Předpověď větruPrognózy počasí

Silný vítr o víkendu způsobí Luis

Hodnocení článku

Tlaková níže zvaná “Klaus” ovlivňuje počasí u nás dnes. Silný vítr se vyskytoval v ČR hlavně zpočátku dne. Nyní bude vítr přechodně slábnout. Ale zatím ne definitivně, o víkendu lze čekat také větrné počasí. Silný vítr o víkendu způsobí Luis. To bude jméno další tlakové níže postupující se svým frontálním systémem do střední Evropy v silném západním proudění. Nárazy větru se bude pohybovat většinou do 20m/s, místy ale dosáhnou hodnot kolem 25m/s a to i v nižších nadmořských výškách. Silné proudění způsobí v případě srážkové činnosti typický vliv návětrného efektu. V nížinách budou srážky slabé, na návětří zejména jihozápadních a severních hor významné. Na vrcholech hor mohou nárazy 25m/s i přesáhnout, bude tam sněžit. Tato kombinace přinese tvorbu sněhových jazyků a závějí.

Vedle větru změny tlaku a teploty

Silný vítr o víkendu způsobí Luis. Nárazy větru na 13.3.2021 17h.

Obr. 1 Očekávané nárazy větru v ČR a okolí na 13.3.2021 17 SEČ, zdroj: wetter3.de

Víkendové počasí nebude příliš příznivé. Tentokrát silný vítr o víkendu způsobí Luis, tedy další hlubší tlaková níže blízko střední Evropy. Vedle čerstvého až silného větru je třeba čekat také další významné projevy počasí spojené s cyklonou. Budou to časté srážky, které budou rozdílné co do nadmořské výšky. Zatímco v nížinách bude zcela zanedbatelné, tam se při silném proudění projeví srážkový stín hor. Tak na horách budou významnější a na vrcholech, přesněji na návětrných stranách těchto budou i vydatné. Krátce tam půjde o déšť, ale jen v teplém sektoru cyklony. Ten nebude mít delší trvání, proto je třeba čekat na horách častěji sněhové srážky. Bude se také měnit teplota a během víkendu se bude ochlazovat. Na horách bude tedy postupně přibývat sněhu a při čerstvém větru tam lze čekat vznik sněhových jazyků či závějí.

Teplé počasí je možno čekat v sobotu, během dne se bude počasí měnit. Zpočátku dne bude opět místy i polojasné počasí, během během dne se dostaví oblačnost studené fronty se srážkami a zmíněnými nárazy větru. Tlak vzduchu při přechodu systému také zaznamená změny. Nejprve významnější pokles, po přechodu studené fronty vzestup. Na horách by mohlo napadnout za den až 25cm nového sněhu, do pondělního rána pak i 40cm sněhu. A sněhové podmínky tam budou příští týden výborné, neboť tam bude trvale mrznout. Ochlazení zaznamenají i nižší nadmořské výšky, kde bude přechodně i sněžit. Ale spíše bez vzniku sněhové pokrývky.

Cyklona Luis a další vývoj situace

Tlaková níže “Klaus”, které píšeme ve vztahu k počasí v článku Silný vítr v cykloně Klaus, bude mít postupně dva střed v oblasti Skandinávie. Zítra již nebude mít vliv na počasí v centru Evropy a tedy u nás. Ze západní až severozápadní Evropy rychle postoupí v silném proudění další cyklona, zvaná “Luis”. S tou bude opět spojen frontální systém zasahující do centrální Evropy. Střed bude mít tato cyklona zítra nad Severním mořem (obr. 2). Teplá fronta bude relativně krátká a počasí u nás nějak zvláště neovlivní. Studená fronta je výrazněji patrná a zasahovat bude daleko nad Atlantik. K uvedenému termínu synoptické situace se očekává její propojení s dalším systémem.

Silný vítr o víkendu způsobí Luis. Synoptická situace cyklony a systému front na 13.3.2021.

Obr. 2 Předpovědní synoptická situace s cyklonami “Luis” a “Klaus” a jejich systémy fronty ve střední a severní Evropě k 13.3.2021 14h, zdroj: dwd.de/met.fu-berlin.de

Tato studená fronta určí počasí u nás v dalších dnech. přinese po zítřejším relativně teplém dni ochlazování. Počasí by mělo být i v prvních dnech dalšího týdne v ČR studené s nočními mrazy. Maximální teplota se během týdne bude pohybovat spíše do 5°C a studené proudění vydrží poté několik dnů. Modely jsou s oteplováním zatím opatrné. Ani na víkend zásadní změnu nepředpokládají, avšak jednotlivé prognózy se na tento termín zatím dosti mění.