Modely ochlazení mírní a oddalují

Hodnocení článku

Modely ochlazení mírní a oddalují, vyplývá z nejnovějších prognóz na tento týden. Na konci týdne minulého to vypadalo, že ochlazení nastane již po polovině týdne a následně zintenzivní v jeho závěru. Poslední výstupy numerických modelů ale slibují, že teplejší počasí ještě vydrží. Změnu teploty v pracovní části tohoto týdne prakticky nezaznamenáme či zaznamenáme v pátek jen mírnou. O víkendu se ochladí, ale také ne tak citelně jak se očekávalo původně. Předpověď slibuje další snižování teploty až na příští týden. Tam se varianty předpovědi ale značně rozcházejí a určitě není možné z dnešního pohledu říci, kdy nás čeká chladnější a kdy teplejší období a jak budou tato intenzivní. Tedy jak moc se případně ochladí či jak moc čekat teplo. V nejbližších dnech můžeme ale čekat spíše teplejší počasí a postupně opět zcela slunečné.

Tento týden zima nebude

Modely ochlazení mírní a oddalují. Ensemble modelu GFS z 14.3.2022.

Obr. 1 Ensemble (variantní předpověď) modelu GFS z 14.3.2022, zdroj: wetterzentrale.de

Vyloženě zimu tento týden čekat nelze. Alespoň co se týče denní teploty. Nejbližší dny přinesou opět vyjasňování. Už zítra čekáme méně oblaků a srážky velmi ojediněle. Od čtvrtka prakticky do konce týdne převáží jasno či maximálně malá oblačnost. Toto počasí samozřejmě ovlivní teplotu nejen přes den, ale i v noci. Proto musíme počítat na konci týdne opět s mrazivými nocemi. Přes den bude sluneční svit určitě příjemný a zvýší nejen naši pocitovou teplotu. Slunečné počasí bez srážek potrvá zhruba do poloviny příštího týdne, alespoň podle současných odhadů. Jak již uvádíme, vývoj teploty je značně nejistý (obr. 1).

Jaká varianta se uplatní a kdy je otázkou. Jinými slovy, kdy započne ochlazení. To předpokládá předpověď nyní na víkend a počátek nového týdne. Jak bývá zvykem, tak studené počasí kolem 20. března bývá poměrně časté. Paradoxně jde o začátek astronomického jara. Před dvěma lety začalo jaro také citelným ochlazením, píšeme o něm v předpovědním článku Astronomické jaro začne citelným ochlazením. To ovšem neznamená, že počasí nemůže být i v nížinách zimní s výskytem například přeháněk se sněhovými krupkami právě v tomto období. Byť každý většinou čeká i nástup vyloženě jarního počasí. Jak již ale také stojí v úvodu článku, tak ochlazení modely zmírnily a nyní to nevypadá, že by mělo zavládnout kolem 20. března v ne horských polohách vyloženě zimní počasí. Každopádně mrazivé noci, resp. rána vlivem vyjasnění čekat musíme.

Mimo vyšší polohy půjde spíše o slabší mráz, který ale přetrvá společně s malou oblačností a také postupně přílivem studeného vzduchu ještě na počátku týdne. Některé výstupy některých modelů ukazují mráz i dále v týdnu, jiné pouze v prvních dnech. Zde to nechme zatím opravdu s otazníkem.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality