Přízemní mráz i na konci května

Hodnocení článku

Letos nás čeká přízemní mráz i na konci května. Teplota vzduchu bude na území ČR stále nízká. Nacházíme se a budeme se stále nacházet v chladném západním až postupně severozápadním proudění. V dalších dnech budou navíc vhodné podmínky pro noční radiační ochlazování. Proto bude teplota pro toto období až nezvykle nízká. Bude dobré náročnější plodiny či květiny, které už normálně v tomto období mohou být venku, uklidit nebo zabezpečit proti mrazu. Přízemní mráz bude četnější ve studeném proudění právě vlivem zmenšení oblačnosti v nejbližších dnech. Oblačnosti bude méně delší dobu a to právě v noci a ráno. V minulých dnech sice byly noci studené, ale přeci jen docházelo k vyjasnění pouze krátce a nešlo většinou o kompletní vyjasnění. To se nyní změní.

Přízemní mráz hlavně v neděli a pondělí

Sobotní ráno bude studené, ale přízemní mráz se neobjeví v tak četné míře jako na přelomu týdnů a tedy v úplném závěru měsíce. Ani první červnové ráno nebude podle prognóz teplé, naopak bude pokračovat studené počasí a riziko přízemního mrazu. Oteplení lze očekávat spíše až po polovině příštího týdne. Jednak bude přibývat oblačnosti a jednak bude slábnout příliv studeného vzduchu do ČR. Stále ale platí, že žádné velké teplo zatím patrně čekat nemůžeme. Máme za sebou roky, kdy bylo již po polovině května často i 30°C. Letos také bylo již tropických 30°C a to krátce na začátku května. Nicméně od té doby není většinou ani 20°C. Jak naznačují již dosavadní předpovědi, mírné oteplení nastane během druhé poloviny příštího týdne. A toto bude znát tedy přes den i v noci.

Obr. 1 Minima teploty na neděli 30. května 2021 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Minima teploty vzduchu v nejbližších dnech:

So 29.5.: 7 až 3°C, místy mrazíky

Ne 30.5.: 6 až 2°C, mrazíky

Po 31.5.: 6 až 2°C, mrazíky

Út 1.6.: 7 až 3°C, místy mrazíky

Poté lze čekat mírné oteplování, zatím bude teplota v noci ale klesat mírně pod 10°C. Vyšší bude zejména při velké oblačnosti či společně při rychlejším větru. Celkově se bude teplota v průměru blížit k normálu, kterého během příštího týdne dosáhne. Poté by se měla pohybovat bez větších výkyvů kolem normálu. Je možné, že se tedy počasí celkově ustálí. Je to ovšem předběžný odhad.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality