Předpověď srážekPředpověď teplotyPrognózy počasí

Přízemní mráz už nehrozí a přijde déšť

Hodnocení článku

Přízemní mráz už během týdne nehrozí. Oblačnosti bude převážně více a během týdne dokonce i významné, včetně výskytu srážek. Ty budou i plošné a trvalejší, připomenou lijáky z poloviny září. Mnohé asi vyděsí. Povodeň by srážky neměly přinést, ale významnější vzestupy hladin vodních toků ano. Zejména tam, kde je nasycení území stále velmi vysoké. Jak již zmiňujeme v článcích z období povodňové situace, často přicházejí dva významné srážkové situace brzy po sobě. I v tomto případě se tak stává. Vždy však záleží na stavu hydrologické situace před výskytem prvních srážek a poté na vydatnosti srážek v té druhé vlně. Očekávané srážky tento týden nebudou zdaleka tak vydatné, jako při epizodě s důsledkem významné povodně v polovině září.

Srážkové charakteristiky léta 2019. Studené a vlhké počasí, na horách sněžení. Přízemní mráz nehrozí, přijde déšť. Deštivé počasí, usazené srážky na borovici.

Přízemní mráz v týdnu už nehrozí, často bude na obloze srážkově významná oblačnost.

Přízemní mráz už nehrozí, ale dorazí vydatnější déšť

Dnes teplota opět klesla nejčastěji na 6 až 2°C a často při zemi mrzlo, podobně jako včera. Příčinou byl příliv studeného vzduchu a současně malá oblačnost společně s utišením větru. Během týdne bude na obloze většinou už hodně oblačnosti, přízemní mráz tedy již nehrozí. Krátce k nám bude proudit teplý vzduch od východu. Velká oblačnost však zamezí významnějšímu poklesu teploty vzduchu. Ta se většinou pod 5°C nedostane. Přízemní mrazíky tedy už hrozit nebudou. Srážek spadne tento týden ale více, budou téměř denní záležitostí. První déšť se čeká v noci a zítra. Další srážky dorazí ve čtvrtek a hlavní plošné srážky pak v pátek a v noci na sobotu. Ty mohou být místy vydatnější a v místech s vysokým nasycením území vyvolat větší vzestupy hladiny toků. Ještě nedávno i vlivem manipulací na vodních dílech platil stav bdělosti na dolní Lužnici. Právě zde se může stav zvýšit po srážkách rychle opět na povodňový. Ale nejen zde, zejména jde o významně vodou nasycené území Moravy, především pak severní a severovýchodní. Tam byly ještě před několika dny vodní toky doslova rozbouřené a voda tekla nebo se soustředila tam, kdy obvykle není a kde ji z našeho pohledu nechceme. Právě v těchto oblastech se může i při ne příliš vydatných srážkách situace rychle změnit.

Předpověď srážek se bude na druhou polovinu týdne upřesňovat. Ruku v ruce s tím začnou hydrologické modely tvořit předpověď odezvy toků na tyto srážky. Je třeba prognózy bedlivě sledovat a být tzv. ve střehu. Mohou poukázat i na to, kde by mohl nastat s přebytkem vody v dalších dnech opět problém. Současné prognózy srážek místy ukazují hodnoty úhrnů, které by mohly za současné situace vyvolat větší vzestupy hladin toků.

Napsat komentář