Prognózy počasíTýdenní výhledy

Jasno a až 20°C

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Jasno a až 20°C. Takový můžeme čekat další březnový týden. V tomto se skutečně nevyskytnou srážky a ani se významněji nezvětší oblačnost. Příčinou je vliv velmi stabilní a mohutné tlakové výše. Noci čekejme chladnější, zpočátku týdne slabě mrazivé. Dny postupně velmi teplé s dosažením ojediněle i 20°C a to pravděpodobně před koncem pracovní části týdne.

Týden 21. až 27.3.2022

Předpověď

Jasno a až 20°C. Slunné anticyklonální počasí v březnu.

Většinou jasná obloha, takové počasí nás čeká v posledním čistě březnovém týdnu. Ráno očekáváme postupně při utišení větru i slabý mráz. Během týdne se mírně oteplí, přes den pak poměrně znatelně. Malá oblačnost bez srážek vydrží i o víkendu, kdy se teplota očekává v maximech kolem 15°C. Počasí tedy kromě oteplení v prvních dnech týdne nedozná žádných změn. Půjde o velice stabilní situaci, změna se v dohledné době nečeká.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 2 až -3°C, postupně 6 až 1°C
  • Nejvyšší teplota: 8 až 15°C, postupně 12 až 17°C a místy krátce 20°C
  • Průměrná teplota:
  • Celkové srážky: 0mm.

Synoptická situace a závěr: Jasno a až 20°C

Stabilní a mohutná tlaková výše se udrží po většinu období nad střední až severovýchodní Evropou. Kolem ní k nám začne od jihovýchodu během týdne pronikat teplý a stále velmi suchý vzduch. Tato situace přetrvá po celý týden.

Vzhledem k suchému počasí beze srážek nutno očekávat i nadále snižování vodní kapacity půdy i nasycení území, kromě vyšších a horských poloh. Tam dojde naopak během týdne vždy přes den k pomalému odtávání sněhové pokrývky a dotaci půdní vláhy i průtoků vodních toků. Jinde očekáváme průtoky vodních toků klesající případně postupně setrvalé. Upozornit nutno opět přes rostoucím rizikem vzniku požárů ve volné krajině a to zejména přes den. V přírodě se vyskytuje velké množství suché vegetace z loňského roku.

TIP: Kdy začne přibývat oblačnosti? Sledujte na naší stránce Předpověď oblačnosti. A jak moc se oteplí na stránce Předpověď teploty.

Kde sledovat aktuální vývoj oblaků? Komplexněji nad celou Evropou například na animaci snímků sat24.com.