Předpověď teplotyPrognózy počasí

Přízemní mráz i na konci května

Hodnocení článku

Letos nás čeká přízemní mráz i na konci května. Teplota vzduchu bude na území ČR stále nízká. Nacházíme se a budeme se stále nacházet v chladném západním až postupně severozápadním proudění. V dalších dnech budou navíc vhodné podmínky pro noční radiační ochlazování. Proto bude teplota pro toto období až nezvykle nízká. Bude dobré náročnější plodiny či květiny, které už normálně v tomto období mohou být venku, uklidit nebo zabezpečit proti mrazu. Přízemní mráz bude četnější ve studeném proudění právě vlivem zmenšení oblačnosti v nejbližších dnech. Oblačnosti bude méně delší dobu a to právě v noci a ráno. V minulých dnech sice byly noci studené, ale přeci jen docházelo k vyjasnění pouze krátce a nešlo většinou o kompletní vyjasnění. To se nyní změní.

Přízemní mráz hlavně v neděli a pondělí

Sobotní ráno bude studené, ale přízemní mráz se neobjeví v tak četné míře jako na přelomu týdnů a tedy v úplném závěru měsíce. Ani první červnové ráno nebude podle prognóz teplé, naopak bude pokračovat studené počasí a riziko přízemního mrazu. Oteplení lze očekávat spíše až po polovině příštího týdne. Jednak bude přibývat oblačnosti a jednak bude slábnout příliv studeného vzduchu do ČR. Stále ale platí, že žádné velké teplo zatím patrně čekat nemůžeme. Máme za sebou roky, kdy bylo již po polovině května často i 30°C. Letos také bylo již tropických 30°C a to krátce na začátku května. Nicméně od té doby není většinou ani 20°C. Jak naznačují již dosavadní předpovědi, mírné oteplení nastane během druhé poloviny příštího týdne. A toto bude znát tedy přes den i v noci.

Přízemní mráz i na konci května. Minima teploty na 30.5.2021.

Obr. 1 Přízemní mráz na konci května. Minima teploty na neděli 30. května 2021 podle modelu GFS, zdroj: wetter3.de

Minima teploty vzduchu v nejbližších dnech:

So 29.5.: 7 až 3°C, místy mrazíky

Ne 30.5.: 6 až 2°C, mrazíky

Po 31.5.: 6 až 2°C, mrazíky

Út 1.6.: 7 až 3°C, místy mrazíky

Poté lze čekat mírné oteplování, zatím bude teplota v noci ale klesat mírně pod 10°C. Vyšší bude zejména při velké oblačnosti či společně při rychlejším větru. Celkově se bude teplota v průměru blížit k normálu, kterého během příštího týdne dosáhne. Poté by se měla pohybovat bez větších výkyvů kolem normálu. Je možné, že se tedy počasí celkově ustálí. Je to ovšem předběžný odhad.