Extrémy teplotyHistorie počasí

Letos bylo poprvé 20°C

Hodnocení článku

Letos bylo poprvé 20°C. Podle očekávání dnes teplota místy dosáhla a přesáhla 20°C. I když se to opět ráno nezdálo a místy mrzlo, tak do odpoledne se vzduch v ČR vlivem celodenního slunečního svitu a přílivu teplého vzduchu hodně prohřál. To platilo o včerejším dni a platí to i o tom dnešním. Včera teplota přesáhla na východě a místy v centru Čech 20°C. Jak uvádíme již v minulém článku Do kdy bude celodenní jasno? Teplota v ČR vykazuje v současné době významnou kladnou odchylku od dlouhodobého normálu. Tato činí i 12°C. Podobná teplota nás čeká v ČR za doprovodu jasného počasí do konce týdne. Včera teplota pokořila i některé teplotní rekordy, dosud platné pro tento den.

Letos bylo poprvé 20°C. Slunečné počasí na počátku jara.

Letos bylo poprvé 20°C: Na východě Čech teplota dosáhla 22.5°C

Vyloženě jarní hodnoty dosáhla teplota v Borohrádku nedaleko Chocně, podobně teplo zaznamenala zejména severovýchodní a východní Morava. Teplotní rekord pro tento den byl pokořen na 66 z celkových 160 stanic měřících 30 a více let. Jižní Morava nezůstala ale pozadu, ve Strážnici bylo změřeno 22.2°C, ve slezské Karviné 21.7°C stejně jako ve středočeské Čáslavi. Nad 20°C se dostala teplota též v Pardubicích, sousedním Hradci Králové, dále v Ostravě či Vsetíně.

Podstatně tepleji tak bylo u nás oproti četným oblastem Španělska, místy chladnější počasí zaznamenala i Itálie a jižní Francie. Nutno zdůraznit, že u nás se jedná o významně teplotně nadnormální počasí. Pro současné období začátku poslední dekády března jde o netypický vývoj teploty. Ani stabilita současného anticyklonálního a tedy suchého počasí není obvyklá.

Ve velmi suchém vzduchu zaznamenáváme také velké rozdíly v teplotě vzduchu během dne. Jde o tzv. vysoké denní amplitudy teploty. V noci vlivem vyjasnění v tomto vzduchu teplota rychleji a významněji klesá, přes den se vzduch snáze prohřeje. Jde o velkou dynamiku teploty vzduchu.

Podobně teplo čekejme i o víkendu

Teplé počasí nás provede celým týdnem. Nejchladnější bylo pondělí, pravděpodobně nejteplejší včerejší den. Ale podobnou teplotu čekejme i dnes, většinou do 19°C s tím, že opět se najdou teplejší místa. To platí i o dalších dnech. V pátek čekejme teplotu nižší a to zpravidla do 17°C, v sobotu do 18°C a v neděli by měl na území ČR vrcholit příliv teplého vzduchu před blížící se změnou a opět zaznamenáme až 20°C. Též se někde teplota “podívá” i nad tuto hodnotu, alespoň to podle stávajících odhadů takto vypadá. V pondělí sice očekávají současné modelové výpočty teplotu nadprůměrnou, ale tato bude o něco nižší než v neděli. Ochlazení se očekává během pondělí a v noci na úterý, byť tam zatím dle prognóz jistota nepanuje.

Reference

HANZLÍK, J. V Česku je dnes jako v Hurghadě. Praha: ČHMÚ – zpravodajský server Infomet. Online 2022, dostupné na infomet.cz.

ČTK. Teploty v ČR letos poprvé překonaly 20°C, v Borohrádku bylo 22.5 st. C. Online 2022. Dostupné na ceskenoviny.cz.