Silný vítr v cykloně Klaus

()

V nejbližších dnech je třeba čekat větrné počasí a jeho velké změny v krátkém čase. Nastává totiž období se silným západním prouděním. To je v této době spojeno vždy s význačnými nebo i extrémními projevy počasí. Mezi ty patří zejména silný vítr a lokálně významné srážky. Přesně takové počasí bude ve druhé polovině tohoto týdne. Po krátkém oteplení se začne opět ochlazovat. V tomto článku se zaměříme převážně na vítr a jeho rychlost. Kde lze tedy čekat silný vítr v cykloně Klaus?

Po přestávce ovlivní středoevropské počasí významné cyklony

Proměnlivé počasí v krátkém čase s většími změnami prvků. Tak lze stručně charakterizovat proudění západních směrů u nás. Na přelomu chladné a teplé části roku se tak stává poměrně často. Mimochodem přesně před rokem se odehrávala situace, která do ČR a okolí přinesla jedny z největších poryvů větru. šlo o vliv hluboké cyklony Sabine, o 14 dní později pak Yulia. Před dvěma lety též před polovinou března hučel vítr, který v nižších polohách vířil suchý povrch například polí při vlivu níže Eberhard. Po letmém pohledu do nedávné historie se zaměříme na předpověď poryvů větru v nejbližších dnech. Za ty bude moci hluboká tlaková níže zvaná Klaus. První frontální systém je třeba čekat ve čtvrtek, ten bude tomu spojenému s jmenovanou cyklonou předcházet. Zmíněná cyklona a další systém front s ní spojený ovlivní počasí v ČR v pátek a v sobotu.

Silný vítr v cykloně Klaus. Synoptická situace 11.3.2021 a cyklona Klaus.

Obr. 1 Synoptická situace a její předpověď na 11.3.2021 odpoledne pro Evropu, poloha cyklony Klaus a systémů front, zdroj: dwd.de/met.fu-berlin.de

Cyklona bude mít zítra v oblasti severovýchodního Atlantiku tlak ve svém středu 960hPa. Půjde o velmi hlubokou tlakovou níži, která způsobí při postupu k východu tlakový rozdíl. A to mezi vysokým tlakem rozprostírajícím se ve východní a jižní Evropy (obr. 1). Tato výše ovlivňovala počasí u nás v minulých dnech, zejména o víkendu.

Nárazy větru na horách, postupně i v nížinách

Během čtvrtka se při přechodu prvního systému front rozfouká vítr zejména na horách. Především pak na severu a severovýchodě území ČR, kde bude mít vyšší nárazy. Ty mohou dosahovat 30m/s, na hřebenech hor i 35m/s. V pátek bude foukat silný vítr v ČR plošně při přechodu dalšího systému front. Slábnout bude v podvečer a do té doby dosáhne i v nižších výškách nárazů 15-25m/s (obr. 2). Větrnější počasí bude i v dalších dnech, zatím ale již nepůjde o silný vítr. Během soboty ovlivní počasí v ČR další systém front v brázdě nízkého tlaku vzduchu. Vzhledem k této synoptické situace je nutné čekat rychlejší proudění a větší změny počasí. Měnit se začne i teplota, která se začne po přechodu studené fronty snižovat.

Silný vítr přinese cyklona Klaus. Předpověď nárazů větru na 12.3.2021.

Obr. 2 Očekávané nárazy větru v ČR v pátek 12.3.2021 dopoledne podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

O silný vítr by se mohlo jednat krátce opět v sobotu večer a v noci na neděli. A to právě při přechodu dalšího systému front, zejména před a při přechodu studené fronty tohoto systému. Za tou se definitivně ochladí a příliv studeného vzduchu by měl, jak ukazuje střednědobý výhled, pokračovat i v novém týdnu. Nárazy větru o víkendu budou pravděpodobně podobné jako v pátek a to včetně nížin.

Jak se vám tento příspěvek líbil?

Prosíme o jeho hodnocení!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Žádné hlasování. Buďte první, kdo ohodnotí příspěvek!

Jak byl pro vás tento příspěvek užitečný?

Sdílejte příspěvěk s ostatními na sociálních sítích!

Mrzí nás, že pro vás příspěvek nebyl užitečný.

Napište nám konkrétní důvody a co je v něm špatně. Děkujeme!

Jak můžeme tento příspěvek vylepšit? Co je v něm špatně, co v něm chybí?

Shrnutí článku
Silný vítr v cykloně Klaus
Název
Silný vítr v cykloně Klaus
Popis
Silný vítr v cykloně Klaus. Předpověď větru při vlivu tlakové níže a frontálních systémů v dalších dnech. Průběh význačného počasí.
Autor

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt pro informace o počasí a souvisejících oborech. S cílem poskytovat vlastní informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Vzhledem k velkému množství nepodložených a nepřesných až bulvárních informací ve vztahu k počasí v českých médiích, směřuji tento projekt od počátku k serióznímu podávání informací. To zda se mi daří plnit tyto cíle musíte posoudit vy, milí čtenáři.