Předpověď srážekPrognózy počasí

Další sníh i pro nížiny

Hodnocení článku

V dalších dnech počasí chystá další sníh i pro nížiny. Na většině území se včera po trvalejším sněžení utvořila sněhová pokrývka. I v nejnižších nadmořských výškách postupně při poklesu teploty pod bod mrazu napadl sníh. Mrazivé počasí se předpokládá i v několika nadcházejících dnech. A objeví se opětovně trvalejší srážky. Ty se očekávají během zítřka, v pátek a v noci na sobotu. I v nejnižších polohách připadne dalších několik centimetrů sněhu. Nejvíce srážek počítají modely pro západní část republiky, kde bude sněžení opět i vydatné a může působit komplikace zejména v dopravě. Určitě je třeba počítat se spadem většího množství sněhu od středních poloh v těchto částech země. Na jihu území bude však nejtepleji a teplota vzduchu tam krátce vystoupí nad bod mrazu. Srážky se čekají v této oblasti krátce i mrznoucí, případně se zde přechodně nebude tvořit sněhová pokrývka.

Další sníh pro nížiny přijde zejména v pátek a sobotu

Další sníh i pro nížiny. Odhad akumulace nového sněhu na období 1. až 4.12.2023.

Obr. 1 Předpověď sumy sněhových srážek na období 1. až 4.12.2023 v ČR a okolí, zdroj: snow-forecast.com

silnější noční mráz zejména při protrhávání oblačnosti se očekává právě v současné době. Pod sněhovou pokrývkou může být skryto náledí. Při částečném roztátí sněhu na jihu území se utvoří po následném poklesu teploty do záporných hodnot nové náledí nebo zmrazky. Konec týdne nás čeká vyloženě zimní, přijdou opět srážky a sníh napadne na celém území. V některých částech země se dostaneme i mimo vyšší polohy podle současných předpokladů nad deseti centimetrovou sněhovou pokrývku. Proto nebude od věci využít toto počasí a zejména v nížinách či městech provozovat zimní sporty. Zejména pro děti to bude zajisté velký zážitek.

Očekávaný spad nového sněhu u nás a v okolí od pátku 1.12.2023 do konce týdne. Musíme konstatovat, že klimatologická zimní sezóna začínající právě v pátek 1. prosince 2023 začne co do rázu počasí stylově jak se patří. Mrazivé počasí by mělo výhledově vydržet i na počátku dalšího týdne, srážek mírně ubude a objeví se místy ve formě přeháněk. Numerické modely vykazují co se dalšího vývoje počasí a zejména teploty vzduchu týče značnou nejistotu. Ve hře je oteplování i pokračující celodenní a silnější noční mrazy. Zde dáváme velký otazník, průměrem variant posledních modelových výstupů je postupné oteplování a směřování teploty ze současného i významného podprůměru k dlouhodobému průměru pro začátek prosince. Současně toto oteplování modely oddalují. Na závěr zdůrazněme, že oteplení a zvýšení teploty k normálu pro toto období neznamená žádné velké teplo. Dlouhodobý průměr teploty vzduchu na našem území v těchto dnech a týdnech stále klesá. Jen to znamená tedy zvýšení pravděpodobnosti dosažení o něco vyšších kladných hodnot teploty a tedy výskyt oblevy minimálně pro nížiny. Ale to není zatím v dohledu spolehlivé předpovědi počasí.