Letos bylo poprvé 20°C

Hodnocení článku

Letos bylo poprvé 20°C. Podle očekávání dnes teplota místy dosáhla a přesáhla 20°C. I když se to opět ráno nezdálo a místy mrzlo, tak do odpoledne se vzduch v ČR vlivem celodenního slunečního svitu a přílivu teplého vzduchu hodně prohřál. To platilo o včerejším dni a platí to i o tom dnešním. Včera teplota přesáhla na východě a místy v centru Čech 20°C. Jak uvádíme již v minulém článku Do kdy bude celodenní jasno? Teplota v ČR vykazuje v současné době významnou kladnou odchylku od dlouhodobého normálu. Tato činí i 12°C. Podobná teplota nás čeká v ČR za doprovodu jasného počasí do konce týdne. Včera teplota pokořila i některé teplotní rekordy, dosud platné pro tento den.

Na východě Čech teplota dosáhla 22.5°C

Vyloženě jarní hodnoty dosáhla teplota v Borohrádku nedaleko Chocně, podobně teplo zaznamenala zejména severovýchodní a východní Morava. Teplotní rekord pro tento den byl pokořen na 66 z celkových 160 stanic měřících 30 a více let. Jižní Morava nezůstala ale pozadu, ve Strážnici bylo změřeno 22.2°C, ve slezské Karviné 21.7°C stejně jako ve středočeské Čáslavi. Nad 20°C se dostala teplota též v Pardubicích, sousedním Hradci Králové, dále v Ostravě či Vsetíně.

Podstatně tepleji tak bylo u nás oproti četným oblastem Španělska, místy chladnější počasí zaznamenala i Itálie a jižní Francie. Nutno zdůraznit, že u nás se jedná o významně teplotně nadnormální počasí. Pro současné období začátku poslední dekády března jde o netypický vývoj teploty. Ani stabilita současného anticyklonálního a tedy suchého počasí není obvyklá.

Ve velmi suchém vzduchu zaznamenáváme také velké rozdíly v teplotě vzduchu během dne. Jde o tzv. vysoké denní amplitudy teploty. V noci vlivem vyjasnění v tomto vzduchu teplota rychleji a významněji klesá, přes den se vzduch snáze prohřeje. Jde o velkou dynamiku teploty vzduchu.

Podobně teplo čekejme i o víkendu

Teplé počasí nás provede celým týdnem. Nejchladnější bylo pondělí, pravděpodobně nejteplejší včerejší den. Ale podobnou teplotu čekejme i dnes, většinou do 19°C s tím, že opět se najdou teplejší místa. To platí i o dalších dnech. V pátek čekejme teplotu nižší a to zpravidla do 17°C, v sobotu do 18°C a v neděli by měl na území ČR vrcholit příliv teplého vzduchu před blížící se změnou a opět zaznamenáme až 20°C. Též se někde teplota “podívá” i nad tuto hodnotu, alespoň to podle stávajících odhadů takto vypadá. V pondělí sice očekávají současné modelové výpočty teplotu nadprůměrnou, ale tato bude o něco nižší než v neděli. Ochlazení se očekává během pondělí a v noci na úterý, byť tam zatím dle prognóz jistota nepanuje.

Reference

HANZLÍK, J. V Česku je dnes jako v Hurghadě. Praha: ČHMÚ – zpravodajský server Infomet. Online 2022, dostupné na infomet.cz.

ČTK. Teploty v ČR letos poprvé překonaly 20°C, v Borohrádku bylo 22.5 st. C. Online 2022. Dostupné na ceskenoviny.cz.

Meteo Aktuality

Od mala mě fascinuje voda a projevy s ní spojené. Přírodní živly a to zejména extrémní průběh počasí. Chuť o nich informovat a také uvádět na pravou míru přemíru bulvárních informací nejen na internetu mě přiměla vytvořit stránky. Proto jsem 21. ledna 2011 založil na Facebooku projekt v podobě stránky, k níž brzy vznikla webová stránka. Projekt seriózního meteorologického servisu přináší seriózní informace o počasí a souvisejících oborech. Cílem je poskytovat informace o počasí, objasňovat příčiny, souvislosti a vzdělávat v oboru. Více lidí si sice vždy raději přečte nepravdivé a katastrofální informace plné extrémů než to, že počasí bude průměrné. Ale seriózní informace mají také své uplatnění. Za tímto cílem si stojím! To, zda se mi to daří plnit musíte posoudit vy, milí čtenáři.

Meteo Aktuality má 1100 příspěvků. Zobrazit vše od Meteo Aktuality