Přízemní mráz i na konci května

()

Letos nás čeká přízemní mráz i na konci května. Teplota vzduchu bude na území ČR stále nízká. Nacházíme se a budeme se stále nacházet v chladném západním až postupně severozápadním proudění. V dalších dnech budou navíc vhodné podmínky pro noční radiační ochlazování. Proto bude teplota pro toto období až nezvykle nízká. Bude dobré náročnější plodiny či květiny, které už normálně v tomto období mohou být venku, uklidit nebo zabezpečit proti mrazu. Přízemní mráz bude četnější ve studeném proudění právě vlivem zmenšení oblačnosti v nejbližších dnech. Oblačnosti bude méně delší dobu a to právě v noci a ráno. V minulých dnech sice byly noci studené, ale přeci jen docházelo k vyjasnění pouze krátce a nešlo většinou o kompletní vyjasnění. To se nyní změní.

Přízemní mráz hlavně v neděli a pondělí

Sobotní ráno bude studené, ale přízemní mráz se neobjeví v tak četné míře jako na přelomu týdnů a tedy v úplném závěru měsíce. Ani první červnové ráno nebude podle prognóz teplé, naopak bude pokračovat studené počasí a riziko přízemního mrazu. Oteplení lze očekávat spíše až po polovině příštího týdne. Jednak bude přibývat oblačnosti a jednak bude slábnout příliv studeného vzduchu do ČR. Stále ale platí, že žádné velké teplo zatím patrně čekat nemůžeme. Máme za sebou roky, kdy bylo již po polovině května často i 30°C. Letos také bylo již tropických 30°C a to krátce na začátku května. Nicméně od té doby není většinou ani 20°C. Jak naznačují již dosavadní předpovědi, mírné oteplení nastane během druhé poloviny příštího týdne. A toto bude znát tedy přes den i v noci.

Obr. 1 Minima teploty na neděli 30. května 2021 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Minima teploty vzduchu v nejbližších dnech:

So 29.5.: 7 až 3°C, místy mrazíky

Ne 30.5.: 6 až 2°C, mrazíky

Po 31.5.: 6 až 2°C, mrazíky

Út 1.6.: 7 až 3°C, místy mrazíky

Poté lze čekat mírné oteplování, zatím bude teplota v noci ale klesat mírně pod 10°C. Vyšší bude zejména při velké oblačnosti či společně při rychlejším větru. Celkově se bude teplota v průměru blížit k normálu, kterého během příštího týdne dosáhne. Poté by se měla pohybovat bez větších výkyvů kolem normálu. Je možné, že se tedy počasí celkově ustálí. Je to ovšem předběžný odhad.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Přízemní mráz i na konci května
Název
Přízemní mráz i na konci května
Popis
Přízemní mráz i na konci května. Předpověď teploty, zejména minimální ranní na poslední květnové a první červnové dny. Výhled vývoje teploty.
Autor