Postupně se bude oteplovat

Hodnocení článku

Stručná vyhlídka počasí a průběhu hodnot hlavních prvků, včetně jejich odchylek od dlouhodobého normálu na období nadcházejícího týdne. Stručný výhled počasí na další týden. Postupně se bude oteplovat, zatím ovšem jen mírně. Nejnižší teplota bude zpočátku týdne klesat i nadále i pod 5°C a hrozí přízemní mráz. Během týdne riziko přízemního mrazu pomine. Teplota se mírně zvýší v noci i přes den, celkově bude ustálená bez větších změn. Ke konci týdne bude mírně nad 20°C a ojediněle dosáhne i letních 25°C. První dny června přinesou málo srážek.

Týden 31.5. až 6.6.2021

Předpověď

Stále nebude počasí odpovídat teplotně normálu pro začátek června. Během týdne se mu bude ale blížit. Srážkově bude počasí spíše chudé, též bude častěji méně oblačnosti. Noci budou stále chladné, zpočátku týdne studené s rizikem přízemního mrazu. Hlavní roli bude hrát vyjasnění. Během týdne v teplejším vzduchu bude teplota vyšší, ale vlivem častějšího vyjasnění je třeba čekat spíše chladnější noci. Přes den bude teplota ustálená během týdne na hodnotách kolem 19-20°C, na konci týdne i 21-22°C. Žádné ochlazení numerické modely nepředpokládají. Ani žádné významnější srážky neočekávají. Teplota by se měla během druhé poloviny týdne pohybovat kolem dlouhodobého normálu.

Hodnoty prvků

  • Nejnižší teplota: 7 až 2°C a mrazíky, během týdne 12 až 7°C
  • Nejvyšší teplota: 15 až 21°C, na konci týdne až 24°C
  • Průměrná teplota: 11 až 14°C, shrnutí období: Průměrné až slabě podprůměrné
  • Celkové srážky: 115mm, shrnutí období: Mírně, místy silně podprůměrné

Synoptická situace a závěr

Střední Evropu bude ovlivňovat vysoký tlak vzduchu. Během týdne bude pronikat na naše území teplejší vzduch z východních směrů.

Je třeba počítat s tím, že s mírně se zvyšující teplotou a hlavně vlivem nedostatku srážek se bude během týdne hydrologická situace zhoršovat. Vlhkost půdy bude klesat, ve svrchnějších vrstvách i mírně klesat. Průtoky vodních toků se budou snižovat. Srážková činnost bude  lokálně a nevýznamná, více srážek spadne ve východní části území ČR. Další informace o počasí den po dni nabízíme na stránce Výhled na týden. Mapy numerických modelů je možné sledovat například na stránce modellzentrale.de.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1105 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality