Předpověď teplotyPrognózy počasí

Studená druhá polovina dubna střídá horkou první

Hodnocení článku

Studená druhá polovina dubna střídá a doslova kompenzuje horkou první polovinu tohoto měsíce. Alespoň co se počasí u nás týče. Nadstandardní teplé proudění v extrémech velmi teplého až horkého vzduchu od jihu vydrželo první polovinu měsíce dubna. Už na konci března bylo počasí velmi teplé, na toto období letos vyšly velikonoční svátky. Již tehdy padaly maximální teplotní rekordy. V dalších dvou týdnech se jich u nás přepsalo ještě více. Už to vypadalo, že rovnou začalo léto a teplé počasí už do léta vydrží. Nicméně nyní nás čeká opačné počasí, které také nebude odpovídat standardu pro druhou polovinu dubna. Nebude však rozhodně řeč o létu, ani o jarní teplotě. Teplota vzduchu bude nyní podprůměrná a k průměru se bude vracet velmi pozvolna, výhledově až v závěru měsíce.

Studená druhá polovina dubna jako kompenzace horké první poloviny

Deset stupňů v květnu. Astronomické jaro začne citelným ochlazením. Studená druhá polovina dubna. Sněhové krupky.

Studená druhá polovina dubna, tuhé srážky mohou padat krátce i v polohách pod 500m.

Nestává se často, aby teplota na začátku dubna překročila 25°C nebo dokonce tropických 30°C. Byl to extrém, proto nyní nás čeká protipól tohoto extrému. Maxima teploty v některých dalších dnech nepřekročí ani 10°C a v nočních hodinách klesnou na 0°C, při zmenšení oblačnosti pod bod mrazu a to nejen v přízemní vrstvě. Vývoj vegetace je velmi zrychlený, kvetení plodin i stromů započalo letos dříve. Mráz, který nyní přijde během druhé poloviny dubna bude škodit. Sněžení se vyskytne od 700m nad mořem, na konci týdne nás čeká nejstudenější počasí. To bude sněžit i v polohách 400-500m, napadne tam minimálně přechodně sníh. Od vyšších poloh napadne vyšší sněhová pokrývka. Teplota vzduchu v nižších polohách díky oblačnosti, které bude hodně, často neklesne pod nulu. Víkend bude nyní opravdu ve znamení nevlídného počasí. Srážek se očekává hodně, i proto teplota přes den příliš nevystoupí. Při trvalejších srážkách se o víkendu dočkáme maxima teploty někde jen 7°C.

Opožděná zima dorazí na hory, kde na konci února při cyklu jarních prázdnin sníh chyběl či akorát odtával při nezvykle vysoké teplotě. To nám dokazuje stále větší rozkolísanost našeho klimatu, kdy se projevuje globální oteplování planety a s nim související klimatická změna. To je v globálu stále teplejší počasí, ale regionálně a v kratších časových úsecích to sice znamená často kladné teplotní extrémy. Ale i tuto opačnou stránku v podobě velkých změn teploty vzduchu. Kdy v obdobích, ve kterých budeme čekat studené počasí bude počasí abnormálně teplé a naopak.

Očekávaná maxima teploty ve druhé polovině týdne:

Čt 18.4.: 7 až 11°C

Pá 19.4.: 8 až 12°C

So 20.4.: 4 až 8°C

Ne 21.4.: 7 až 11°C

Po 22.4.: 6 až 10°C

Studená by měla být celá druhá polovina dubna, teplota se bude blížit k normálu velmi pozvolna.