Předpověď teplotyPrognózy počasí

Slunečno o víkendu a nejtepleji v pondělí

Hodnocení článku

Výletem do přírody o víkendu určitě nic nezkazíte, neboť bude slunečno o víkendu a nejtepleji v pondělí. Během víkendu ovlivní počasí u nás totiž slábnoucí až rozpadající se studená fronta a přeci jen způsobí ochlazení. Nejvýraznější bude na severu a severovýchodě země, kde se ochlazení právě v neděli projeví nejvíce. Na počátku týdne příštího se ale ještě příliv teplého až velmi teplého vzduchu obnoví. Víkend zůstane ale převážně slunečný beze srážek, proto výlet bude určitě dobrou volnočasovou aktivitou. Jen nutné si odpustit manipulaci s ohněm a jeho zdroji v přírodě, hrozí zvýšené riziko požárů vlivem dlouhodobě suchého počasí. Suché a velmi teplé počasí vydrží nakonec ještě v prvních dnech týdne následujícího. Po jeho polovině se ochladí, neboť vysoký tlak vzduchu dostatečně zeslábne a naše území přejde významnější studená fronta.

Slunečno zůstane i o víkendu, v pondělí teplota přesáhne 20°C

Slunečno o víkendu a nejtepleji v pondělí. Odchylky teploty na 28.3.2022.

Obr. 1 Nejtepleji bude v pondělí. Rozložení odchylek teploty vzduchu ve výšce 850hPa dle modelu GFS na pondělí 28.3.2022 večer, zdroj: wetterzentrale.de

Oblačnost se při přechodu slabé studené fronty nijak moc a na dlouho nezvětší. Teplota slabě klesne v neděli, aby v pondělí k nám mohl začít opět vrcholit příliv velmi teplého vzduchu. Teplota se dostane podobně jako v polovině týdne nad 20°C. Teplejší můžeme očekávat i noci, resp. rána. Teplota by neměla klesat pod bod mrazu. Mírné ochlazení nás čeká opět v úterý, ale zatím podle nejnovějších předpovědních podkladů nikoli zásadní. Další ochlazení dorazí po polovině týdne, avšak jeho intenzitu poslední výstupy předpovědních modelů spíše zmírnily.

Očekávaná maxima teploty vzduchu:

Ne 27.3.: 13 až 17°C

Po 28.3.: 17 až 21°C

Út 29.3.: 14 až 18°C, na S/SV 14°C

St 30.3.: 13 až 17°C, na Z 10°C

Čt 31.3.: 11 až 15°C

Pá 1.4.: 11 až 15°C

Ranní minima budou i díky již častěji velké oblačnosti vyšší. Při oblačnosti se udrží i kolem 7-8°C, při zmenšení oblačnosti klesnou pod 5°C. Mimo vyšší polohy by ovšem neměly klesat pod nulu, jak bylo zvykem v minulých dnech. Očekávaná minima teploty můžeme stejně jako maxima sledovat na naší stránce Předpověď teploty.

Jisté ovšem je, že slunečné či dokonce celodenní jasné počasí skončí. Příští týden očekávejme na obloze převážně hodně oblačnosti a objeví se i srážky. Jde o pozitivní změnu, neboť sluneční svit máme v březnu nadprůměrný a srážky mnohde silně podprůměrné. Poslední dny teplota stoupá také do vysoce nadprůměrných hodnot a kompenzuje tak spíše studenější první polovinu měsíce března, ve které nebylo možné věřit klimatickým prognózám některých modelů ukazujícím nadprůměrně teplý březen.