Silný vítr v cykloně Klaus

Hodnocení článku

V nejbližších dnech je třeba čekat větrné počasí a jeho velké změny v krátkém čase. Nastává totiž období se silným západním prouděním. To je v této době spojeno vždy s význačnými nebo i extrémními projevy počasí. Mezi ty patří zejména silný vítr a lokálně významné srážky. Přesně takové počasí bude ve druhé polovině tohoto týdne. Po krátkém oteplení se začne opět ochlazovat. V tomto článku se zaměříme převážně na vítr a jeho rychlost. Kde lze tedy čekat silný vítr v cykloně Klaus?

Po přestávce ovlivní středoevropské počasí významné cyklony

Proměnlivé počasí v krátkém čase s většími změnami prvků. Tak lze stručně charakterizovat proudění západních směrů u nás. Na přelomu chladné a teplé části roku se tak stává poměrně často. Mimochodem přesně před rokem se odehrávala situace, která do ČR a okolí přinesla jedny z největších poryvů větru. šlo o vliv hluboké cyklony Sabine, o 14 dní později pak Yulia. Před dvěma lety též před polovinou března hučel vítr, který v nižších polohách vířil suchý povrch například polí při vlivu níže Eberhard. Po letmém pohledu do nedávné historie se zaměříme na předpověď poryvů větru v nejbližších dnech. Za ty bude moci hluboká tlaková níže zvaná Klaus. První frontální systém je třeba čekat ve čtvrtek, ten bude tomu spojenému s jmenovanou cyklonou předcházet. Zmíněná cyklona a další systém front s ní spojený ovlivní počasí v ČR v pátek a v sobotu.

Silný vítr v cykloně Klaus. Synoptická situace 11.3.2021 a cyklona Klaus.

Obr. 1 Synoptická situace a její předpověď na 11.3.2021 odpoledne pro Evropu, poloha cyklony Klaus a systémů front, zdroj: dwd.de/met.fu-berlin.de

Cyklona bude mít zítra v oblasti severovýchodního Atlantiku tlak ve svém středu 960hPa. Půjde o velmi hlubokou tlakovou níži, která způsobí při postupu k východu tlakový rozdíl. A to mezi vysokým tlakem rozprostírajícím se ve východní a jižní Evropy (obr. 1). Tato výše ovlivňovala počasí u nás v minulých dnech, zejména o víkendu.

Nárazy větru na horách, postupně i v nížinách

Během čtvrtka se při přechodu prvního systému front rozfouká vítr zejména na horách. Především pak na severu a severovýchodě území ČR, kde bude mít vyšší nárazy. Ty mohou dosahovat 30m/s, na hřebenech hor i 35m/s. V pátek bude foukat silný vítr v ČR plošně při přechodu dalšího systému front. Slábnout bude v podvečer a do té doby dosáhne i v nižších výškách nárazů 15-25m/s (obr. 2). Větrnější počasí bude i v dalších dnech, zatím ale již nepůjde o silný vítr. Během soboty ovlivní počasí v ČR další systém front v brázdě nízkého tlaku vzduchu. Vzhledem k této synoptické situace je nutné čekat rychlejší proudění a větší změny počasí. Měnit se začne i teplota, která se začne po přechodu studené fronty snižovat.

Silný vítr přinese cyklona Klaus. Předpověď nárazů větru na 12.3.2021.

Obr. 2 Očekávané nárazy větru v ČR v pátek 12.3.2021 dopoledne podle modelu Aladin, zdroj: chmi.cz

O silný vítr by se mohlo jednat krátce opět v sobotu večer a v noci na neděli. A to právě při přechodu dalšího systému front, zejména před a při přechodu studené fronty tohoto systému. Za tou se definitivně ochladí a příliv studeného vzduchu by měl, jak ukazuje střednědobý výhled, pokračovat i v novém týdnu. Nárazy větru o víkendu budou pravděpodobně podobné jako v pátek a to včetně nížin.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality