Předpověď teplotyPrognózy počasí

Příští týden pravé jaro?

Hodnocení článku

Můžeme čekat už příští týden pravé jaro? Předpověď počasí prezentovaná ve včerejším výhledu do příští středy hovoří o pokračování slunného a to často i zcela jasného počasí již od zítřka, zejména poté od víkendu. Ale také o převážně teplém počasí, kdy mírné ochlazení můžeme čekat jen na víkend. Příští týden by se mělo i citelněji oteplit a teplota tak dosáhne čistě jarních hodnot. Astronomicky začne jaro v neděli, přesně v době chladnějšího počasí. Příští týden to jaro ale dohoní, i když vlivem celonočního vyjasnění v tomto období musíme stále počítat s nočním a ranním slabým mrazem. Odpoledne ale s teplotou postupně i nad 15°C, půjde tedy o typické vysoké denní amplitudy teploty vzduch při celodenním a celonočním jasném počasí. Příští týden k nám pronikne teplý vzduch od jihovýchodu, po přechodném závanu od západu z víkendu.

Příští týden pravé jaro? Do konce týdne jistota, poté modely váhají

Teplá nebo chladná varianta proudění? Tuto otázku ještě zodpovědět nelze. Do konce týdne je předpověď více méně jistá, byť ještě před několika málo dny nebyla. Ochlazení na víkend přijde, ale neočekává se tak významné jako ukazovaly běhy modelů z konce minulého týdne. Jarní teplota až 15°C nás čeká opět zítra i v pátek. O víkendu se mírně ochladí s maximy spíše do 11-12°C. Určitě ale nenastane zimní ráz počasí. Příští týden to vypadá opravdu nejistě, zatím se více modelových výstupů přiklání spíše k teplejšímu počasí a oteplování během týdne. Předpověď je od neděle či zejména pondělí ohledně teploty ale značně nejistá. Co se srážek týče, tam je jistota opět zcela suchého a bezoblačného počasí vlivem stabilního výskytu tlakové výše nad centrální Evropou.

Maxima teploty podle aktuální prognózy, příští týden pravé jaro

Příští týden pravé jaro? Maxima teploty na 23.3.2022.

Obr. 1 Očekávaná maxima teploty vzduchu na středu 23.3.2022 podle modelu GFS, zdroj: meteociel.fr

Pokud se budeme řídit současnými převažujícími prognózami numerických modelů, očekávat lze tato maxima teploty vzduchu:

Čt 17.3.: 11 až 15°C

Pá 18.3.: 10 až 14°C

So 19.3.: 8 až 12°C

Ne 20.3.: 7 až 11°C

Po 21.3.: 8 až 12°C

Út 22.3.: 9 až 13°C

St 23.3.: 13 až 17°C

Čt 24.3.: 14 až 18°C

Uplatňuje se tedy teplá varianta proudění za vlivu rozsáhlé tlakové výše. Mohutná tlaková výše nad severovýchodem Evropy a mohutnící tlaková výše nad západní Evropou se do konce pracovní části týdne spojí. Půjde tedy o rozsáhlou oblast vysokého tlaku vzduchu táhnoucí se přes střední Evropu od severovýchodu k západu. Zde se uplatní klidné, suché a bezoblačné počasí. Otázkou je zatím typ proudění. Teplá varianta prezentovaná maximy teploty výše znamená jihovýchodní až jižní proudění s přílivem v tomto období již dosti teplého vzduchu. Opačná varianta, tedy studená, v podobě západního až severozápadního přenosu by znamenala nižší hodnoty teploty. Od severozápadu až severu očekáváme proudění právě o víkendu, kde se postupně toto začne stáčet na severovýchodní až východní. Proto k nám přechodně pronikne o něco chladnější vzduch.