Prognózy počasíSezónní výhledy

Prosinec 2023 čekejme vlhčí

Hodnocení článku

I prosinec 2023 čekejme vlhčí, současný trend počasí by měl pokračovat. A teplotně by měl měsíc v celku odpovídat normálu. Vyplývá to z aktuální modelové klimatické prognózy na další měsíční období. Teplotu vzduchu měsíce sníží zejména první dny, kdy můžeme čekat i významněji teplotně podprůměrné počasí. U srážek tomu bude naopak a měsíc prosinec 2023 se čeká vlhčí. Místy půjde o vydatné srážky. V kombinaci s nízkou teplotou, převážně zápornou, půjde o sněžení s akumulací sněhu a vznikem vyšší sněhové pokrývky. Během měsíce se teplota dostane k průměru, musíme tedy počítat s jejími výchylkami i do vyšších kladných hodnot.

Prosinec 2023 čekejme vlhčí na mnohých místech Evropy

I nadále bude naše území pod vlivem vlhkého proudění. Tento vlhký vzduch se k nám dostane od západu, z čehož plyne, že se prosadí současně teplejší počasí. Neustále nepotrvá příliv studeného vzduchu od severovýchodu za přísunu vlhkosti. Tato cirkulace započala ke konci minulého měsíce, nyní vrcholí. V mrazivém vzduchu k nám postoupí od jihu tlaková níže, tedy vzduch obsahující mnoho vlhkosti. Trochu nám připomene začátek prosince v roce 2010, kdy v na srážky velmi bohatém roce nasněžilo i v nížinách mnoho sněhu při trvalém a intenzivním sněžení. Někde to bude letos podobné, v jižních částech republiky může napadnout i mimo hory 20cm sněhu za den. Obleva se ale dříve či později dostaví a střednědobé prognózy ji slibují po polovině příštího týdne. Před tím teplota klesne ještě více pod dlouhodobý průměr.

Prosinec 2023 čekejme vlhčí. Odchylky srážek od průměru podle modelu CFS.

Obr. 1 Prosinec 2023 čekejme vlhčí nejen u nás. Odchylky srážek od normálu na prosinec 2023 podle modelu CFS, zdroj: cpc.ncep.noaa.gov

Prosinec 2023 čekejme též teplotně vyrovnaný

Celkově by se měla průměrná teplota během prosince dostávat k průměru, celkově tedy prosinec 2023 vykáže teplotu odpovídající normálu pro tento měsíc. Na průměrných hodnotách poté setrvá do konce měsíce. Dlouhodobý průměr teploty činí po polovině prosince hodnoty kolem 0°C. Neočekávejme tedy žádné velké teplo, avšak ve výkyvu může být počasí poněkud teplejší. Půjde o střídání teplejších a studenějších období. Stále by měla převažovat ta studenější a prosinec 2023 jako celek by neměl vykázat teplotně žádnou odchylku. To vše za doprovodu poměrně průběžných srážek. Měla by se i tak střídat mírně sušší období s vlhkými. Jistota tohoto výhledu podle modelu CFS je u teploty vzduchu i srážek velmi nízká. Nejistota panuje i u střednědobé předpovědi vývoje teploty.

Střídající se počasí ať je léto nebo zima, to je naše klima. Na to je třeba neustále pamatovat, přesto předpověď klimatických prvků na prosinec rozhodně nevylučuje epizody se sněhem i v nížinách. Ta první se odehrává právě nyní, byť není jisté, zda se odehraje nějaká druhá.

Uvedenému teplotnímu vývoji odpovídá očekávaný vzestupný trend indexů AO a NAO. Index AO tím ukazuje na slábnoucí arktickou cirkulaci. A index NAO ukazuje naopak nástup aktivity Atlantiku, tedy přenosu vzduch od západu Evropy z oceánu směrem do vnitra kontinentu. Přesto, prosinec 2023 čekejme vlhčí a to dává poměrně velkou pravděpodobnost vzhledem k období a průměrné teplotě na výskyt sněhové pokrývky i v nížinách nejen na začátku měsíce.