Extrémní počasíPředpověď srážekPředpověď větruPrognózy počasí

Sněžení a silný vítr na východě

Hodnocení článku

Po několika dnech teplotní inverze a obecně klidného počasí nás čeká sněžení a silný vítr na východě naše území. Obecně je nutné počítat s význačným počasím, které se bude více střídat. Mění se totiž synoptická situace. Očekávat lze další nebezpečné zimní jevy. Zejména na východě území bude počasí nebezpečné. Čím a proč takové počasí v dalších dnech čekat rozebíráme právě v tomto textu. Obecně v ČR bude v dalších dnech počasí více proměnlivé, větrné a s častějšími srážkami.

Na východě území nasněží i 25cm sněhu

Obr. 1 Akumulace srážek do 4.12.2020 7 SEČ za den podle modelu Aladin: zdroj: chmi.cz

Sněžení a silný vítr lze čekat zejména na východě území. Alespoň ve větší míře. Sněžit bude během čtvrtka na většině území, tvořit se bude sněhová pokrývka také ve většině poloh. V nížinách na JV/V území ovšem méně často, sníh bude v těchto oblastech navíc mokrý. Je nutné očekávat typické komplikace s tímto počasím spojené. Sněžení bude místy vydatné, zejména od vyšších poloh napadne ve čtvrtek i 25cm nového sněhu (obr. 1). Vzhledem k situaci čerstvého proudění spadne podstatně více srážek od vyšších či středních poloh. Sněhová pokrývka se bude tvořit kromě východu země velmi dobře od středních poloh. Na východě území se bude během čtvrtečního dne oteplovat a to nejprve ve vyšších hladinách atmosféry. Proto je třeba počítat též s tím, že se vyskytnou mrznoucí srážky tvořící ledovku. Mrznoucí déšť může přijít již po výskytu sněžení, kdy bude na povrchu ležet i vrstva sněhu.

Mezi zimní nebezpečné jevy bude patřit také náledí či případně zmrazky. To bude vznikat po zmrznutí mokrých povrchů nebo povrchů s částečně roztátou sněhovou pokrývkou. Oteplovat se bude postupně během pátku směrem od východu i v nižších hladinách atmosféry. Proto je třeba čekat, že napadaný sníh začne odtávat a to krátce i ve vyšších polohách. O víkendu bude teplo a to i na horách, proto bude tání sněhu pokračovat. V nižších polohách se v noci nebude teplota blížit ani 0°C. Studená fronta dorazí v neděli, zpočátku na ní bude pršet i ve vyšších výškách. Poté přejdou srážky od středních poloh nejprve v Čechách ve sněhové. Ochlazovat se začne během neděle od jihozápadu s tím, že na jihozápadě území se oteplení neprojeví zdaleka tak významně jako jinde v ČR. O tom případně blíže v dalších informacích.

Po sněžení přijde silný vítr

Sněžení a silný vítr na východě. Předpověď nárazů větru na 4.12.2020.

Obr. 2 Vítr a jeho nárazy na 4.12.2020 odpoledne podle modelu Aladin: zdroj: chmi.cz

Po čtvrtečním sněžení začne od jihozápadu až západu zesilovat vítr. Ten bude mít jihovýchodní směr v přízemní vrstvě. Ve vyšších hladinách bude vítr až jihozápadní a velmi silný. Takže se bude vyskytovat určitý střih větru. Vítr bude foukat čerstvý od čtvrtečního večera, silný bude hlavně v noci pátek a v pátek. Nejsilněji bude foukat na východě země. i mimo hory mohou jeho nárazy přesahovat 25m/s, na horách i 30m/s. Na jihozápadě a západě území bude vyjma hor vítr jen mírný. Větrné počasí bude pokračovat i o víkendu, kdy se ocitne naše území v přílivu teplého vzduchu. Tento bude ukončen pozvolna od jihozápadu až západu během neděle, kdy nás čeká další teplotní změna. O té blíže, jak je uvedeno již výše, v dalším článku s aktuálními prognózami význačného počasí.

Tlaková níže Virpy a s ní spojený systém front

Nyní se krátce zaměříme na příčiny extrémního počasí, které nás čeká. V tomto období jde o typickou situaci, kdy počasí v centru Evropy ovlivní významnější tlaková níže. Německý institut v Berlíně dal této jméno Virpy (čteme Wirpie). Tlaková níže postoupí ze severního Atlantiku dále k jihovýchodu a ovlivní počasí ve střední Evropě svým frontálním systémem. Okludovaný frontální systém ovlivní počasí u nás v sobotu, za ním dojde k přílivu teplého vzduchu na naše území. Nad Atlantikem se bude nacházet významný jet stream (obr. 3), který bude zasahovat nad naše území svým okrajem. Význačné počasí je spojeno s celou touto oblastí. A to zahrnuje tedy nejen silné poryvy větru, ale také velké teplotní a tlakové změny a srážkovou činnost. Již ve čtvrtek zaznamená při přibližování cyklony tlak vzduchu v ČR silný pokles a přiblíží se k hodnotě 1 000hPa. Zvlněné frontální rozhraní se během víkendu bude zvolna přesouvat přes naše území a celkově střední Evropu. To způsobí pozvolné ochlazování od jihozápadu až západu. Ochlazení nebude ovšem tak zásadní, aby bylo možno říci, že bude příští týden panovat zimní počasí i mimo hory.

Sněžení a silný vítr na východě

Obr. 3 Očekávaná poloha tryskového proudění (jet stream) na 4.12.2020, zdroj: netweather.tv