuhé srážky se mohou objevit krátce i v polohách nižších. Velmi studený vzduch očekáváme v centru Evropy i v závěru týdne a pravděpodobně též na počátku toho dalšího.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 13 až 6°C pondělí, postupně 5 až 0°C a při vyjasnění -2°C.
  • Nejvyšší teplota: 11 až 16°C a na JV 21°C v pondělí, poté 5 až 12°C.
  • Průměrná teplota: 4 až 8°C, odchylka období: podprůměrné.
  • Celkové srážky: 1035mm, hory až 60mm/cm, odchylka období: nadprůměrné.

Synoptická situace

Za zvlněnou studenou frontou, která překlene naše území během pondělí, se ocitneme ve studeném a vlhkém proudění západních směrů. Toto bude během týdne zesilovat, přes naše území postoupí další četné systémy front. Studené a vlhčí proudění přetrvá minimálně do konce tohoto týdne.

Závěr: Počasí na 16. týden 2024

Týden bude doslova kompenzovat až neobvykle horké počasí, které krátce panovalo v minulých třech týdne. S tím také současně dojde k doplnění srážek, které byly též v posledních týdnech nevýznamné a často lokální. Od vyšších poloh, krátce i v polohách středních, napadne po dlouhé době sníh. Rozhodně se tedy neočekává pokračování plnohodnotného jara. Naopak na plodiny i rozkvetlé stromy bude mít zásadně negativně vliv noční a ranní mráz včetně nížin. Díky velké oblačnosti, která převáží, by však nemělo být případů výskytu většího mrazu příliš.

TIP: Sledujte podrobně Předpověď teploty dle modelů na nejbližší hodiny a dny a připravte se na noční mráz. Naše Předpověď na den Vás vždy souhrnně v textové formě připraví na nástrahy počasí pro následující den.